Отдавна е ясно, че остеопорозата не е болест само на бабите, а засяга всички възрасти, а напоследък и все повече мъже. Световните статистики сочат, че са известни случаи, когато жени, едва навършили 25-годишна възраст, вече имат намалена костна плътност. Нещо повече, остеопорозата се бори за челно място като причина за смъртност наред с инфаркта и раковите заболявания.
В превод остеопороза означава чупливост на костите. При това заболяване здравината на костите намалява, при което те започват да губят минерално съдържание, структурата им се нарушава, а опасността от счупване се увеличава.
Според Българската лига за профилактика на остеопорозата у нас са засегнати около 700-800 хил. жени и още около 150 хил. мъже.
Най-страшното е, че тази болест идва почти без симптоми. Дали костите са здрави, няма как да се разбере отвън и затова остеопорозата много често се засича едва при фатално счупване. Неслучайно това заболяване е известно като тихия крадец. Когато се появят първите видими признаци като болка в кръста или изкривяване на гръбнака, болестта вече е навлязла в напреднала фаза. Заради това лекарите препоръчват на хората над 45-50-годишна възраст профилактично да си измерват костната плътност, а веднага след като се появят болки в костите, да потърсят медицинска помощ.
Изтъняването на костите ги прави изключително лесно чупливи. Това означава, че дори рутинни домашни натоварвания или на пръв поглед невинно падане може да предизвикат фрактура на гръбнака или китката например. Падането обаче не винаги е задължително. Пукване или счупване може да се получи дори ако човек слиза по стълбите или се наведе да вземе нещо от пода. Затова лекарите предупреждават за по-голямо внимание особено през зимата, когато тротоарите и улиците са заледени и едно подхлъзване може да се окаже много опасно.
Едно от най-тежките счупвания е бедрената фрактура. Годишно около 6000-7000 българи си чупят бедрената кост, като при една пета от тях изходът е фатален. При останалите рискът от повторни счупвания нараства осезаемо. Проучванията сочат, че мъжете по-рядко получават фрактури, но в резултат на това те водят до по-тежка инвалидизация и по-голяма смъртност.
Зарастването на счупената кост при болни от остеопороза става изключително бавно. Много често пострадалият не се възстановява напълно, което влошава неговия социален живот, а не рядко се стига и до фатален край.
Най-честата причина за появата на остеопороза е настъпването на ранна менопауза при жените. Не бива да се подценява и фамилната обремененост. Установено е още, че в по-неблагоприятно положение са слабите жени. Българите се числят към кавказката раса, за която се счита, че е една от най-склонните към развитие на остеопороза.
Опасност има още и за мъжете и жените, които в детството си не са били дохранвани. Кофеинът, солта, цигарите и стресът също са сред най-честите фактори, които водят до изтъняване на костите. Освен това прекалената употреба на алкохол и на някои медикаменти може да затруднят асимилирането на калция от организма.
Лекарите смятат за рисков фактор и липсата на достатъчно дневна светлина, чрез която тялото се „зарежда“ с витамин Д. Когато в детска възраст на организма липсва достатъчно витамин Д, това може да доведе до рахит, а човек в по-късна възраст е предразположен и към развитие на остеопороза.
Качвайте стълби пеша, за да тренирате костите
Изкачването на стълбите без асансьор и ходенето пеша са най-елементарните упражнения, с които може да тренирате своите кости. Според проучване на японски учени 10 000 крачки дневно са задължителната порция ходене, благодарение на която би могло да се избегнат най-често срещаните заболявания, сред които и остеопорозата.
Полезно е също така да си изградите навик да правите леки физически упражнения поне 1-2 пъти седмично. Това ще подобри баланса на тялото ви и със сигурност ще ограничи опасността от падане и последващо счупване на костите.
Смята се, че скелетът се изгражда до 30-годишна възраст. Основен фактор за здравината на костите е именно наличието на достатъчно калций и витамин Д в организма.
99% от калция в тялото се „складира“ в скелета на тялото. Но костите и зъбите не са единствените, които имат нужда от този микроелемент. Калцият е необходим още и за работата на сърцето, за съсирването на кръвта, както и за функцията на всички клетки. Заради това той не бива да липсва на организма. Препоръчителната дневна доза е от 1000 милиграма. Известно е, че сред най-ценните източници на калций са млякото, сиренето и изварата, както и някои зеленчуци като броколи, брюкселско зеле и бамя.
Доброто усвояване на калция от храната пък зависи от количеството витамин Д. Най-лесно този витамин може да се набави чрез излагане на преки слънчеви лъчи. Изчислено е, че дори 15 минути на ден на слънце са достатъчни за осигуряването на нужното количество витамин Д. Друг важен източник на витамин Д са рибата и жълтъкът.