Историята на Колската сонда все още продължава да е една от най-големите мистерии на света, пише сайтът svetovnizagadki.com
Работата на самата сонда започва на полуостров Кола през месец май 1970 г., когато се чества 100-годишнината от рождението на Ленин, и през следващото десетилетие там кипи интензивна работа.
Общо 16 отделни лаборатории работят едновременно, а най-дълбоката дупка, прокопана от тях, се нарича СГ-3. През 1983 г. учените успяват да достигнат дълбочина от 12 хиляди метра, след което по-нататъшната работа е изненадващо спряна, макар че по план трябва да се достигне до 15 хиляди метра дълбочина. Работата по проекта е официално спряна през 1994 г.
Според различни източници работата на самата сонда е замразена, тъй като учените се натъкват на редица необясними феномени, както и заради невъзможността им да охлаждат главата на копаещата дрелка. Твърди се, че на 8 хиляди метра дълбочина те се натъкват на скали, съдържащи огромно количество злато (около 80 грама на тон), а според други източници на 12 хиляди метра температурата достига 150 градуса по Целзий, което, в съчетание с огромното налягане на такава дълбочина, е причина скалите там да имат не твърда, а пластична структура.
Най-необикновеното е, че когато достигат 12 262 метра дълбочина, устройствата по самата сонда започват да отчитат някакви много мистериозни звуци, идващи от земните недра. По-късно е спуснат специален микрофон, който успява да запише звуци, които смущаващо много приличат на човешки писъци.