В римската епоха средната продължителност на живота на жената е била около 23 години.
През 1900 г. във Великобритания тя варира около 40-те. Днес тя е 75-80 години!
Ясно е, че в онези времена проблемът „менопауза“ не е съществувал.
Жените са приключвали земния си път, преди да достигнат възрастта на климактериума.
В съвременния свят се говори за менопаузата по понятни причини – тя засяга жените в една активна възраст, като обхваща половината от живота им.
Климактериумът се дели на пре-, пост- и менопаузален. При българката менопаузата настъпва около 50-ата й година.
Пременопаузалният период започва десет години по-рано, около 40-ата година. Това се смята и за край на фертилния период, тоест периода, в който жената може да има деца.
В този десетгодишен пременопаузален период жената няма клинични симптоми, но настъпва спад в нивата на фоликулостиму-лиращия и лутеинизиращия хормон, отделяни от
хипофизата
Освен хормоните на хипофизата намалява и нивото на естрогените. Пост-менопаузата е периодът до 60-65-годишна възраст, когато настъпва сениумът.
Симптомите на същинската менопауза се делят основно в пет групи. На първо място са невропсихичните промени. Те се изразяват като депресии, повишена емоционалност, раздразнителност.
От психическа гледна точка това е период, в който дамите се чувстват некомфортно, децата са напуснали дома, отношенията между съпрузите са охладнели, след период на възход сякаш започва период на падение!
На второ място попадат вегетативните проявления – мравучкания, нощни изпотявания, топли вълни. Следват промените в кожата и лигавицата, които отново се дължат на ниското ниво на естрогените.
Намалява еластичността на кожата, увеличава се окосмяването, покачва се мастната продукция, появяват се пигментации и бръчки. Настъпват атрофия на влагалищната лигавица и болки при полови сношения.
На четвърто място са промените, които идват под формата на липидни плаки по стените на съдовете в сърдечно-съдовата система и мозъка. Покачва се рискът от инфаркти и инсулти и той се изравнява с този при мъжете.
На пето, но не на последно място е появата на остеопороза. При нея намалява калциевото съдържание на костите и настъпват патологични фрактури – например на шийката на бедрената кост, които водят до
висока смъртност поради трудното зарастване и обездвижването.
Дотук картината наистина звучи лошо и сякаш отчайващо. И все пак изход има и той е в редовната профилактика. Тук най-важни са прегледите, които всяка жена трябва да прави ежегодно – онкоцитонамазки и мамография, остеодензитометрия и липиден профил.
Лечението на менопаузата има три главни момента – първо, хормонозаместителна терапия, активен двигателен режим и богата на калций храна – мляко, соя, риба. Менюто трябва да включва поне 70 г сирене на ден или 3 чаши мляко. Същевременно се намалява приемът на никотин и кафе и продължителното излагане на слънце.
ИМА И АНДРОПАУЗА
Менопауза съществува и при мъжете и тя се нарича андропауза. На нея не се набляга толкова, понеже при силния пол тя настъпва около 10 години по-късно от тази при жените, а средната възраст на мъжете е по-ниска от тази на дамите. Следователно андропаузата обхваща малка група мъже, за кратък период от живота им, докато при жената обхваща около 20 години от активния й живот.