Работа с дишането – директна или индиректна
>>>пранаяма (санскритски „контрол на дишането‘‘; в йогистката система на индийската философия четвъртият от осемте етапа, които трябва да заведат човека към самадхи, или състоянието на съвършена концентрация. Непосредствената цел на пранаяма е да намали дишането до равен ритъм, изпълняван без усилия, като по този начин помага за освобождаването на съзнанието на човека от внимание към телесните функции)
>>>йогистка бастрика
>>>будистки „огнен дъх”
>>>суфийско дишане
>>>кетджак от остров Бали ( На о. Бали кетджак е ритуал, при който групи, седнали в концентрични кръгове, комбинират натъртено произнесени срички в пулсиращи ритмични фрази.)
>>> гърлената музика на ескимосите инуит ( Ескимосите в Канада и Гренландия ) и т.н.
Звукови технологии
биене на барабан, хлопане, използване на пръчки, звънци и гонгове, музика, пеене, мантри, диджериду (вид духов инструмент или дървен тромпет, използван от австралийските аборигени. Направен е от бамбук и е около 1.5 м дълъг. Декорираните церемониални видове могат да са два или три пъти по-дълги)
Танцуване и други форми на движение
силно въртене при дервишите, лама танци, трансов танц на бушмените от Калахари, хата йога, тай чи (стара китайска система, създадена, за да развива чи (енергията) в тялото. Тя може да се използва, за да предодвратява болестите и травмите, а също и за да води до духовно просвещение) , ци гун ( древна китайска система за развитие на вътрешната енергия. Основава се на даоистката религия. За разлика от йога поставя по-малко ударение върху разтягащите упражнения и пози и подчертава повече научаването как да се чувства и да се движи енергията вътре в тялото) и т. н.
Социална изолация и сетивна депривация
престой в пустинята, в пещери, високо в планината, в снежни полета, търсене на видения и т. н.
Сетивно претоварване
комбинация от акустични, зрителни и проприоцептивни стимули по време на туземни ритуали, крайна болка и т. н.
Психологически средства
пост, лишаване от сън, пургативи, лаксативи, кръвопускане (маите), болезнени физически процедури (танцът на слънцето на сиуксите лакота), рязане, пилене на зъби).
Медитация, молитви и други духовни практики
различни йогистки системи, Тантра, Сотo ( Най-голямата от дзен-будистките секти в Япония. Следва метода на спокойното стоене и медитация (дзадзен) като средство за получаване на просвещение) и Риндзай(една от двете основни дзен-будистки секти в Япония. Подчертава рязкото събуждане от трансцендентната мъдрост, или просвещение. Сред методите, които практикува са крясъците (катцу) или ударите, нанасяни от учителя на ученика, сеансите с въпроси и отговори (мондо) и медитацията върху парадоксалните твърдения (коан) – всички те има за цел да ускорят преминаването на нормалните граници на съзнанието и да се събуди прозрението, което надскача логическите разграничения) дзен практики, тибетски Дзогчен, християнски исихазъм (Иисусова молитва-в източното православие тип монашески живот, в който практикуващият търси божествено спокойствие (на гръцки хезикия) чрез съзерцанието на бога в непрекъсната молитва. Такава молитва, включваща цялото човешко същество – душа, разум, и тяло, – често се нарича „чиста” или „интелектуална” молитва), упражненията на Игнаций Лойолa и т. н.
Психoделични животински и растителни материали хашиш, пейот, теонанакатъл, ололиукуи ( идентифицирано като семената на Rivea corymbosa, наричана също Turbina corymbosa, името се прилага и към друг вид грамофонче – Ipomoea tricolor (наричано също I. rubrocaerulea или I. violacea), известно на древните ацтеки. Тъй като активните му съставки са алкалоидите D- лизергинова и D–изолизергиновата киселина, свойствата му са много сходни на LSD и кафявите му семена се използват от шаманите за предизвикване на видения), аяуаскa( питие което се произвежда от кората на лозите Banisteriopsis caapi and B. inebrians. Индианците, които го ползват, твърдят, че то има изцелителна сила и способност да предизвиква ясновидство), ебога, хавайска дървесна роза, сирийско седефче, салвиа дивинорум, секрет от кожата на краставата жаба Bufo alvarius, тихоокеанската риба Kyphosus fuscus и т. н.