Великден свързваме с боядисването на яйцата и месенето на козунаците като част от християнската обредност
Първото червено яйце се появило непосредствено, след като Христос възкръснал.
Мария Магдалина отишла при императора и му съобщила, че Христос възкръснал.
Носела едно бяло яйце, но когато го извадила, за да му го даде, яйцето било алено.
От тогава до ден днешен тази традиция се спазва. Яйцата се боядисват (червят) на Велики четвъртък. Който не може в този ден, през Великата събота.
По стара традиция, в миналото жените боядисвали яйцата рано сутрин. Първото яйце задължително е червено.
То символизира пролятата червена кръв на Христос и се поставя пред иконата на неговата майка, Пресвета Богородица, която преживе станала свидетел на страданията и гибелта на нейния син.
Първото червено яйце се слага и с надежда домът да бъде запазен от лоши енергии и сили (червения цвят гони уроки). Да има здраве и сполука.
Второто боядисано яйце също е червено. То се отделя, за да се занесе в храма в събота вечер, когато се провежда празничната служба, с която се възвестява възкресението на Иисус Христос.
Който не може да отиде вечерта, на Великден носи яйце и го оставя в църквата. Сега много хора пътуват по манастирите из страната на поклонение по празниците. Спокойно можете да занесете ваше собственоръчно боядисано яйце там.
В яйцето е заложен символът за сътворението на света. Още древните перси вярвали, че Земята се появила, като се излюпила от гигантско яйце.
В древността народите приемали яйцето като символ на прераждането и новия живот през настъпващата пролет.
Още Римляни, гали, китайци и перси боядисвали, декорирали и изписвали яйца без да са били свързани по някакъв начин с Иисус Христос.
На Велики четвъртък жените – домакини подновявали квасът, с който ще замесят великденския хляб. Наричали са празничния хляб богова пита, плетеница, кукла, яйченик, квасник, харман, кошара. За декорация са използвали червени яйца – едно или няколко.
В миналото в България на Велики четвъртък са замесвали и козунаците за Великден.


Козунак с едно червено яйце пред иконата на Христос и запалената свещ – символ на безсмъртния човешки дух
На Тайната вечеря Иисус Христос раздава хляб и казва, че това е плът от плътта му. Дава вино, като нарича, че е кръв от кръвта му.
На Великден Христос възкръсва. Затова плътта и кръвта на нашия Господ са представени от козунак и червено яйце.
По този повод в средата на всеки козунак трябва да има поне по едно червено яйце. Така е изпълнена символиката за цялост на възкръсналия Господ Иисус Христос на Великден.
Това, че яйцата се „червят“ на Велики Четвъртък, звучи много сладурско! Не можахте ли да използвате някой по-голям архаизъм, кретени! Да изчервите яйцата на Хасан дано!