Kосата ви пада сутрин? Пада вечер? Пада докато спите? И да се къпете? Косата ви ще продължи да пада, защото е есен.
По това време на годината освен листопад има и съвсем закономерен косопад. Не изпадайте в паника – сезонът е такъв. Лятото е уморило косата и сега тя си отива. Падането ще спре най-много до месец.
За да се възстановите бързо и да нямате проблеми за в бъдеще, следвайте долуизброените съвети:
1 Спрете кафето
Лекият стимулант кофеин, най-често срещан в кафето и безалкохолните, е въпрос на рутина. Той стимулира централната нервна система, сърцето, дробовете и ни помага да се борим с умората. Последни проучвания доказват, че кофеинът предпазва от косопад.
Въпреки това не се осланяйте на отделни научни доказателства, защото кафето може и да е полезно за косата ви, но стресът и умората със сигурност не са. Ако пиете толкова кафе, че да ви боли главата и да ви треперят ръцете без него, е време да го откажете. Не само заради косата си, но и за целия си организъм.
В случай че пиете повече газирана вода, помнете, че тази напитка има доста сода, която повишава кръвното налягане. Някои лекарства срещу косопад се основават тъкмо на борбата с високото кръвно налягане. Затова внимавайте и с безалкохолните.
2 Освежете менюто
Без значение колко често миете косата си с шампоан, слагате балсам или я решите, тя няма да е хубава без нужните витамини. За да постигнете жизнена и блестяща коса, ви е нужно здравословно меню, богато на протеини, вода и свежи плодове и зеленчуци.
97% от косата се състои от протеини (белтъчни вещества). Те ще я направят по-гъста. Можете да си ги набавите от месото на по-мазни риби като сьомга.
В-витамините са важни за здравата коса. Коса, която не получава достатъчно В-витамини, е тънка и оредяваща.
Храните, богати на такива витамини, са яйцата, грахът, зърнените храни, морковите, соята, ядките, триците и карфиолът. Ако страдате от цъфтящи краища, най-добре ги отрежете и усилете приема на цинк, желязо и витамин С.
Цинка ще намерите в червеното месо, какаото и мюслите с трици. Той е особено важен, защото стимулира кръвообращението в скалпа. Желязото също ще си набавите от червено месо, както и от зеленчуци с много листа като спанака.
Витамин С има във всички цитрусови плодове и най-вече в лимона. Добре е да изяждате поне по два цитруса дневно.
3 Наспете се
Изследвания на оплешивяването сочат, че за него роля играе и сънят. Спането се отразява на баланса на хормоните в тялото и води до косопад. Ето защо умората и стресът увреждат косата, което проличава особено при жени с дълги гриви.
Двете основни препоръки в това отношение са да не заспивате пред телевизора или на светнати лампи. Човешкият мозък подсъзнателно ще продължи да получава информация от програмата или светлината. Затова спете в тъмна и тиха стая.
4 Къпане през ден
Много проблеми с косата се коренят в лошата хигиена. Това означава не само че не миете косата си достатъчно, но и че я къпете прекалено често. Някои мият косата си с шампоан дори всеки ден, което я изсушава и лишава от жизненост, защото къпането отмива повечето естествени мазнини, произведени от мастните жлези по скалпа.
Хората, които не се къпят редовно, позволяват на тези мазнини да се наслоят по косата, което я прави мазна и на клечки. Това е и средата, в която се появява пърхот.
Идеалният вариант е да ползвате шампоан през ден-два и балсам – веднъж или два пъти в седмицата. Така ще постигнете правилния баланс при омазняването на корените.
5 Овлажняване
През лятото косата ви може да е получила слънчево изгаряне точно като кожата. Жегите в комбинация с влагата край морето или с химикалите от басейна изсушават гривата ви и я правят податлива на цъфтене и накъсване. За да го предотвратите, трябва да сте овлажнявали косата си.
Точно затова е препоръчително да сменяте продуктите за коса според сезона. Ако сте пропуснали тази стъпка през изминалото лято, запомнете за следващото да ползвате подхранващи шампоани, балсами без отмиване и да не се сушите със сешоар в горещите месеци.
6 Не на пресата
Някои стилни прически изискват да изправите косата си, за да изглежда гладка като коприна. За целта се използват преси за коса с нагорещени керамични плочки или кръгла четка и сешоар. Всеки метод с нагряване изсушава косъма и го прави чуплив.
Това е голям стрес за косата и е нормално да доведе до опадане на повече косми. Освен това къдравата коса има уникална химическа структура, която е директно атакувана при химическото изправяне – по съшия начин, по който къдренето чрез химикали действа на правата коса.
Всеки път, когато изправяте косата си с горещите инструменти, трябва да прибягвате до обилно овлажняващи я продукти. Овладейте заплетените краища и оставяйте няколко дни в седмицата за почивка на гривата.
7 Проверявайте продуктите
Добре е винаги да дешифрирате етикетите на продуктите си за коса. Шампоаните често съдържат компоненти, които изсушават косъма. Избягвайте шампоани с бензофенон-3, бензил алкохол, ВМВМ хидратация и натриев лаурит сулфат. Лакът за косаигеловете съдържат алкохол, който изсушава скалпа, особено при ежедневна употреба.
Парфюмите и консервантите в много от продуктите могат да доведат до алергична реакция, позната като контактен дерматит. Ако усетите силен сърбеж и получите зачервяване на скалпа, спрете употребата на всичките си продукти и използвайте нещо леко за измиване като сапун от борова смола, докато не изчезне раздразнението. След това започнете да ползвате един по един продуктите си и ще установите откъде е дошъл проблемът.
Полезни съвети
* Не третирайте и не оцветявайте косата си прекалено често. Това ще я съсипе още в близост до скалпа. Добре е боядисването да е веднъж на два месеца.
* Косата е най-уязвима, когато е влажна. Никога не решете мократа коса. Разплитайте я само с едър гребен.
* Пиенето на повече вода ще прочисти тялото ви и ще осигури условия за бърз растеж на клетките, което ще се отрази и на фоликулите.
* Избирайте прическата си разумно. Връзването на здрава висока опашка и правенето на плитки стресира косата и корените, което често води о загуба на повече коса.