Бронхиалната астма е алергично заболяване, което се предизвиква от въздействие на различни алергени върху бронхиалната лигавица. Те могат да бъдат от битов, растителен, животински и промишлен произход – прах, цветен прашец, косми, пърхот, пера, перушина, ягоди, яйца, зеленчуци, месо, риба и други. Някои лекарства също действуват като екзоалергени. Алергичната реакция в организма се изявява в бронхиален спазъм, набъбване и оток на бронхиалната лигавица, усилена секреция на лигавицата и пристъпен задух. Нерядко бронхиалната астма се предшества от астматичен бронхит, с лека пристъпна кашлица и слаб задух. Честотата на астматичните пристъпи е най-висока през пролетта. Най-характерен признак на бронхиалната астма е асматичният пристъп с настъпване на силен задух. Понякога преди това се появява кихавица, суха кашлица или неспокойствие. Астматичният пристъп настъпва най-често нощем. Болните се събуждат с чувство на тежест в гърдите и липса на достатъчно въздух. Те са неспокойни и изплашени.
Дишането е забавено, вдишването е кратко и повърхностно, а издишването е удължено и свирещо. Астматичният пристъп протича с различна тежест и продължителност. След преминаване на пристъпа последва период на пълно или частично нормализиране на дишането, като задухът и кашлицата изчезват.
Повечето болни отделят по няколко жилави белезникави храчки. Продължителното протичане на ронхиалната астма с чести пристъпи води до развитие на усложнения като хронична обструктивна бронхо-белодробна болест с хроничен бронхит и белодробен емфизем, белодробно сърце, дихателна и сърдечна недостатъчност.