В румънската пещера Чур-Избуц в Карпатите изследователи изненадващо се натъкнаха на най-старите човешки отпечатъци, откривани до този момент, които може да се окажат най-древните не само в Европа, но и в света
Всичко започва още през далечната 1965 г., когато в известната пещера Чур-Избуц в Карпатите археолози откриват по време на разкопки близо 400 човешки отпечатъка, за които първоначално се приема, че принадлежат на мъж, жена и дете, обитавали скалното образувание преди около 10 – 15 хил. години и използвали го за свой постоянен дом в продължение на години.

В румънската пещера Чур-Избуц в Карпатите изследователи изненадващо се натъкнаха на най-старите човешки отпечатъци, откривани до този момент, които може да се окажат най-древните не само в Европа, но и в целия свят
По-късно обаче това първоначално предположение е сериозно коригирано, след като получените резултати от извършения радиовъглероден анализ на намерените под самите отпечатъци кости на обитателите разкриват, че следите са много по-древни като възраст и са оставени от хора, населявали пещерата преди около 36 500 години.
Анализът на 51 стъпки, останали неунищожени до този момент от учените и туристите, показва, че шест или седем души, включително и поне едно дете, са обитавали древната пещера след наводнение.
Става ясно, че възрастта на откритите досега отпечатъци в Европа и по света са на възраст до 33 хил. години, което прави откритите в румънската пещера вероятно най-древните, известни досега.