Чувствате силна умора и раздразнение, а главата ви тежи като олово? В повечето случаи, когато организмът не е в добра кондиция, е знак, че му липсва необходимото количество желязо.
Възрастен човек с тегло около 70-80 килограма има едва 3-4 грама желязо. Този елемент обаче е от основно значение за производството на хемоглобина (вещество, отговорно за транспортирането на кислорода в кръвта). Освен това микроелементът подпомага растежа и увеличава общия тонус на организма. Може да се обобщи, че до голяма степен от количеството желязо зависи имунната защита на човек.
Специалистите са изчислили, че препоръчителната дневна доза желязо за мъжете е от 10 мг, а за жените – 18-20 мг.
Ако на организма му липсва достатъчно желязо, това може да доведе до отпадналост и виене на свят, проблеми с дишането, безсъние, слаба концентрация, силна умора. Обикновено човек е блед и изпитва студ дори да се намира на топло. Външен сигнал за липсата на достатъчно количество желязо са чупливите и „вдлъбнати“ нокти. За да се установи дали това състояние в действителност е анемия, е необходимо да се направи изследване на кръвта.
Една от групите, при които има най-голям риск от липса на достатъчно желязо, са децата. Според британски експерти по диетология липсата на този елемент в кръвта е най-разпространеният хранителен проблем при по-малките. Те са изчислили, че всяко четвърто дете над 6 месеца страда от недостиг на желязо. Специалистите са категорични, че дефицитът на този елемент в ежедневното меню на децата може да доведе до сериозно забавяне в растежа, апатия, инертност и понижаване на общия тонус. Най-добрият начин да се избегне дефицитът на желязо при бебетата е по възможност да бъдат кърмени поне до 6-месечна възраст, обясняват учените.
Липсата на достатъчно желязо е особено опасна и по време на бременност. Обяснението е, че плацентата и плодът няма да могат да се снабдяват с необходимото количество кислород. В резултат на това може да се получат преждевременни контракции, кръвотечение, различни проблеми при раждането. Ето защо често гинеколозите изписват на бъдещите майки желязо под формата на таблетки.
Значителна част от желязото в организма на жените се губи по време на менструация. Особено внимателни трябва да бъдат дамите, които спортуват активно, защото при тях загубата на желязо се увеличава допълнително чрез обилното потене. А при онези, които спазват строги диети, съществува дори риск от желязодефицитна анемия, напомнят лекарите.
Ето защо на организма е необходимо да се осигурява достатъчно желязо чрез храната. Най-много има в червеното месо, както и в свинския черен дроб и рибата. Изчислено е например, че изяждането на порция стек осигурява на тялото двойна доза от необходимата му за деня желязо. От този микроелемент в по-големи количества има още в жълтъците на яйцата, житните кълнове, сушените плодове, бобовите растения, соята, зелените зеленчуци като коприва и спанак, овесените ядки, орехите. Много полезен е и бульонът, в който са варени зеленчуците, защото желязото се разтваря във водата.
Важно е да се има предвид, че желязото, което се намира в растителните храни, се усвоява по-трудно от организма. Ето защо обикновено вегетарианците приемат по-малко желязо от другите хора. За да се улесни усвояването на микроелемента от храни с растителен произход, помага едновременната им консумация с храни, които съдържат витамин С – основно цитрусови плодове. Добре е също така да се ограничи употребата на кафе и чай, защото тези напитки пречат на абсорбацията на желязото от организма.
Важно е да се има предвид, че предозирането на желязо в организма също не е желателно, защото може да доведе до проблеми с имунитета, както и да увеличи опасността от някои сърдечно-съдови заболявания.