Как да избера траурна агенция през 2021-2022 г.? Цени на погребална агенция в големите градове: София, Варна и Пловдив. Планиране на погребение, купуване на гроб
Смъртта на близък винаги е неочаквана. Дори той да е боледувал дълго. Дори да е гаснел с месеци в постелята. Настъпването на края, на необратимия завършек за всички роднини е тежко и мъчително. Смъртта винаги заварва хората неподготвени.
В момент на скръб мнозина се объркват. Какво да се направи – административно и за погребението? Трябва ли да се съобщи на някого? Няма време за отдаване на скръбта – почти незабавно започват организационните работи.
Организационни работи за покойника | |
---|---|
Дейности | Какво включват |
Документи | съобщение за смърт, издадено от медицинско лице, акт за смърт и негов препис, който е разрешение за погребение |
Уреждане на гроб | закупуване на нов гроб или доказване на правото за погребение в наследствен гроб, изкопаване и зариване на гроб |
Подготовка на тялото | съхранение в камера, измиване, обличане и гримиране, поставяне в ковчега и аранжирането му |
Погребение | опело в църква или прощаване в ритуална зала, спускане на тялото в гроба, раздавка или кетъринг |
Съдържание:
Чели сме по романите, че в дома на покойника веднага се явяват погребални агенти. Не е вярно. Никой няма да дойде. Ние трябва да ги потърсим, ако решим да използваме услугите на агенция.
С агенция или без агенция: каква е разликата?
Ако смъртта се е случила в болница, тялото ще бъде подготвено от болнични служители. Те ще го измият и облекат. Ако е станала у дома, подготовката се извършва от близките. При наемане на погребална агенция, подготвянето на тялото влиза в техните услуги.

На какви услуги можем да разчитаме, ако ангажираме погребално бюро?
Погребалните агенции са на линия денонощно. При позвъняване дори в 3 часа през нощта, те ще изпратят лекар, който да установи и регистрира смъртта. Ще изпратят и служители, които ще отнесат тялото на покойника. Ще го съхраняват в камера на ниска температура – една услуга, която е незаменима през горещите месеци. Ще изпратят и погребален агент, който ще представи всички услуги, които се вършат, за да може близките да изберат. Тази работа може да се извърши и по-късно на място в агенцията.
Погребалната агенция се грижи за всичко необходимо по тялото. Те измиват починалия, обличат го с предоставени от близките дрехи и го гримират при необходимост. Ще се погрижат човека да е в изряден вид. Ще настанят тялото в ковчега и ще го донесат в дома му обратно в последните часове преди погребението – за да се простят близките, приятелите, съседите.
Ако семейството желае, ковчегът с тялото се връща от агенцията не в дома, а в църквата за опелото или в общинската траурна зала, в случай че ритуалът по прощаването е насрочен там.
Близките трябва да осигурят дрехите, с които ще се облече покойникът. Те трябва да ги занесат в болницата, ако смъртта е настъпила там, или да ги предадат на погребалния агент.
При обаждане от болницата, че пациентът е починал, семейството тръгва към лечебното заведение. Това е естествена реакция, но не забравяйте да вземете и още тогава да занесете дрехите за погребението на покойния.
- Облекло: долно бельо, чорапи/ чорапогащник, горни дрехи (костюм, рокля, сако), връхна дреха според сезона (би било нелепо да се погребе жена с копринена рокля в снежна зима), обувки. За дамите – обичайните аксесоари, които са носили приживе (шнола, кърпа, гердан). Покойният трябва да изглежда естествено, все едно е жив и е излязъл навън.
- Материали за приготвянето: самобръсначка, гребен, сапун, кърпа. По желание одеколон или тоалетна вода.
Избор на близките е дали да използват чисти вещи на покойния или нови, закупени за погребението.
Документи и актове
Настъпването на смъртта трябва да се официализира и това се прави в първите часове след леталния изход. Издават се три документа:
Съобщение за смърт
Това е документ, който удостоверява, че лицето действително е починало. Издава се само от медицинско лице.
При настъпване на смъртта в болница, събитието се установява от дежурния лекар и се обявява официално от ръководителя на лечебното заведение. При настъпване на смъртта у дома, близките трябва да повикат медицинско лице на място. Логично е да се повика личният лекар на покойника, но по-лесно е да позвъните на някоя частна „Бърза помощ“. Дежурният лекар ще удостовери смъртта срещу неголяма такса.
Друга възможност е да повикате представител погребална агенция. Оттам ще изпратят лекар за регистриране на смъртта.
Във всички случаи е необходимо правоспособно медицинско лице да прегледа лично починалия. Пригответе за идването на лекаря личната карта на починалия.
В случай че покойният ще се кремира, предупредете веднага лекаря, защото той ще издаде специален документ и за това.
Акт за смърт
Той се издава от общината (кметството) на базата на предоставеното съобщение за смърт. Актът съдържа някои задължителни атрибути като място на смъртта, дата и час на смъртта, данни за покойника – име, ЕГН, пол, гражданство, сем. положение и адрес. Непременно се вписват данните на лицето, което е установило смъртта.
Законово изискване е актът за смърт да се издаде до 48 часа след съобщението. Погребалните агенции се ангажират с издаването на акта за смърт.
Препис на акт за смърт
Преписът се издава от общината и служи за разрешение за погребение. Това е документът, който получават близките. Те трябва да го представят пред траурната служба, когато поръчват погребение.


Така изглежда преписът, който се връчва на роднините, за да представят доказателство за смъртта, където е нужно
Смърт в болница
Лична грижа на роднините е да приберат документите и личните вещи на покойния, когато той е починал в болнично заведение. Вещите се съхраняват в отделението, където се е лекувал пациентът и се предават на роднините, когато се легитимират. Не забравяйте да приберете личните вещи, когато отидете до болницата, за да получите съобщението за смърт.
Специфични случаи
Дотук говорим единствено за естествена смърт. В случай на насилствена смърт или смърт при инцидент/ авария/ природно бедствие/ катастрофа е необходимо най-напред да се повика полиция. Обадете се на тел. 112 и съобщете за смъртта. Оттам ще изпратят и линейка, защото такава е процедурата. Медицинското лице от спешния екип ще констатира смъртта и ще издаде съобщението за смърт.
Какво да правим с тялото: да го погребем или да го кремираме?
Видът на погребението зависи от вярванията на покойния и неговите близки. Някои хора приживе избират и поръчват как да се процедира с тленните им останки след смъртта.
От административна гледна точка няма значение кой вид погребение ще се избере. Консервативното православно общество предпочита погребване в земята, но Църквата не забранява кремация, въпреки че мнозина не го знаят и вярват в обратното.
Наистина няма пречки тялото да бъде кремирано, ако покойният така е пожелал или неговите близки вземат такова решение. Единствено ще е необходимо да съобщите на лекаря, установяващ смъртта, за да издаде разрешително за кремация, заедно със съобщението за смърт.
Аутопсията задължителна ли е?
Процедурите в болниците изискват да се извърши аутопсия, когато смъртта е на тяхна територия. Това може да се избегне, ако близките подпишат декларация за отказ. Отказването от аутопсия е масова практика, едва 1% от починалите от ненасилствена смърт се аутопсират.
От аутопсия можем да се откажем по религиозни или лични мотиви. При очевидно естествена смърт – например на много възрастен и болен човек, няма основание да се прави аутопсия.
От аутопсия не можем да се откажем при подозрения за насилствена смърт. Други случаи със задължителна аутопсия са: невъзможност да се разбере причината за смъртта, починалият е постъпил в болница преди по-малко от 24 часа, има подозрение за предозиране на лекарства или алергична реакция спрямо такива, смъртта е свързана с медицински манипулации. Непременно се аутопсира тялото при инфекциозни заболявания, смърт по време на раждане или веднага след него, мъртво родени и бебета до 28-я ден от живота. Също и при необходимост от медицинска експертиза.
Какво да правим, ако човек почине в чужбина?
Ако покойният не е гражданин на страната, в която е починал, първото нещо е да се провери дали той има застраховка. Смъртта зад граница е застрахователен случай. Липсата на застраховка ще постави семейството пред сериозни разходи.
Необходимо е да се знае, че българските дипломатически представители в страната нямат задължения за обслужване, финансиране и транспортиране на починалия. Близките трябва да ангажират местна погребална агенция, която ще извърши необходимите действия.
Остават грижите по погребението. Както и да се реши как да се организира то – самостоятелно или да се възложи на погребална агенция.
Как да избера траурна агенция?
В часовете след смъртта семейството няма сили и желание да избира погребална агенция. Най-често се отваря справочник, вестник или се търси в интернет, след което се звъни на първия попаднал телефон. Някои питат познати коя агенция са използвали и я ангажират, дори и да са получили негативни отзиви за работата й.
От всички в сферата на услугите, единствено погребалните агенции не се избират. По-скоро близките търсят информация и се възползват от първата, с която са се сдобили. Ето защо някои агенции правят рекламни кампании с брошури, които пускат по пощенските кутии, или пък закачат на таблата за обявления във входовете. Така при нужда техният телефон ще бъде под ръка.


Общата цена на погребението до голяма степен зависи от избрания ковчег – той може да струва 70 лв, а може да е и няколко хиляди
Разбираемо е това положение – наистина в деня на смъртта на близък и любим човек опечалените нямат нерви за се занимават с дребни сметки или да търсят как да спести малко пари. Освен ако не са притиснати от липсата на финанси, близките са готови да платят на траурна агенция.
Все пак е необходимо опечалените да отделят няколко минути и да обърнат внимание на агенцията, която ще ангажират. Както във всяка дейност, и тук има фирми „ментета“ – тоест недобросъвестни или „скъпари“, които обещават много, но организират обидно прости погребения.
Самите траурни агенции обясняват на клиентите си какво да гледат, когато избират с кого да работят.
- Първо, погребалното бюро е надеждно, ако има физически офис. Някои посочват фиктивен адрес, на който няма погребална агенция. Това лесно се вижда в Гугъл мапс.
- Второто важно е агенцията да има ясен и официално обявен ценоразпис. Необходимо е да даде крайна цена на услугата, преди да се заеме с извършването й. Необходимо е опечалените да се убедят, че посочената сума е крайна и окончателна и няма да им бъдат поискани допълнителни суми, нито че ще останат несвършени по погребението дейности. Или ако има такива, те да са ясни и близките да са се съгласили да ги поемат.
- Третото е агенцията да разполага с катафалка и автобус за извозване на близките. Според работещи в бранша, някои малки агенции не инвестират в специализирани автомобили, а извозват ковчега в обикновен автомобил комби. Гледката е наистина шокираща и остава горчив вкус в устата.
Какви въпроси да задам?
За удобство на опечалените големите агенции се явяват в дома на покойния с готови каталози с цени, снимки и мостри. Ако се следва каталога наред, нищо от необходимите за погребението неща няма да бъде пропуснато.
Близките нека питат открито за качеството и за цената на вещите и услугите, които поръчват. Някои семейства се водят по цената, а други искат високо качество – това е личен избор и въпрос на финансови възможности. Не се безпокойте да говорите за тези неща открито, за да не останете неприятно изненадани в деня на траурното събитие.
Не се безпокойте да попитате за крайна цена. Да уточните, че това е пълната цена на услугата.
Питайте за въпросите, които ви безпокоят или не знаете. Погребалните агенти са компетентни по всички въпроси и ще ви разяснят ритуали, административни изисквания, срокове.
Планиране на погребение
Сега ще прегледаме какво включва подготовката на погребение. Тази информация ще е нужна, в случай че решите сами да се заемете с организацията, без помощта на погребална агенция.
- Първо, документите. Със съобщението за смърт се отива в общината, за да се издаде смъртен акт. Преписът от смъртния акт е необходим, за да се запази ден и час за погребение в общинските предприятия по траурни дейности и гробищни паркове;
- Второ, гроба. Необходимо е да отидете в администрацията на ОП Гробищни паркове, за да установите имате ли гробищно място или трябва да се закупи такова. За гроба ще разкажем отделно по-долу. Сега само ще отбележим, че в службата трябва да се занесе препис (официално копие) от акта за смърт, който представлява разрешение за извършването на погребение;
- Трето, опело. След като имаме дата и час за погребението, малко преди това се запазва час за опело в гробищната или някоя друга църква. Непременно говорете със свещеника, заплатете таксата и вземете списък с нужните за опелото вещи;
- Четвъртото е подавките за присъстващите на погребението. Днес е разпространена практика да не се раздава храна на гробищата, а присъстващите да се поканят на обяд след погребението, в памет на починалия;
- Пето, транспорт. Необходимо е да се наеме катафалка за транспортиране на тялото на покойника. Кола под наем се взима от погребална агенция. Тя върви заедно с шофьора. Някои наемат автобус за извозване на присъстващите от дома до гробищния парк. Решението за наемане на такъв транспорт е индивидуално и зависи от две неща – дали има познати на покойния, които ще бъдат възпрепятствани да присъстват на погребението му поради липсата на лична кола, и второ, зависи от възможностите на семейството.
Траурните агенции вдигат тялото след смъртта и го доставят подготвено направо за ритуалите преди погребението. При самоорганизирано погребение тленните останки прекарват нощта преди погребението в дома. Според православния канон, в такъв случай е необходимо да се бди над тялото, покойният да не се оставя сам.


Опечалените наемат катафалка от погребалните бюра
Сутринта преди ритуалното полагане тялото се измива и се облича с чисти или нови дрехи. Измиването в християнството има ритуален смисъл – измиват се греховете от изминалия живот.
След измиването и обличането тялото се покрива с чист бял чаршаф – нарича се саван. Той символизира изначалната чистота, която човек получава в дар от Бога при Кръщението.
Преди полагането в гроба покойникът и гробът се напръскват със светена вода. В гроба тялото се полага с лицето нагоре, а под главата се подлага възглавница. Очите са затворени, ръцете са разположени на кръст, като дясната ръка е върху лявата.
Докато тялото е в дома, непрекъснато светят лампите и много свещи. В ръката на починалия се поставя кръст, а на гърдите се поставя икона. На мъжете подхожда образа на Спасителя, на жените – образа на Богородица.
Тялото е храм за душата, затова към погребението му се отнасяме не само с уважение, но и със страхопочитание. Смъртта е едно от двете тайнства на живота, според някои – врата към друг живот, според други – врата към Бога.
След опелото или ритуалното прощаване с покойника (за тези, които не държат на християнските ритуали) тялото се отнася до гроба. Там завършва службата на свещеника и служителите на гробищния парк спускат тялото. Човекът, създаден от пръст, се връща в земята. Над главата на покойника се поставя временен кръст, който замества бъдещия надгробен камък. Кръстът е символ на победата на Исус над смъртта.
Какво да знам преди да купя гроб?
Покойникът се погребва в наличен семеен гроб или ако няма такъв, се закупува нов. За използването на стар гроб е необходимо да са изминали 8 години от последното полагане на тяло.
Важен момент: трябва да се докаже правото за използване на гроба.
Това става с удостоверение за наследници, извадено за погребаните по-рано в същото гробно място. Например ако син ще бъде положен в гроба на баща си, е необходимо да се покаже удостоверение за наследници на името на бащата, от което да е видно, че покойникът е негов син.
Другата възможност е да се закупи гроб. Гробните места се продават единствено и само от общинските траурни предприятия. В различните общини те се водят различно – Гробищни паркове или Траурни дейности.
Цени на гробни места
Гробът може да бъде заплатен за различен срок. Най-малкият е за 15 години. В София такъв гроб струва 155 лв. Другата възможност е да се плати гроб за вечни времена, което в столицата струва 570 лв.
В Пловдив цените зависят от гробищния парк. Например в „Централен“ гроб за 15 г. е 30 лв, в периферните гробища – 20 лв, а в Прослав и Коматево – 15 лв. За вечни времена се откупуват съответно за 300, 200 и 100 лв.
При кремация прахът на кремирания може да бъде положен в урнов гроб или урнова ниша. Те също се продават за 15 г. или завинаги. Урновата клетка в София струва 130 лв, а урновият гроб – 78 лв за 15 г. и 285 лв завинаги. Отделно се плаща полагането на урната, която е 30 лв.
При недостиг или липса на урнови клетки общините предоставят такива само за жителите на своята община.
Урнов гроб в Пловдив струва от 7.50 до 15 лв за 15 г., от 50 до 150 лв за вечни времена.
Цени на погребение и кремация


Опелото преди погребване е ключов ритуал за вярващите християни
Агенциите разделят дейностите си на задължителен и допълнителен пакет.
- В задължителния влизат основните услуги по провеждането на погребение. Тук са административното обслужване, извозването на покойника, подготовката на гроба, предоставяне на катафалка, ковчег, кръст, хладилна камера. В София цената на базовия пакет излиза 950 лв, при положение че се поръча най-обикновен модел ковчег.
- В допълнителния пакет са услугите по подготовка на тялото, аранжиране и драперии на ковчега, траурни атрибути, венец и други неща. Ако се поръча пълният пакет от допълнителни услуги, софиянци ще платят още от 1000 лв и нагоре, според качеството на поръчваните продукти.
Задължителните такси при кремация за София включват административно обслужване, извозване, катафалка, ковчег, камера, урна. Само цената на кремацията е 500 лв за покойник, който тежи до 100 кг, а за по-тежки починали – 700 лв. Целият задължителен пакет излиза 1200 – 1400 лв (според теглото на покойника).
Визираните цени са на частни погребални агенции. Общинските предприятия предоставят подобни услуги на по-ниска стойност. Те не делят дейностите на пакети, но приблизителната цена на подобен на основния пакет излиза около 300 лв. Това не е цена на социално погребение, а е обикновено погребение, организирано от общинското предприятие, което стопанисва гробищните паркове.
Траурни агенции в София
Няколко стотин агенции се борят за вниманието на клиентите в Столичния град. Някои от тях поддържат реклама в Гугъл, други пускат листовки, трети разчитат на доброто си име и доволни клиенти.
Кипарис, Амбър, Анели, Самсара, Хадес, Хермес, Ера, Люлин, Покой – това са само част от имената на погребални и траурни агенции в София. Невъзможно е да сравним цените им, но е ясно, че те се борят за клиенти чрез отстъпки и обещаването на безплатни услуги. Някои предоставят безплатно лекар, други извършват административното обслужване без пари, трети обещават евтина кремация.
Общинско предприятие „Гробищни паркове“
Безплатни нови гробни места – този надпис ни посреща на сайта на общинската агенция в столицата. Следва денонощният телефон и данни за 9-е гробищни парка в София. В ценоразписа услугите са разделени по направления. От Гробищни паркове отдават луксозни катафалки и транспортират покойници от страната. Готовите „подавки“ с жито и други задължителни атрибути са по 3.12 лв. Средната цена на кремацията с цялостната организация е 550 лв.
Избираме една от частните агенции в София. Случайно изборът ни пада върху благозвучното име Амбър.
Агенция Амбър – София
Ниски цени от Амбър – това е посланието, което посреща клиента на сайта на агенцията. Агенцията се представя с опита си (27 г. в сферата) и обещава евтини погребения и кремация, в които се включват основните дейности – административни услужи и подготвяне на покойника. Интересното при Амбър е, че има собствен ритуален комплекс в близост до Централни гробища, където се извършва прощаването. Отделен е салон за раздаване. В същия комплекс са хладилните камери за съхранение на тленните останки.
За удобство на клиента е публикувана минимална цена на погребение – 690 лв., и минимална цена за кремация – 990 лв.
Още информация и източници на английски: Как да изберем траурна агенция? * Какви въпроси да зададем на погребалната агенция? * Колко дълго можем да държим тялото на покойника у дома?
Погребални агенции във Варна
Общинската Обреди
Във Варна общинската служба за погребения се казва „Обреди“. Фирмата управлява 6-те гробищни парка в морския град и е картотекирала всички гробни места. Пакетът Кремация в общинската служба струва само 500 лв, като в нея се включва и самото кремиране, и урната, и транспорта.
Градско погребално бюро
Друга агенция лесно може да се вземе за общинска. Тя се казва Градско погребално бюро, но е частна траурна агенция. Интересното при нея е бутонът „Какво ще струва“. Той е първото нещо, което се вижда при отваряне на сайта.
Калкулатор за погребение ни показва ориентировъчна базова цена от 835 лв. и за кремация от 905 лв. След това клиентите могат да кликнат върху допълнителни желани услуги и калкулаторът ще им каже колко ще струва всичко общо. Изключително удобна услуга, която пести времето на опечалените.
Агенция Реквием – Варна
Агенцията предлага пълния набор от дейности – погребения, кремации, панихиди. Защо ние, се задава с едри букви този ключов въпрос. Отговорът е: 15 г. опит, 100 души персонал и над 3000 доволни клиенти.
Агенция Памет – Варна
В своя сайт тази агенция набляга на една допълнителна дейност, която идва след погребението – уреждане на надгробни и урнови плочи. Фирмата има специалисти, които реставрират стари и захабени или начупени плочи, възстановяват надписи на стари паметници, поставят снимки и образи или поставят нови паметници.
Избор на траурна агенция в Пловдив
Агенция Феникс – Пловдив, Акропол, Архон, Вечна памет, Феникс, Хронос, Озирис, Аврора, Агенция Аргиров – Пловдив са сред имената на погребални агенции под тепетата.
Коя от тях е най-добра? Мнозина хвалят Акропол, има доволни от Вечна памет и Хронос, но ако изброяваме, рискуваме да бъдем несправедливи. Всички те организират пълния набор от услуги, обещават денонощна работа и отклик във всеки час на нощта. Разполагат с хубав автомобилен парк от катафалки и хладилни камери. Някои наблягат на ниските цени, други на безплатните услуги.
- Минималният пакет за погребение в Пловдив струва 360 лв.
- Достойното погребение възлиза на 580 лв,
- Оптималната организация ще струва на клиентите 1040 лв.
Цените за кремация са както следва: 760 лв за минимален пакет, 1040 лв – достоен и 1340 лв оптимален.
Вижте и ТОВА:
40 дни след смъртта. Какво се прави и какво не? Как се броят и защо?
Ето и три часа прекрасна класическа погребална музика, която е подходяща за фон, ако все още сте у дома с покойника:
Използвахме услугите на погребална агенция в София, която беше нещо като Феникс или Феликс, не съм сигурен. Сега ни е нужна, но сме забравили името. Сещате ли се за нещо подобно, бяхме доволни много и цените бяха добри.
Търся траурна агенция в Пловдив, която да извършва помени и панихиди на добри цени, да препоръчате? Долу горе колко излиза панихида от агенция?
Много полезна статия ние минахме през този ад.Добре че попаднахме на добра траурна агенция. Реагираха адекватно и отговориха на всички наши въпроси.Организазията беше на ниво цените също! Ако имате нужда от лицензирана и добра погребална агенция можете да се обърнете към Погребелна агенция Хефес.
Общинската служба за траурни услуги във Варна е много добра и на съвсем прилични цени, няма как да се направи достойно погребение на по-ниска цена, препоръчвам на варненци!
Благодарим за статията, много изчерпателна и полезна информация. Ние използвахме услугите на траурна агенция Доверие – Пазарджик, много коректни млади момчета, цената и организацията бяха перфектни. Препоръчваме ги горещо. В града има още няколко агенции, но не са коректни, имат скрити такси и цените им са по 2.