Почит към покойниците отдаваме на Голяма Задушница. Ходи се на гробищата и задължително се палят свещи!
Православната църка отправя молитви за починалите свои чеда във всички съботни дни през годината, но е определила три от тях за оказване специална почит към душите на мъртвите.
Още подробности в статията ни ТУК: А какво се прави на Архангелова задушница и кога е тя?
Задушница е празник в памет на починалите, които един ден ще възкръснат за вечен живот, както казва свети апостол Павел в посланието си до римляните: „Ако пък сме умрели с Христа, вярваме, че и ще живеем с него“.
Не е случайно, че задушниците са в съботен ден – тогава Исус Христос бил също покойник и с тялото си бил в гроба. Голямата задушница пред Великия пост е първата. Тя е в съботата преди Неделя Месопустна (Месни заговезни), когато в храмовете с Евангелско четене се припомня картината на Страшния съд. През седмицата след тази неделя християните се подготвят за бъдещия пост.
На Задушница живите посещават гробовете на своите починали близки. Там палят свещи, прикадяват (по-добре е да се извърши от свещеник) с тамян, поставят цвета. Правят се т. нар. раздавки и помени. Варено жито, пита, вино, сладкиши, месо се раздават на роднини, съседи, непознати, бедни, та като вкусват от тях, да си спомнят за умрелите. Житото е знак на нашето бъдещо възкресение, защото по думите на свети апостол Павел житното зърно не може да оживее, ако първо не умре (1 Кор. 15:36).
Виното символизира пречистатата кръв на Исус Христос в тайнството на светото Причастие (Йоан 15:4).
Паленето на свещи е символ на нашата гореща вяра, а пламъчетата им напомнят за безсмъртието на душите на покойниците. Тамянът означава чистата молитва, а цветята – добродетелите на човека в гроба. Мъртвите, вярвали в Христа, не се ревнуват помежду си.
Редно е да посещаваме и гробовете на други починали, да се молим и за тях, а не само на нашите най-обичани и скъпи хора. Мир на духа на всички покойници! Вечна им памет! Бог да прости!