Това е често срещан проблем, при който храната трудно и по-бавно преминава през чревния тракт. Според направени изследвания 4 от всеки 10 човека страдат от лениви черва.
Кога се говори за запек?
Чувствате корема си подут, усещате тежест и трудно се изхождате. Това много често е проблем, който хората трудно споделят. Малко от засегнатите от запек искат съвет от доктора за своето неразположение. Преминаването на храната през червата се различава при отделните хора. Лекарите говорят за запек, когато ходенията до тоалетната през седмицата са по-малко от три и това положение продължава поне един месец. Симптомите при различните хора може да имат някои специфики. При всички случаи, когато има нарушение в проходимостта на храната през червата, което причинява неприятни усещания и трудности при ходенето по голяма нужда, се смята, че пациентът страда от запек.
Какви мерки да вземем?
Ако сте склонни към запичане, специалистите препоръчват:
* Пийте достатъчно вода
Хидратацията действа благоприятно срещу втвърдяването на изпражненията. Пийте вода по няколко пъти на ден. Но само тази мярка не е достатъчна, за да осигури добра проходимост на чревния тракт.
* Заложете на фибрите. Те са осем пъти повече в пълнозърнестия хляб, отколкото в белия. Пет резена от такъв тъмен хляб ви носят 8-9 г фибри. Порция ориз с люспи ви снабдява с 4-5 г фибри, което е 3 пъти повече от чиния с бял ориз.
* Бобовите храни държат рекорда по съдържание на фибри. 5 лъжици зрял фасул или грах дават около 25 г, чиния с леща -12 г, порция салата от соя – 25 г.
* Три сливи, три-четири смокини или пет фурми снабдяват с по 10 г фибри.Фибрите не се разграждат в процеса на храносмилане и остават в червата. Освен това поемат в себе си вода. Всичко това увеличава обема на изпражненията. С помощта на този баластен ефект ефикасно се задейства чревният тракт, както и движението в дебелото черво. Ако можете, приемайте поне по 15 г фибри дневно, идеалното количество е 3940грама. В продължение на 8 до 10 дена постепенно увеличавайте дозата, за да избегнете затрудненото им усвояване. Добавяйте по малко житни трици в основните блюда, салатите и киселото мляко.
* Ограничете някои храни
Не е нужно да се лишавате от разнообразието във вашето меню, но вземете мерки да намалите консумацията на някои продукти. Пазете се от прекалено голямо количество захар – сладки напитки, бисквити, сладкиши и др., които имат склонност да запичат. Важно е да ограничите мазнините, които затрудняват усвояването на храната (олиото например е като „смазка“ за червата). Затова избягвайте тлъсти меса, зрели сирена, сосове.
* Изградете си навик да ходите редовно до тоалетната
Това трябва да правите винаги в определен час, например след закуска. За да „събудите“ червата си сутрин, изпивайте чаша вода или прясно изстискан плодов сок на гладно. Ако получите позиви за изхождане и през деня, не отлагайте, а отидете в тоалетната веднага. Пренебрегнете ли тези сигнали, може да получите „затягане“ на червата. Това става, защото се намалява чувствителността на правото черво, усещането за необходимост от изхождане се притъпява и изпражненията се натрупват, обезводняват се и се втвърдяват.
* Ако се налага, вземете и подходящо хапче
Установите ли, че само фибрите не са достатъчни, поискайте от вашия фармацевт да ви препоръча слабително, което действа на принципа на осмозата и променя гъстотата на изпражненията. Обикновено то премахва бързо проблема.
Кога става дума за раздразнен корем?
Оплаквате се от болки и подувания на корема, преминаването на храната през храносмилателната система е затруднено, редуват се запек с разстройство. Може да има свръхчувствителност на червата и силни контракции.
Кои са причините?
Тези симптоми се предизвикват основно от стрес. Днес се говори, че червата ни са „вторият главен мозък“. В тях има сто милиона нервни клетки, които регулират работата им и са свързани с главния мозък. Известният хормон серотонин, който влияе върху нашето настроение и разположение на духа, действа и върху стомашно-чревния тракт. Затова стресът може да се отрази директно на нашия корем. Обратно, доказано е, че неразположенията в него могат да доведат до нарушения и на психическото здраве.
Как да облекчим състоянието?
За облекчаване на болките на раздразнения корем лекарите предписват спазмолитици, а срещу прекомерните подувания – абсорбанти на газовете. Оказва се, че причината за раздразнените черва е недостигът на серотонин. Затова някои лекари предписват лекарства, които спомагат за неговото производство, преди да приложат специалните за болестта медикаменти. Скорошно изследване разкри, че Пробиотиците, които уравновесяват чревната микрофлора, действат благотворно и облекчават значително проблема.