Човешката еволюция е отхвърлила третото око на пра-прадедите ни в името на здравия сън!
До такъв извод са стигнали учените, изследващи рудиментарния орган трето око у някои видове. Най-интересен обект по темата “трето око” е странният гущер „хатерия“, пише www.kp.ru. Това е един от най-древните видове, чиято възраст се определя на около 225 милиона години. Животинката се е съхранила в първичния си вид на няколко новозеландски острова. Това си е чиста проба живо изкопаемо, коментират биолози. То се е появило по времето, когато четириногите са започнали да се превръщат в гущери, костенурки, крокодили и динозаври. Оттогава хатерията почти не се е изменила и това дава възможност на науката да съди косвено за развитието на нейните съвременници. Най-интересното у хатерията е нейното трето око. Това е издутина на върха на главата, която позволява на живинката да гледа нагоре и назад, без да се движи.
Теменното око е изпъкнало, а не разположено във вдлъбнатини като другите две. Под издутината се развиват две симетрични мозъчни области, които имат различни функции. Лявата се развива като зрителен орган, а дясната – като джобче с функции на жлеза. “Джобчето” произвежда мелатонин – хормона, регулиращ циклите на съня.
Вместо въпросното “джобче”, разположено до третото око, човекът развива хипофизната жлеза. Тя също произвежда мелатонин и други хормони, които са важни за регулирането на неврологичните процеси. Здравата жлеза прави хората концентрирани и щастливи, кара ги да се събуждат сутрин и да спят нощем и забавя дегенеративните процеси на остаряването. Теменната зона в човешкия мозък е развила именно тази жлеза приоритетно, тъй като регулирането на съня и здравата психика са се оказали по-важни от третото око.
Излиза, че античните философи неслучайно са вярвали в съществуването на третото око и са го разглеждали като орган за връзка с висшите сили. Убедени били, че отделни хора все пак са получили способността да си служат с необикновеното сетиво, а доста други се ориентират чрез тънката си интуиция, също свързана с фрагменти на мистериозното зрение. Следи от познанието за този етап от еволюцията можем да видим у източните народи: типичната индийска точка между веждите, нарисуваното око на челото при различни ритуали или изображения на жреци. Главата на Буда при много статуи също има специална украса на въпросното място. За много привърженици на тези теории третото око е зоната, през която до човешкия ум се докосва потокът от космическа енергия и информация.
Марта Савова