Културата на поведение около масата е лакмусовата хартийка, по която можем да разберем доколко естествени за човека са правилата на етикецията. Около масата има толкова много правила, че без ежедневна тренировка, многогодишни привички да бъдеш на ниво на важна среща или делови прием, едва ли можем да ги усвоим. Изводът е прост: стремете се да съблюдавате етикецията даже в домашна, ежедневна обстановка. Правилата на етикецията в никакъв случай не пречат, не водят към напрежение, а правят живота ни по-приятен и удобен.
И така, отиваме в ресторант на делова среща. Инициаторът на събирането трябва да отиде малко по-рано и да избере удобна маса, место, където малко или много, можете спокойно да поговорите – по-далеч от тонколоните с музика и не до пътечката, където се минава. В определения час е необходимо да посрещнете гостите и ги съпроводите до масата.
Обикновено пред входа на залата за посетители се отбивате до огледалото. Тук може само да се убедите, че при вас всичко е наред и само леко да си пооправите прическата и дрехите. Отнася се за мъжете и жените. За да отстраните нещо нередно във външния си вид, отидете в стаята за тоалет.
Не трябва високо да викате сервитьора,
да се трака с вилица, лъжица или ножа по чашата. Просто го дочакайте, когато сам ще дойде при вас. В краен случай, когато бъде по-близо, покажете му с жест, че ви трябва.
Съгласно правилата на етикецията, трябва да седите до масата само с китките опрени в нея. На момичетата е разрешено не за дълго да се опрат с лакти на стола.
Следете за осанката си, не разтваряйте лактите си и не се навеждайте ниско над чинията.
Платнената салфетка за индивидуално ползване трябва да разгънете и поставите на коленете. По време на хранене с тази салфетка не трябва да се бършат устните. За тази цел, когато свършите яденето, използвайте книжна салфетка. С платнената салфетка може да се допрат устните и се изтрият палците.
Не се отказвайте от което и да е блюдо, че не ви харесва или е вредно за вас. Откажете вежливо, без обяснение. Не трябва да си пълните устата с големи късове храна. Не трябва да мляскате, примлясквате, сърбате, а да се яде и пие безшумно.
Края на ножа или вилицата, трябва да сочат към ръцете, а не с острието или върха към тях. Не разтваряйте настрани кутрето си.
Неприлично е да се яде с нож.
Когато говорите, не размахвайте ръцете си и още повече, с прибори в тях. Ако прекъснете яденето си, слагайте вилицата вляво от чинията със зъбците надолу, а ножа – вдясно, с острието към вас. Приборите, сложени паралелно в чинията означава, че съдовете може да бъдат прибрани. Ако нож или вилица случайно паднат, не се опитвайте да ги вдигнете и по време на храненето е по-добре да поискате нов прибор. От общото блюдо храната се взема с общите прибори и се пренасят в собствената чиния. Не трябва да вземате храна от общото блюдо с индивидуални прибори.
Всеки залък в устата, трябва да бъде преглътнат, даже и да не харесвате блюдото. Да изплюете може само на края на лъжицата или вилицата рибни кости и плодови костилки, но трябва да се направи акуратно. Навярно не трябва да ви се напомня.
Хлябът от панерчето или чинията, се взема с ръка
и палци и се отчупват малки късчета. Яденето се посолява с лъжица или със солницата. Ако няма, вземете сол с върха на ножа. Категорично се забранява да потапяте в общата солница къс хляб.
Ако супата е много гореща, не трябва да я духате или разбърквате с лъжица. По-добре почакайте, докато изстине. Супи с топчета, от брашно или грис, от юфка и картофи, при необходимост се смачкват с края на лъжицата. С лъжицата се загребва от себе си навън и се поднася към устата откъм левия край. Дояждайки супата, чинията леко се накланя с лявата ръка обратно от себе си. След свършване на яденето, лъжицата за супа не се оставя на покривката или салфетка, а в чинията. Ако бульонът е сервиран в чаша с една дръжка, може да се пие като чай. Ако чашата е с две дръжки, се яде с лъжица.
По време на обеда или вечерята, не е прието блюдата и закуските от месо, кашкавал, колбаси и шунка, да се слага на хляба. Правейки си сандвич, не трябва да ги режете на малки парчета.
Сандвичът се реже с нож и вилица.
Маслото се намазва на хляба или шунката с нож. При това парчетата масло от общата масленица се слагат на края на своята чинията.
Грахът не трябва да се набожда с вилица, а да се загребва като с лопатка. Салатата, поднесена в отделна чинийка не се присипва в своята, а се яде от чинийката заедно с това, което е в основната чиния.
Спагети и макарони се ядат с вилица в дясната ръка и лъжица в лявата. Намотават се 1-2 макарона на вилицата, а с ръба на лъжицата се отсичат другите макарони. Категорично се забранява с нож да се ядат макарони, да се соли с него, да се яде омлет, пудинг и желе с ножа. Плодове и картофи, ако е необходимо, се намачкват с реброто на вилицата, а не с ножа. Месни блюда от кайма и нарязани парчета (гулаш, Бьоф Строганов), се ядат само с вилица.
Риба се яде с вилица и специален нож
или две вилици или вилица и парче хляб. Рибата не се реже, а се отделя от костичките. Обикновено рибните блюда се поднасят с парче лимон. В края на яденето лимона се притиска към устните и леко ги овлажнява, за да изчезне миризмата на риба.
Птиче месо се яде с вилица и нож. Изключение – циплята табака. Това блюдо може да се яде с ръце. Ако се появят някакви трудности, недояденото блюдо може да се остави.
Захарта в чашката се разбърква тихо и за кратко време. Лъжичката обезателно се изважда и поставя на чинийката. Съгласно етикецията, не трябва да се пие чай или кафе от лъжичката. Парчето лимон се изстисква в чая с помощта на лъжичката и се слага накрая на чинийката.
За десертните блюда има специални прибори
С тях се ядат пирожки, пудинги, сладолед, кремове и др. Бисквитените пирожни торти се ядат с десертни вилички или чаени лъжички, твърдите пирожки, които леко се трошат – с ръце. Сухи сладки, вафли, пирожки и бонбони, се вземат с ръка.
Избирайки плодове от фруктиерата, трябва да вземете този, който сте погледнали, без да пипате другите. Плодовете могат да се очистят с ръце, но трябва да се ядат в чинията с нож и вилица. Бананите се обелват и се ядат с нож и вилица, като се отрязват кръгчета. На портокала кората се разрязва на кръст, обелва се и се отделят парченцата. Корите на портокалите и мандарините не се белят спираловидно. Грейпфрута се поднася разрязан напречно, с обелена кора. Посипва се с пудра захар и се яде с лъжичка.
Около масата не трябва да се говори за болести и неприятности
Не трябва да обсъждате цената на ястията и напитките. Не е вежливо да се яде или разговаря със съседите, ако някой произнася тост. Трябва да се слуша, без да се говори. След тоста не е задължително да изпиете цялото вино в чашата. Чашите с бира не се чукат. Не трябва да се пие, когато в устата има храна.
Като привършите с яденето, приборите се слагат паралено един до друг, прекъсвайки – на кръст. Да напусне ресторанта първи, обикновено предлага инициатора на срещата. Заплащането се извършва, когато всички са привършили с яденето. Парите се слагат в чинийката, в която е поставена бележката със сметката. Старайте се да не привличате към себе си вниманието на другите, когато се разплащате – не е некрасиво.
Кажете „не” на неприятностите, не се разстройвайте, винаги бъдете весели, жизнерадостни, внимателни и даже остроумни.