Твърде неприятното усещане за пълнота, подуване на корема, неудобство и дори затруднения в движението се нарича метеоризъм. Засиленото образуване на газове в червата може да се дължи на външни фактори (меню, денонощен режим на хранене, сезонни промени в диетата) и на вътрешни причини – вродени изменения на лигавицата на стомаха, червата, възпаления – гастроентерити, колити и др. Има и възрастови пикове, в които човек е изложен на по-голяма опастност от образуване на газове – детството, късната възраст. Кои са най-честите причини за метеоризма?
! Трудно смилаеми храни. Когато прекалим с тежките месни блюда, особено по празници и ако дълго време преди това сме карали на постно, организмът има нужда от време, за да се адаптира. Някои белтъчини и мазнини са твърде трудно смилаеми. Недообработената храна пък предизвиква наплив на вода в червата, а от това подуването е по-силно. За да го избегнете, не яжте свинско и агнешко алангле. Таблетките мезим форте улесняват образуването на смилателни ензими в панкреаса.
!Зеленчуци. Прекаляването, особено с бобови култури, също създава проблем. Решението е да се готви така, че да се “олекотят” тези храни.
! Нередовно хранене. Мнозина пропускат закуската и обяда, а наблягат предимно на вечерята. Това променя трайно перисталиката на червата към застой или ускоряване. И в двата случая по-бурно се образуват газове. За да не се подувате, разпределяйте правилно хранене.
!Гастрит. Променя ритъма на съкращение на мускулатурата на стомаха, прави го по-чувствителен. Храната преминава по-бързо надолу, а това затруднява обработката й. В резултат се получават газове. Най-сигурният метод за диагностика е преглед от интернист и рентгенография. В зависимост от симптомите той ще ви предпише медикаменти, които потискат образуването на стомашна киселина, антибиотици, ако се наложи.
!Хроничен колит. Може да протича с образуване на рани по повърхността на червата от вътрешната им страна. Но е възможно и процесът да обхваща цели сегменти, без да се образуват определени огнища. Основните симптоми са подуване, газове, болки в долната част на корема. Лекува се медикаментозно и оперативно. Терапията и менюто се определят от специалист по вътрешни болести.
!Алергични реакции. При някой алергизиращи храни реакцията може да протече като остър колит или гастроентерит. Среща се по-често в детството, когато организмът се среща за първи път с определен алерген – съставки на пшеница, хранителни оцветители и р. Симптомите са подуване, образувне на газове. Усещането е извънредно мъчително, защото газовете остават в коремната кухина, без да могат да излязат. Алергични проби доказват кой е алергенът.