Кодекс Гигас или Дяволската библия е най-мистериозната книга, която предизвиква противоречиви чувства

Кодекс Гигас или Дяволската библия е най-мистериозната книга, която предизвиква противоречиви чувства
Дяволската библия тежи цели 75 килограма и се твърди, че за направата на страниците й е използвана магарешка кожа. Подвързана е с дървени корици, обвити в кожа, които са с метални орнаменти. Една част от съдържанието й съдържа превод на Библията, а другата половина е пълна с познавателни текстове за граматика, реторика, корабостроене, животни, растения и медицина.
В Дяволската библия могат да се намерят и текстове от Хипократ, както и календар, медицински заклинания и дори текстове за екзорсизъм. Основната част на книгата е написана на латински език, но могат да се намерят различни текстове иврит, гръцки и дори славянски.

В Дяволската книга може да се открият различни илюстрации, но най-впечатляваща е тази на Сатаната, която е дълга 48 сантиметра.
В Дяволската книга може да се открият различни илюстрации, но най-впечатляваща е тази на Сатаната, която е дълга 48 сантиметра.
Категорично не може да се каже кой е написал тази книга, но има подозрения, че е Хърман Отшелника, живял преди време в един манастир в Чехия. Една легенда гласи, че Отшелника бил осъден на смърт, защото не изпълнил обета си към Бог. Според преданието той сключил сделка с Дявола и написал книгата за една нощ, доказвайки, че е достоен за монах.
В Дяволската библия не може да се открие нито една правописна грешка, като почеркът е на един човек, а мастилото е едно и също от началото до края. По онова време за направа на мастило са използвани насекоми, а се знае, че няма напълно идентични поколения и затова се смята, че книгата е написана много бързо.
Според сметките на учените, за да се напише Дяволската книга само от един човек, ще са му нужни не по-малко от 25-30 години. А още по мистериозен е факта, че за направата на хартията са били нужни около 160 магарета.
Друго странно нещо, което се забелязва е, че в илюстрациите не присъстват човешки фигури. И още нещо мистериозно от Кодекс Гигас липсват десетина страници, но има подозрения, че точно тези страници съдържат заклинания, които са опасни за хората. Съществува теория, че страниците са махнати в даден исторически момент, защото тяхното съдържание е в противоречие с обществените виждания. Възможно е липсващите листи да са откраднати и продадени на колекционери.
Според легендите, който притежава Дяволската книга го грози нещастие, защото тя е прокълната. Християнската обител, в която преди е намерена тази библия била сполетяна от жестока чума.
Според друго предание Кодекс Гигас престоял известно време в замък в Швеция, който изгорял до основи, а Дяволската библия била спасена от огъня, защото някой я изхвърлил през прозореца.
В наши дни Дяволската книга може да с види в Националния музей на Чехия, където до сега не се е случило нищо трагично.