Цена на индийски люляк и откъде да го вземем? Обявите „Продавам“. Как да засадим индийски люляк. Оформяне и сортове. Отглеждане и подрязване. Размножаване
Индийски люляк е листопадно растение от семейство Блатиеви (лагерстремия). Родината му е Китай, но поема по света от Индия, която му дава името си. Днес му се радват на всички континенти. Познати са около 25 разновидности – дървовидни, храстовидни и с висяща форма. В природата китното растение има капацитета да израсне до 30 метра, но при култивирането се залага на компактни разновидности с максимална височина от 1 м.
Лагерстремията расте бързо и иска редовно оформяне.
Характеристики на индийски люляк | |
---|---|
Части от растението | Описание |
Ствол | с гладка повърхност и кора, оцветена в сребърно-сиво, израства до 9 – 10 м височина |
Корона | пищна, с обиколка до 8 м, поддава се на моделиране чрез специално обрязване |
Клони | твърди, покрити със светлокафява кора, характерно за нея е, че се отделя на дълги ленти |
Листа | достигат 20 см, овални или елипси с къса дръжка, тъмнозелени |
Пъпки | първите се показват в началото на януари, но обилно цъфти от юли до средата на есента, имат овална форма на ягода |
Цветове | с размер до 2.5 см, те се събират на китки с дължина 40 см; листенцата са с вълнист край, понякога с реснички; в чашката има удължени тичинки, окраската е от бяло до червено, никога синьо, жълто и оранжево |
Съдържание:
Цъфтяща лагерстремия се лекота се вписва във всякакъв интериор. Лятото тя краси балкони и тераси, където се развива интензивно.

Азиатската красавица в големи размери
Декоративното оформяне на короната прави растението атрактивно за помещенията, дори и без цъфтящи пъпки. Не случайно другото име на индийския люляк е „Божествено цвете“.
Цена на индийски люляк и откъде?
Растението се продава в България от разсадници и частни стопани. Можем да се сдобием с него за скромна сума от порядъка на 10 – 20 лв. Но отгледаните хубави дръвчета струват 10 пъти повече и рядко се намират.
Разсадници, поръчка онлайн
В онлайн разсадникът palmi.bg са налични 19 броя растения от сортовете Royal Red и лилав люляк. Те са отгледани до 2-метрова височина, а капацитетът им да достигнат 8 м. Цената е 155 лв. Във физическия им разсадник в Пловдив се намират и малки растения, които се продават срещу 10 – 18 лв. Те са от сортовете Victor, Hopi, Natchez, Powhatan, Super Rouge, Sioux, Rubra Magnifica и още няколко с традиционна окраска от бяло до наситено червено.
От разсадник Караджови в Асеновград могат да се вземат 20-сантиметрови растения на цена от 6 лв. Те са в три базови цвята – бял, червен и розов.
Разсадник Фантазия от първомайското село Драгойново отглежда сорта с цикламени цветове Durant Red, цената е 15 лв.
В bgplant.com са представени 60-сантиметрови растения сорт Red, които в момента са на намалена цена от 30 лв на 24 лв.
В clematis.bg виждаме прекрасно растение с тъмночервени цветове на цена от 25 лв. В разсадници Йосифов, Деметра и др. също се отглежда индийски люляк, без да се уточнява сортът и цената.
Обяви „Продавам“ и мнения
В ОЛХ, Базар, Ало и другите сайтове за частни обяви има десетки предложения на ниска цена. Индийски люляк се предлага за 5 – 10 лв. Снимани са малки растения с размер до 10 – 20 см. Има и няколко промоционални пакета за три растения срещу 10 лв.
В хоби-форумите виждаме снимки на прекрасни реални растения, отглеждани в домове и градини. Абсолютно безпроблемно се отглежда в България, твърдят опитните градинари и окуражават начинаещите да опитат. Най-подходящи са условията в южните части на страната, става ясно от постовете.
Вижте още обяви и дайте съвет или обява „Продавам индийски люляк“ ТУК в нашия форум с коментари и отзиви!
Засаждане
Индийският люляк се отглежда на открито и в саксия.


Растението се чувства съвсем удобно в саксия и среда с контролирани параметри
В дома се чувства добре на балкон или перваз с югоизточна и югозападна ориентация. Ако изберем за засаждане засенчен участък, клоните ще се удължат некрасиво, а цветовете ще са редки и малки.
Слънчевите лъчи съдействат за обилния му цъфтеж, но трябва да има вариант за засенчване в слънчевия пик по обед, защото съществува рискът растението да изгори.
Кога се сади?
Засаждането от закупена саксия или пресаждането в по-голям съд е деликатен момент, защото индийският люляк зле понася пренасянето. Но щом кореновата система усвои цялата предложена й почва, пресаждането е неизбежно.
Тази процедура следва закупуването и после се прави през 2 – 3 години. Като време подхожда пролетта, в краен случай по време на цъфтежа.
Как да засадим индийски люляк
Саксията се избира с 3 см по-голяма от предходната. Ако съдът е прекалено увеличен, цъфтежът ще бъде слаб. На дъното на постоянната (или новата) саксия се поставя дренаж с дебелина не по-малко от ¼ от обема на съда. Закупува се пръст за цъфтящи растения, която е достатъчно рохкава, способна да процежда въздух и вода. Подходяща е и саморъчна смеска от торф, едър пясък, горска и листна почва в равни части.
Индийски люляк в саксия?
За България това е оптималният вариант, защото растението е тропическо и не обича резките застудявания, хладното течение и естествено – снегът. Отглеждано в саксия, то периодично ще сменя мястото си, за да расте при оптимални условия. Лятото ще се изнася на открито, през останалото време ще стои близо до южните прозорци. Лагерстремия се гледа лесно в саксия и обикновено успешно, дори от начинаещи градинари.
Вижте и ТОВА: Отглеждане на хортензия като цвете. В градината и в саксия. Проблеми и трикове.
Дърво или храст?
За оформянето на градини, паркови площи и дворни места се предпочитат дървовидните сортове индийски люляк. Най-големите екземпляри, извисяващи се на 10 метра височина, са с впечатляваща визия. Техни снимки се копират многократно в интернет, предизвикващи неподправено възхищение.
Но бъдете наясно, че това са скъпи растения. Намират се трудно, а и първоначалната им цена от разсадниците е висока. Освен всичко, те са претенциозни към условията, трудно се приспособяват в северните райони на България.
Ето защо разумно е да изберем храстовиден сорт и да го отглеждаме в сандъче, което да се транспортира до закрити помещения през студените месеци. За отглеждането на люляка през зимата ще прочетете по-нататък.
Оформяне на индийски люляк. Подрязване
Има две причини за подрязването на люляка. Едната е естествена – трябва да се премахнат загиналите и изсъхнали клони. Другата е с естетична цел – за оформяне на короната и за премахване на прекалено удължени клони и издънки на неправилно място.


През март клоните се скъсяват на 2/3. След цъфтенето се прищипват за стимулиране на разклоненията. Храстите на открито се изрязват до 50 см от повърхността
Съвет: проведете минимално естествено обрязване, само колкото е необходимо. Не трябва прекалено много да се орязва и значително да се намалява височината, защото това отслабва растението и създава условия за проблеми и болести.
Стъпки при обрязване
- Съберете нужните инструменти. Голям индийски люляк изисква да имаме ръчни ножици за изрязване на малките и тънки клонки и храсторез за изрязване на по-дебели клони, разположени на височина. Ако имаме работа с дървовиден екземпляр, ще трябва и секатор на дълга дръжка за изрязване на най-дебелите клони.
- Планирайте подрязването в края на зимата или при наченки на пролетта, за да се осигури най-добър цъфтеж през лятото. Реже се преди разлистването, за да може по-добре да се огледат клоните, които са за отстраняване.
- На следващ етап определете формата и размера на индийския люляк. За да съхраните здравето и силата, изрежете приблизително половината дръвче, за да може въздухът по-лесно да преминава през него. Не прекалявайте в частта, близо до земята.
- Индийският люляк израства за сезон с около 30 – 40 см. При избора на височина се съобразяваме с тази цифра. На обрязания участък ще израснат няколко нови клонки.
- В началото подрежете малките израстъци в основата на дървото. Ако ги оставите, растението ще изглежда гъсто и неугледно. Филизите се отчупват, ако са млади, или се режат с ножици. Оставят се големите, масивни, здрави стволове, за да станат високи и силни.
- Изрязва се излишното и отстрани – клони, които излизат неподредено от ствола. Това помага на дървото да съхрани привлекателна форма. На младите дървета, които сега се оформят, се оставят само 3 до 5 здрави и силни клони.
На следващ етап се премахват малките клони, които растат хоризонтално и във вътрешната част на дървото. Премахват се мъртвите и изсъхнали части. Премахват се също растящите под ъгъл и дългите клони с диаметър до 2 см. На прекалено тънките клони също ще излязат цветове, но те няма да са в състояние да ги износят, цветовете ще провиснат и ще се счупят.
Правилното отглеждане
Индийският люляк създава грижи в домашни условия. Азиатската красавица е капризна и иска голямо внимание. Грешките в грижата и недостатъчното внимание към нея винаги се забелязват при цъфтенето, а не рядко се отразяват и върху здравето й като цяло.
Размножаване
Лагерстремия се хваща със семена и по вегетативен начин.


Отглеждането от семена е оптималният начин за региони със студена зима
Вегетативното размножаване се провежда с помощта на резници или храстът – майка се разделя от корена.
От семена
Отглеждането от семена е ангажиращо и поглъщащо време, но възможно. Семената се сеят през пролетта в добре овлажнена почва в кофичка, но на открито. Съдът се покрива с фолио или стъкло. Периодично се проветрява и полива. Непременно се държи в добре осветено помещение при температура от точно 24 градуса.
Първите признаци са живот ще се появят след около месец. От почвата се появява стъбло. Тогава защитният калпак се вдига и разсадът редовно се овлажнява. Щом заякнат, младите екземпляри се прехвърлят в отделни съдове. Най-подходящ е моментът, когато излязат няколко закрепнали листа.
Размножената от семена лагерстремия съхранява всички свойства на майчиния храст.
Чрез резници
Резниците се изрязват напролет. Избират се здрави, добре развити клонки. Срезът се прави под 45 градуса и се обработва със стимулатор на окореняването. Заравят се в почва и се поставят на топло, добре осветено помещение. Редовно се поливат. Вкореняването се реализира за около месец.
Още за четене ТУК: Цена на дървовидна азалия. Как да се грижим за нея. Размножение и отглеждане.
Пресаждане
За размножаване чрез разделяне на храст се избира добре развито растение. Отделя се част от корена, който има зачатъци за развитие. Този сегмент акуратно се изрязва и се засажда в отделна саксия. Подходящо време за тази манипулация е пролетта.
Цъфтеж
Повечето люляци започват да цъфтят през лятото – юли или август, и радват окото в разстояние на около три месеца. Количеството и размера на цветовете пряко зависи от условията на отглеждане – поливане, осветеност, температура.
- Поливане. Индийският люляк е много влаголюбив, затова почвата в саксията постоянно трябва да е овлажнена. Необходимо е да се знае мярка в поливането, защото излишъкът от влага поражда загниване на корена. През пролетно-летния сегмент поливането да бъде обилно, през есента да се редуцира значително, а зимата, когато няма листа, да се прекрати за пълноценен отдих. През зимата люлякът стои на прохлада. Само за поливането се внася в затоплена стая и след това се връща обратно. Ползва се мека, прохладна вода, която е престояла;
- Влажност на въздуха. Капризността на храста се наблюдава и по отношение на атмосферната влажност. Оптималната влажност за нормален растеж е в пределите на 55 – 60%. Тя се осигурява чрез ежедневно напръскване на листата с пулверизатор – по веднъж сутрин и вечер;
- Осветеност. Цветовете предпочитат добре осветено пространство, не се боят от пряко слънце. Колкото повече акумулират слънце, толкова по-обилно цъфтят. В зимния период храстът трябва да е на сянка или полусянка.
Торене. Тор за индийски люляк
Растението предпочита рохкава, добре дренирана почва.


Индийската лагерстремия външно напомня истинския люляк, но в топлите страни тя цъфти през есента
Подхожда универсалната смеска за цъфтящи, предлагана в цветарниците. Преди засаждането задължително се поставя добър дренажен слой, изпълнен от чакъл или керамзит.
Индийският люляк се нуждае от периодично подхранване, което се провежда в периода на активния растеж и цъфтенето. През пролетта се третира двукратно с комплексен тор, а през периода на цъфтеж се слагат торове за цъфтящи култури. И двата вида са налични в цветарските магазини.
Коренова система
Кореновата с-ма на азиатската красавица е развита, със стремеж за дълбоко разполагане. При отглеждане в саксия, съдът трябва да е достатъчно дълбок, за да се разположат корените. При пресаждане саксията да е двойно по-обемна от размера на корена.
През зимата коренът трябва да се пази от въздействието на ниски температура.
Болести и проблеми
При правилна грижа растението рядко заболява. По-честа причина за неприятности е нередовното поливане или неправилното разполагане на саксията. Неправилната грижа води до рязко опадане на цветовете и листата.
Вредителите, които се интересуват от индийския люляк, са въшките и акарите. Те се появяват предимно върху градинските екземпляри, докато стайните растения са почти изцяло защитени. Ако се забележат вредители, е необходимо обработване със специални инсектициди.
Възможно е люлякът да бъде поразен от мана, ако се отглежда в помещение със застоял въздух. За борба с този проблем се ползват фунгициди като Фундазол.
Разпространен проблем е липсата на осветеност. Ако растението се развива в полусянка, то цъфти малко и некрасиво се издължава. Клоните са тънки и дълги и в случаите на ненавременно торене. Причина за слабо цъфтене стават още прекалено високите температури през зимата и липсата на отдих. Ако подрязването се извърши неправилно, то цъфтене няма да настъпи.
Индийски люляк през зимата
През зимата Lagerstroemia най-добре преживява на температура от 10 – 12 градуса. Някои екземпляри издържат на неголеми температурни спадове, но някои замръзват под + 5 градуса. Специфична особеност на вида е подготвянето за зимата. Люлякът трябва да се изнесе на неотоплявана тераса или балкон. Ако са останали листа, те се отделят, за да се стартира пълноценният отдих.
Презимуването в топло помещение води до загуба на естетичния вид, слаб растеж и оскъдно цъфтене.
Сортове индийски люляк
През зимата Lagerstroemia най-добре преживява на температура от 10 – 12 градуса. Някои екземпляри издържат на неголеми температурни спадове, но някои замръзват под + 5 градуса.


В райони със суров климат индийският люляк задължително се прибира в оранжерии или в дома, иначе загива
Специфична особеност на вида е подготвянето за зимата. Люлякът трябва да се изнесе на неотоплявана тераса или балкон. Ако са останали листа, те се отделят, за да се стартира пълноценният отдих.
Презимуването в топло помещение води до загуба на естетичния вид, слаб растеж и оскъдно цъфтене.
- Червен индийски люляк. Благодарение на селекция са създадени зимоустойчиви сортове като Lagerstroemia filli (Red, Coral, Violette). Това е миниатюрен сорт с ръст до 50 см. Растението издържа понижаване на температурите до минус 30 градуса. Цъфти около три месеца. Подходящо е за отглеждане и на открито, и в помещения;
- Индийски люляк Royal Red. Представлява храст с бърз растеж и продължителен цъфтеж в периода от юли до октомври. Цветовете са пурпурни с различни оттенъци. Имат силен аромат, който привлича пеперуди и други насекоми. На височина достига 3 метра. Обича плодородни слънчеви места, защитени от вятър, алкална до неутрална почва. Ако замръзне зимата, бързо възстановява формата си;
- Розов Lagerstroemia indica (лагерстремия). Розовите цветове са типични за вида, множество сортове притежават това качество. Сред тях изпъква сорта Red Rokket с интересни нюасни са розовото;
- Цикламен индийски люляк. Сортът Durant Red е сред тези, които радват с цикламен цвят на цветовете. Durant Red се продава и в България;
Още информация и източници на английски: Колко бързо расте индийският люляк? * Лесно ли се отглежда лагерстремия? * Засаждане и отглеждане, съвети и цъфтеж.
- Бял индийски люляк. Бели цветове се наблюдават при видовете лагерстремии floribunda, loudonii, speciosa, макар ме има и такива с розови и лилава окраска. Белите съцветия са по-рехави, но издължени. Сред сортовете с бели цветове е Natchez, продаван в България;
- Жълт. Индийският люляк цъфти в цветове в розово-червената гама. Казват, че са възможни всички нюанси, само жълт и оранжев люляк не съществува. Но селекционерите не устояват на това предизвикателство и днес вече виждаме и такива сортове. Те не са точно лагерстремия, но я наподобяват, за да се оставя празна пазарна ниша;
- Лилав. Лилавата лагерстремия най-много наподобява люляк. Дори нюансът е идентичен – нежен, ненатрапчив. Един от най-впечатляващите лилави сортове е Infinitini Purple;
- Индийски люляк „Динамит“. Dynamite е храст или дърво с височина 3 метра. Клоните са покрити с гладка сребърна кора. Листата са масивни, в тъмнозелена окраска, есента стават жълти. Цветовете са огнено червени. Затова и името е Динамит – като експлозия на наситеното червено. Разцъфтява май и юни, зимата издържа замръз до минус 17°С.
Ето и едно видео по темата на македонски: