Безброй реклами са ни внушили, че пърхотът е срамен проблем, който ще ни доведе страшни социални последствия.
Само че статистиката показва, че над 50 процента от населението има пърхот. Серия с висока ефективност има козметичният бранд Eucerin. Но какво всъщност представлява пърхотът и как да го лекуваме?
Пърхотът е причинен от гъбички …
Пърхотът е причинен от специфичен за скалпа вид гъбички, които са част от естествената му микрофлора. Тези неприятни бели люспи се появяват когато е налице необичайното им разпространение. Тогава клетките на епидермиса започват да се обновяват в пъти по бързо – нормалният им цикъл е 30, а се съкращава на 3 до 6 дни. Така се натрупва плака от умрелите клетки, която има различна форма.
… но не е заразен!
Пърхотът не е заразен! Той се предава генетично, а появата му може да е провокирана от редица външни влияния – запарващи шапки, често изпотяване на главата, замърсявания и др.
Сух пърхот
Този тип пърхот е лесно разпознаваем. При него има се появяват белезникави люспички, които лесно се отделят от скалпа. При сухия пърхот той се забелязва най-вече паднал по яката. Може да предизвика сърбеж, ако е на лице мирко възпаление на кожата, но обикновено е по-малко.
Мазен пърхот
Той представлява е натрупване на бял или жълтеникав слой върху скалпа. Той е по-скоро залепен към главата, отколкото падащ. Отлепя се по-трудно и се закрепва по косата. При него сърбежът е много по-голям, но е силно препоръчително да не се чеше, защото така ще се образуват още възпаления.
Псориазис
Често пърхотът се бърка с появата на псориазис. Ако имате зачервени релефни петна с белезникави люспи върху тях, трябва спешно да се се свържете с лекар. Не трябва да се предприема самолечение на болестта.
Как да лекуваме пърхот?
Пърхотът може да бъде излекуван, ако се спазват ясни правила. Те са свързани най-вече с различни ритуали за хигиена.
При сух пърхот използвайте мек шампоан с противогъбични съставки и регулира размножаването на клетките. Хубаво е да попитате в аптеката или лекаря си за шампоан, който освен това успокоява сърбежа. Не втривайте грубо в скалпа а масажирайте деликатно. Внимателно и бавно изплакнете косата и използвайте по-ниска степен на сешоара. Не се чешете.
При мазен пърхот използвайте по-често лечебен шампоан, като следвате инструкциите. В допълнение на горните изисквания, той трябва и да намалява кератина, за да могат да се изчистят залепналите по склапа мазни плаки. Попитайте за шампоан с противовъзпалителни функции.