Някои хора са дебели, защото са генетично предразположени, но други надебеляват заради вредните си хранителни навици.
Кои са десетте най-вредни за здравето навици, които ни карат да трупаме излишни килограми?
1. Гледане на телевизия
Продължителното гледане на телевизия е един от най-предразполагащите към наднормено тегло фактори. Скорошни изследвания доказват, че хората, които гледат около два часа телевизия дневно, са по-склонни да напълняват от тези, които се ограничават до половин час на ден.
Когато гледате телевизия, сте на практика неподвижни. Сърдечният ритъм, кръвното налягане и скоростта на метаболизма се забавят и така тялото гори до 20-30 калории по-малко всеки час. Освен това проучване на университета Харвард заключва, че между количеството изядена храна и времето, изкарано пред телевизора, има силна връзка.
2. Твърде бързо ядене
Това е навик за много хора в забързаното ни общество. Ако се храните бързо, изяждате твърде много без да се усетите. На мозъка отнема поне петнайсетина минути, за да започне да сигнализира, че стомахът е сит. Учените предполагат, че бързото хранене е рисков фактор за така наречения метаболичен синдром – комбинация от симптоми като високо кръвно налягане, наднормено тегло, високо ниво на холестерола и устойчивост към инсулина.
3. Хапване междудругото
Това означава да хапвате, докато вършите нещо друго. Ако често ви се случва да се храните, докато работите сами пред компютъра, шофирате, гледате телевизия, режете зеленчуци в кухнята, пазарувате с приятелка или говорите по телефона, „хапването междудругото“ увеличава риска да качите наднормено или свръхтегло.
4. Ресторантите за бързо хранене
Една от големите причини за нарастването на наднорменото тегло в нашето общество е, че сме твърде стресирани и заети, за да приготвяме здравословна вечеря у дома – вместо това често избираме най-близкия Макдоналдс. Бързите храни са богати на наситени мазнини и транс изомери, имат ниско съдържание на фибри, а порциите обикновено са гигантски – което води до напълняване.
5. Емоционално хранене
Емоционалното хранене е практиката да се консумират огромни количества храна (обикновено шоколади, сладолед и джънк) в отговор не на глад, а на чувства – като депресия, нерви и самота.
Според експертите около 75 процента от прекомерното хранене в резултат на емоции. Колко пъти сте се хващали да преравяте кухнята за нещо за хапване или разсеяно да дъвчете каквото ви попадне, когато сте под стрес – дори да не сте особено гладни?
6. Нямате време за упражнения
В заетия ни ежедневен график упражненията обикновено заемат последно място – ако изобщо присъстват. В наши дни начинът ни на живот е по-„седнал“ от всякога, но мозъците ни непрестанно препускат в опит да свършат всичко, което трябва да се свърши. За съжаление, след безкрайното чакане в задръстванията, осемте часа на бюрото на работа и засядането вечер пред телевизора, физическите упражнения просто ни убягват.
7. Приятелите може да ви накарат да дебелеете
Ако качвате килограми, не е лоша идея да огледате внимателно приятелите си. Проучване, публикувано преди две години в Журнала по медицина на Нова Англия, показва, че наднорменото тегло се „предава по социален път“. Проведено сред дванайсет хиляди души, то заключва, че наличието на близък приятел, брат, сестра или съпруг/а с наднормено тегло увеличава шанса за напълняване с до 57 процента.
8. Недоспиване
Липсата на редовен сън увеличава риска от надебеляване, тъй като увеличава производството на грелин (хормон, който стимулира апетита) и намалява производството на лептин (който потиска апетита). Проучване на Университета в Бристол открива, че всеки час, който не си доспиваме от необходимите осем на денонощие, е директно отговорен за натрупване на три процента повече мазнини в тялото.
9. Пропускане на хранене
Изследванията показват, че хората, които закусват, по-рядко натрупват килограми, а храненето сутрин помага при задържането на теглото след диети. Доктор Денис Брюнър, специалист диетолог и бивш председател на Американското общество за лечение на наднормено тегло, споделя, че пропускането на което и да е от трите ястия на ден води до значителен „компенсаторен глад“. Тоест, ако не хапнете малко на обед, наваксвате с излишно хранене на вечеря.
10. Скука
Според проучване на британската Priory Group, повечето хора ядат излишно не само когато са под стрес, но и когато нямат нищо друго за правене.