В Деня на влюбените 14 февруари членовете на Българското дружество за защита на птиците обясняват защо в нашата реч е намерил място изразът влюбени гугутки
Гугутките присъстват около нас, защото те не живеят сред природата, а в населените места. Ежедневно се срещаме с тях.
Техните гнезда са свити близо до хората. Гугутките са моногамни птици. Те се събират по двойки, които прекарват целия си съвместен живот заедно.
Познавачи на гугутките казват, че ухажването и тяхната любовна игра прилича на човешката. Двете птици правят страстни целувки като вплитат своите човки заедно.
Когато времето е студено, гугутките се топлят като си притискат телата едно до друго.
Гукането на двойката – мелодично и приятно, напомня любовния човешки шепот.
Мъжките гугутки са и доста ревниви. Те зорко пазят и защитават семейното гнездо, както и своята любима. Тази ревност е типична и за хората.
Едно двойка гугутки може целогодишно да се размножава. Те снасят няколко пъти по две яйца, от които се излюпват малки. Това означава, че и те като хората не са подвластни на някакъв определен размножителен период, а това се случва редовно.
Така хората от градовете са прозрели в семейните гугутки един символ на истинската любов.
Гугутката като вид птица не е произлязла в Европа. В далечното минало те са живеели само на територията на Индия.
Постепенно тръгва да се заселва в западна посока. Първо пристига на Балканския полуостров през 17 век. След това продължава към Скандинавския полуостров и Великобритания.
Калинка Петрова