Цинерария

Другото име, под което това красиво стайно растение се среща, е „тютюнче” или „богато”. В природата е разпространено на Канарските острови, където расте като многогодишно цвете. В домашни условия се отглежда като едногодишно растение, което, след като прецъфти, не се запазва. Ето още любопитна и полезна информация за него.

 

Ще познаете цинерарията по големите листа и прекрасните й кадифени цветове с гроздовидна форма и най-разнообразна окраска – синьо, червено, розово. Често се срещат видове в два цвята. Растението е компактно: ако го отглеждате като стайно, достига до 10-12 см височина, а като градинско – до 18-20 см.

 

Цинерарията е особено взискателна към мястото и въздуха в помещенията, в които се намира. В никакъв случай въздухът не бива да е сух, защото листата й ще повехнат. Ако това се случи, не бива да увеличавате поливането, защото ще доведе до загниване на корените. Най-добре цинерарията се чувства на северен прозорец, в светло и хладно помещение.

 

Оптималната температура, от която се нуждае, е 18-20 градуса. По отношение на поливането е добре да бъде обилно, но след като се убедите, че почвата е изсъхнала. Много важен е добрият дренаж, както и пулверизирането на листата й рано сутрин. Растението не изисква често наторяване. Цинерарията се размножава чрез семена при специални условия.

 

За целта трябва да посеете семената в саксия, в която предварително сте поставили добре отцеждаща се почва. Не бива да покривате съда, защото светлината е от решаващо значение за поникването им. Когато се появят 3-4 листенца, можете да пресадите новото растение в постоянната му саксия. За да започне цинерарията да цъфти, е добре да поддържате по-ниска температура, например около 10-16 градуса. Това „охлаждане” трябва да продължи поне месец, за да се образуват едри пъпки. След това се постарайте да осигурите на растението нормалната за него температура, която споменахме по-горе. Едва след 7-9 седмици ще се радвате на обилния му цъфтеж. Редовно трябва да преглеждате листата на цинерарията за листни въшки, защото сокът й им е любима храна. Ако все пак тези неприятели се появят, напръскайте листата й с разтвор от сапун, примесен със спирт.

За Чудеса.НЕТ

Георги Календеров е редактор в сайта Чудеса.Нет от 2006 година, когато е самото създаване на сайта.

Прочети още

Прераждаме ли се в същото семейство?

Прераждане в същото семейство? Твърде вероятно! Починало дете

Прераждаме ли се в същото семейство? Твърде вероятно е починало дете да се върне в …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *