Циститът е възпалителен процес на лигавицата на пикочния мехур, предизвикан от различни микроорганизми. То е доста разпространено при жените. За възникване на цистита благоприятстват много фактори: охлаждане на организма, задържането на урина в пикочния мехур, запек, преумора, катетеризация, дефлорация, бременност, климакс и други.
Когато циститът е последица от друго заболяване (тумори и камъни в мехура), той се нарича вторичен.
Циститът се изявява с чести позиви за уриниране, болки при уриниране, наличие на кръв и бактерии в урината, тазова болка. Острият първичен цистит протича с рязко изразени признаци, но преминава за 5-7 дни, дори без лечение.
Вторичният цистит протича с месеци, обикновено до отстраняване на основното заболяване. Усложненията на хроничния цистит са: фиброзиране и намаляване обема на мехура, пробив на стената на мехура и други. Лечението на острия цистит се провежда с постелен режим, течно-кашава диета, обилно пиене на затоплени течности, топли водни процедури. По показание се прилагат антибиотици, химиотерапевтици, спазмолитици и болкоуспокояващи средства.
Лечението на вторичния цистит се състои главно в отстраняване на причинилите го заболявания. За да намалим риска от заболяване от цистит, трябва да поддържаме на висока лична хигиена, да се пазим от простуда и да се пазим или да лекуваме своевременно заболявания и болестни състояния, които причиняват вторичен цистит. Проблема с лечението на цистита е, че лесно се лекува, но много често рецидивира.
Според Световната Здравна Организация всяка осма жена в света страда от това заболяване през целият си живот. Пакочният канал на жените е дълъг едва 3 – 4 сантиметра и бактериите, които обитават външните полови органи непрекъснато се стремят да проникнат в пикочния мехур, защото там е много по-комфортно място за тяхното развитие. Въпреки, че клетките в пикочния мехур обикновено успяват да се справят с нашествениците, понякога са отслабнали от простуди или увреждания от други заболявания и бактериите успяват. Честото рецидивиране на цистита носи опасност стените на пикочния мехур да се „уморят“ от постоянната бактериална атака и да изгуби всякаква способност за защита. Тогава от постоянния цистит няма спасение, а дори може да стане още по-лошо, защото след като овладеят пикочния мехур, бактериите се опитват да проникнат още по-нагоре – в бъбреците. Проникнат ли в бъбреците, носят възпаление на бъбречното легенче и предстои тежка операция от пиелонефрит. Ако даже не изгубим бъбрека изобщо.
Затова циститът трябва да се лекува сериозно, отговорно и постоянно. Необходима е и превенция. Най-много да се пазим от простуди и да избягваме храни, които дразнят стената на пикочния мехур. Например газирани напитки, а също лютиви и солени храни. Препоръчва се да се пие колкото се може повече вода и чайове.
Диагностицирането на цистита не представлява особена трудност за лекарите, тъй като специфичните симптоми са отдавна ясни: повишаване на бактериите в урината, а признаците за възпаления при биопсия и цистоскопия не оставят никакви съмнения. Не по-малко важно е извършването на гинекологичен преглед на жените за откриване на полови инфекции и определяне на микрофлората на влагалището.
За лечението на хроничен и остър цистит се прилага медикаментозно и физиотерапевтично лечение, в това число лазеротерапия. При диагностициране на предадена по полов път инфекция се назначават препарати, действащи и върху нея. Обикновено антибактериалната, противовъзпалителната и спазмоаналгетичната терапия продължават около 2 седмици, след което специалистът назначава уросептични препарати.
Трябва да се правят горещи седящи бани и горещи бани на краката /тъй като студените крайници предизвикват натрупване на кръв в кръвоносните съдове/, които се използват за лечението на цистита повече от 100 години.
Трябва да се пият повече течности, най-вече под форма на чай /от мента, босилек, магданоз, липа/. Причината за поемането на течности е честото уриниране. По този начин урината става все по-малко и пикочната киселина /силен дразнител на лигавицата/ се концентрира твърде много, защото няма достатъчно вода за нейното разреждане.
Циститът на алергична основа може да бъде отстранен само след премахването на хранителните алергени. Много често алергията се предизвиква например от белтъчините в яйцата. В такива случаи е добре да се употребяват допълнително ястия от царевица, овес, ечемик. Голяма чувствителност на пикочния мехур се получава при наличието на аминокиселините триптофан, тирамин, фениламин, които се съдържат в по-големи количества в млякото на прах, сирената, маята, всички пушени меса, карантията, рибните консерви, консервираното месо, саламите, сливите, патладжаните, авокадото, соевия сос, бульоните на кубчета, супите на прах и др. Ето защо тези продукти трябва да се избягват.
Естествен природен антибиотик срещу цистита е чаят от чесън. Счукват се 1-2 скилидки чесън и се разбърква в чаша с топла вода; пие се няколко пъти на ден.