Вървим по улицата и покрай нас минават различни хора с различни чанти. Дамската чанта не е просто аксесоар. В нея всъщност се опитваме да побираме живота си – всичко, свързано с личността ни, с външния ни вид, с желанията ни.
Имало някога…
Началото на днешната чанта може би трябва да се търси… в пояса или във всичко онова, което по някакъв начин прави гънка в дрехата. Но, ако се върнем по-назад – вероятно нещо като чанта е имал и първобитният човек, който от кожите на убитите мамути е правел някакъв тип пакетче за най-нужното, за да освободи двете си ръце при лов…
Ако първобитните жени също са се грижели за естетиката с такава страст, както днешните, вероятно в женските първобитни чанти е имало по някое въгленче – за да може важният лов да бъде увековечен с рисунка на стената в пещерата…
Но дали е било така, можем само да гадаем…
За истинска чанта (по-скоро кесия или торбичка) става дума вече в Древен Египет – различни изображения оттогава показват закачени около кръста малки чанти. Минало е доста време, за да се върнем отново към този вариант за носене на чанта – особено от мъжете. Те са по-склонни да не носят чанти, а да разчитат на джобовете. Как е било преди векове?
„Шумните“ чантички
През XIV – XV в. мъжете носели монети в малки кесии, прикрепени към пояса, които често били рязани от умели крадци. Въпреки това, постепенно и жените започнали да се включват в историята на чантата със свой тип приспособление: те носели нещо като пакетчета, прикрепени с шнур, като модата на големите поли им позволявала да носят „чантата си“ под полата. Тези чантички били уж скрити от погледа, но много звънки и шумни. Което било малко дразнещо…
Този проблем бил решен с… джоба!
Според историята, първите джобове са направени на жилетката на Луи XIV. Но жените само за кратко се възползвали от удобството на джоба, като става дума за таен джоб, прикрепен към вътрешния шев на полата.
През XVIII век стилът на женските дрехи станал много изискан – заради фините материи. Носенето на кесии под полата било почти невъзможно. Постепенно торбичките се преобразили в малки чантички (познати като ретикюл (фр. reticule – малка дамска чанта), произнасяно от мъжете шеговито редикюл (на англ. ridiculous означава смешен, нелеп) и станали неотделима част от женския тоалет.
Размерът бил малък, защото в тях имало несесер с игли, монети, може би ключ… но не и грим – той не бил сред признатите за допустими и важни предмети в дамската чанта. Затова пък се залагало на външния вид на чантите – за повечето жени било задължително да умеят да шият и бродират, а какъв по-добър начин да покажат уменията си, от това да си направят чанта, която е винаги на показ!
От XVIII век насам жените носят богато украсени чанти. В зависимост от положението на дамата в обществото, чантите били с обикновени бродерии, плетени, с прикачени бисери или камъни. От това време са известни чантите от мек плат, наричани „Помпадур“ в памет на мадам Помпадур, която до голяма степен определяла модата в чантите.
През XIX век стилът на дрехата определял дали е удобна за джоб или изисква чанта.
Когато в началото на XX век дългите тесни поли, разкрояващи се едва под коляното, превзели модата, джобовете, все още използвани от някои жени, станали немислими. И чантата започнала да печели все повече привърженици. Но чантите — торбички с шнур, който се прикачал на ръката, били неудобни за работещата жена. Така първо се увеличил размерът на чантата и дръжката, а после се появили и твърдите чанти от кожа.
Днес възможните материали за чанти са неизброими. Колкото по-взискателни стават жените, толкова по-оригинални стават и чантите!
Да измислиш чанта
Най-интересното е, че сред създателите на най-известните марки чанти рядко се срещат жени. Дизайнерката Миучиа Прада преди 30-тина години успява да съживи фамилния бизнес с кожени изделия, като залага на… дамската чанта! Но повечето от създателите на този любим дамски аксесоар са мъже.
Луи Вюитон е създател на много специфичен модел дамска чанта – тя е като смалена пътна чанта и това е обяснимо. Като дете Луи се занимавал с трудоемката професия опаковане на багаж. Виждайки неудобствата, след години Вюитон създал куфара. А после обърнал внимание и на дамската чанта, като оставил за основа стабилността на куфара – чантите с тази марка са стабилни, с къси дръжки и често с метални ъгли, което ги прави практични и трайни.
Доста сдържана като дизайн (квадратна с къси дръжки) е чантата Lady Dior. Първа с такава чанта се явява съпругата на френския президент мадам Ширак – и тази чанта досега сякаш си остава запазена за първите дами. Но името доста напомня на друга дама – всъщност всички я свързват с Лейди Ди, която също е носела такава чанта.
Каквото и да говорим, най-легендарна е чантата Вirkin на Неrmes. Не, защото се прави по поръчка (като после се чака три години, но това не смущава желаещите)… Не и заради ценната кожа (телешка или в най-скъпите варианти – крокодилска). Истината е друга: тази чанта е създадена според желанията на жените за практичност и дизайн.
Разумният й създател Жан Луи Дюма-Ермес, след като изслушал оплакването на актрисата Джейн Биркин, че не може да си намери удобна чанта, решил да се съобрази с нейните представи за удобство и вид на чантата. И така този модел, създаден от тандема на един разумен производител на чанти и една практична жена, остава най-търсената чанта.
Без чанта не мога…
…би казала всяка жена днес. Съвременните жени имат забележителни изисквания за практичността на чантите си: тийнейджърката иска възможно най-малката чанта, която да побира всичко. Студентката търси дамска чанта с размер А4… А работещата жена иска чанта с джоб за: мобилен телефон, захранващ кабел, джобен компютър, отделение за химикалка и т.н… Всичко това си е направо предизвикателство за съвременните производители. Дамската чанта би могла, с толкова прегради и джобове, да се приближи твърде много до обикновената ръчна чанта, която ползват предимно мъжете. Но – дамите няма да допуснат това! Ако някой ден идеята от фантастичните филми за необясним голям вътрешен обем на космически кораб – при сравнително малък видим размер – започне да се прилага в реалността, най-вероятно едно от първите приложения ще е в дамската чанта!