АМЕРИКАНСКОТО списание „Уайърд“ направи класация на най-странните храни в света.
Някои от тях като желираната змиорка или шотландския хагис (подобен на българския бахур) са сравнително безобидни на вид и на вкус.
Други като сварените патешки запъртъци, наречени балут, и какавидите на копринената пеперуда могат да развалят апетита и на най-големия кулинарен ентусиаст. Общото между всички храни в класацията на „Уайърд“ е, че те могат да бъдат поръчани и закупени от интернет.
На първо място в класацията на най-странните храни е т. нар.
обикновена царевична главня
В повечето страни по света този болестотворен паразит е смятан за жива напаст от фермерите, но в Мексико черната на цвят плесен куитлакоче (известна като „изпражнението на дявола“) минава за деликатес от най-висока класа.
Другото име на главнята е „мексикански трюфел“ заради грудките, които се образуват при мутирането на царевичния кочан. Феновете на гъбата твърдят, че има землист, сладко-пушен вкус.
Ферментиралата шведска херинга сюрстрьоминг е може би единствената храна в света, третирана като взривоопасно вещество.
През април 2006 г. няколко големи авиокомпании като „Еър Франс“ и „Бритиш Еъруейз“ забраниха превозването на ски деликатес. Продажбата му на летището в Стокхолм също беше преустановена. Причината за това е, че сюрстрьоминг е готова за консумация едва когато консервата се издуе от образувалите се при
гниенето на рибата
газове. Някои въздушни превозвачи решиха, че консервата е потенциално взривоопасна и забраниха качването й на борда на самолетите си.
Шведите отварят консервите сюрстрьоминг под вода, за да неутрализират задушливата миризма на развалено яйце, гранясало масло и оцет, която се разнася от рибата. Много често поради същата причина развалената херинга се яде на открито. Комбинира се добре с варени картофи, завита с тънък хляб и полята с прясно мляко или халба бира.
Други забранени за транспортиране храни, са плодовете на тропическото дърво дуриан, разпространено в Югоизточна Азия.
Те са големи, бодливи
и пълни с минерали и хранителни вещества. Достигат 4 кг и са доста скъпи.
Единственият им недостатък е, че миришат отвратително. Букетът от аромати съчетава воня на ферментирал лук, презряло сирене и мръсни чорапи с фини нотки на разложена риба. Пътешественикът Ричард Стърлинг определя мириса на дуриан като нещо средно между свински изпражнения, терпентин и лук.
Вонята може да бъде усетена от стотици метри и привлича дивите животни, които, изяждайки плода, помагат за разпространението на семената му. Зловонието на дуриана е причина той да бъде забранен за транспортиране в самолетите, автобусите и порт на някои азиатски страни.
На следващото място в класацията на най-странните храни е бирата с екстракт от лястовичи гнезда.
Съставката
използвана при приготвянето на газираната напитка, е пихтиестата слюнка, с която скалните лястовици в Югоизточна Азия закрепват гнездата си за скалите. Изследвания показват, че тя спомага за растежа на клетките, повишава либидото и укрепва та се събира от обучени ловци, които използват дълги стълби, за да достигнат до гнездата на лястовиците. Лястовичите гнезда са едни от най-скъпите хранителни продукти в света. Килограм от тях може да достигне цена от $2000. Далеч по-евтина е кутийка бира от 300 ml.
Друг азиатски деликатес са сварените патешки запъртъци, известни като балут.
Двуседмичните зародиши със зачатъци на пера, човка и нокти плуват в т.нар. „яйчена супа“ – белезникава течност, която се събира в заоблената куха част на яйцето. Балут се продава много евтино по улиците на Филипините, Камбоджа и Виетнам и е популярна бърза храна, която се яде направо от черупката.
Смята се, че е силен афродизиак, но мнозина го намират за отвратителен. Не случайно в два сезона на „Сървайвър“, снимани в Палау и Китай, участниците трябва да ядат от този традиционен азиатски деликатес.
Беондеги е друга гадост от Азия.
Сварените и поръсени с подправки какавиди на копринената пеперуда са едни от най-популярните деликатеси в Южна Корея.
Какавидите се консумират набодени на клечка
богати са на протеини и според някои са идеалното мезе. Понякога беондеги се овкусяват с лук, джинджифил, чесън, захар и оцет, но това не ги прави по-малко неприятни на вид.
В класацията на сп. „Уайърд“ е и желираната английска змиорка.
Тя се лови в мътните води на устието на р. Темза, вари се със сол и бахар и се оставя да се охлади, за да се покрие със солиден пласт лигаво желе, след което се подправя с лютив оцет. Макар и не особено приятно на вид, това ястие се счита за един от символите на Лондон.
Не случайно през 2003 г., когато Дейвид Бекъм отиде в „Реал Мадрид“, той призна, че желираната змиорка е едно от нещата, които най-много ще му липсват от добрата стара Англия
В класацията на най-странните храни е намерил място и сравнително безобидният шотландски хагис.
Това традиционно ястие представлява миризлива саздърма от агнешки дреболии, подобна на българския бахур.
Шотландският хагис се приготвя от овесено брашно и смлени на дребно вътрешности като сърце, черен и бял дроб. Сместа се овкусява с лук и ароматни подправки и се натъпква в стомаха на овца. След това се вари няколко часа и е готова за консумация. Заради пълнежа от карантия, продажбата на хагис е забранена в някои страни. Например САЩ не разрешава консумирането на животински бял дроб.
КОЛКО СТРУВАТ
1 Царевична плесен куитлакоче – $5,95 за консерва
2. Гнила херинга сюрстрьоминг – $7,30 за консерва.
З. Миризливи плодове от дуриан – $14 за кг
4Бира от лястовичи гнезда – $8 за 300 мл
5. Варени патешки запъртъци балут – $1-2 за брой
6. Какавиди от копринена пеперуда беондеги – $2 за порция.
7. Желирана английска змиорка – $4 за консерва
8. Шотландска саздърма хагис – $48 за брой