Първо опитайте най-безвредните билкови успокоителни лекарства!

Известното американско списание Психология помести интересна статия за успокоителните лекарства.

В съвременния свят 15 до 30% от населението в развитите страни използва успокоителни поради различни причини: стрес, тревоги, безсъние, продължителна психична възбуда. Съпровождащи причини са хипертония, хормонални разстройства, както и много други органични заболявания.

Ако тревогата и напрежението се дължат на органични заболявания, лечението е в отстраняването им.

Но в две трети от случаите то е поради психични причини. Преди да се започне с успокоителни, трябва да се изпитат всички познати психотерапевтични средства, които водят до ЗАСИЛЕНО ОТДЕЛЯНЕ НА ХОРМОНИТЕ НА РАДОСТТА от мозъка – серототин, допамин, норадреналин: топла баня, режим за лягане и разходки, ароматотерапия, лечение с музика, активно търсене на радост в ежедневието и т.н.

Лечението е добре да се съчетае с БИЛКОВИ ЧАЙОВЕ И БИЛКОВИ ТАБЛЕТКИ.

Използват се билки с успокояващи вещества (валериана, маточина). Много полезен е извлекът от жълт кантарион. Удобни за вземане са и билковите таблетки. Тези растителни успокоителни са многобройни, пациентът може сам да избере най-подходящата комбинация за себе си, практически са безопасни, не водят до привикване.

Добре е да се комбинират с растителни вещества, които свалят високото кръвно налягане, например – глог, защото стресът и тревогите почти винаги водят до повишаване на кръвното налягане.

МЕЛАТОНИН.

Това е хормон на епифизата, модерно средство, което без да е пряко успокояващо, регулира съня и понижава възбудата в кората на мозъка. Взема се по 1.5 милиграма мелатонин дневно. Има предимство, че не води до привикване. За по-цялостен ефект е добре да се комбинира с таблетки КАЛЦИЙ. Той успокоява възбудените зони в мозъка. Взема се 1500 – 2000 милиграма дневно на няколко приема като калциев лактат или хелат. Като допълнителни средства могат да се окажат ефикасни БИРЕНАТА МАЯ и ФОЛИЕВАТА КИСЕЛИНА.

Едва ако изброените комбинации не са ефикасни, може да се премине към леки сънотворни, които също действат успокоително. Това са БЕНЗОДИАЗЕПИНИТЕ – кинолазепам (геродорм), нитразепам, тазепам и пр. както и нови вещества с действие подобно на диазепините – золпидем. Между десетките медикаменти пациентът трябва да си избере този, който:

1. е най-слабо токсичен и не уврежда черния дроб,

2. не предизвиква сънливост, и

3. не води до зависимост и неприятни симптоми при спиране на вземането. Дозировката трябва да се предпише от лекар и не се вземат повече от 10 -15 дни.

Авторите смятат, че тази схема може да донесе понижаване на тревожността в 90% от случаите.

За admin

Прочети още

Хипноза, хипнотерапия, регресия, регресивна хипноза

Уроци по хипноза. Как се прави. Обучение по хипнотерапия и хипнотизиране за лечение

Лечение чрез хипноза и уроци по хипнотизиране. Обучение по хипнотерапия и Ериксонова хипноза. Как се …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *