Какво трябва да знаем за нея
Ако тя не функционира добре, равновесието на целия организъм се нарушава
Напоследък все повече жени страдат от този проблем.
Разположена в шията, щитовидната жлеза е малка, но играе важна роля в организма. Отделя хормони в кръвта, и по този начин контролира много жизненоважни функции. Тя поддържа телесната температура до 37°С и така ни позволява да се борим със студа и топлината.
Стимулира храносмилателния процес, регулира сърдечния ритъм. Влияе върху нервната система и върху настроенията ни.
Понякога щитовидната жлеза функционира зле: не отделя достатъчно хормони или точно обратното – отделя твърде много. Причините могат да бъдат различни. Те причиняват неприятни симптоми, които обаче се лекуват.
КОГАТО ЩИТОВИДНАТА ЖЛЕЗА СТАНЕ МЪРЗЕЛИВА
Ако щитовидната жлеза не отделя достатъчно хормони, организмът отпада.
• Първо, обзема ни непреодолимо усещане за умора, губим ентусиазъм, потъваме в апатия и напълняваме.
• Често се появява запек, кожата става суха, косата – изтощена, усещаме мускулни спазми.
• Можем да получим и „дупки“ в паметта, да срещаме затруднения при концентриране, да изпаднем в депресия.
Възможните причини
• В повечето случаи понижената секреция на щитовидната жлеза се дължи на имунно смущение. Организмът започва да произвежда антитела, които атакуват щитовидната жлеза, постепенно разрушават клетките и жлезата не може да изпълнява добре работата си.
• Понижената секреция може да се появи и след прехвърляне на 50-те години. Възможна е атрофия на жлезата, а тя пък от своя страна води до недостатъчно отделяне на хормони.
• Понякога смущения на жлезата се получават при продължително лечение с медикаменти, които съдържат голямо количество йод (при нарушен сърдечен ритъм) или литий (при депресия). Те са в състояние да предизвикат нарушения и в двете посоки – хипо или хиперфункция.
Лечението
Състои се в ежедневно приемане на хормони. Пият се, докато дейността на щитовидната жлеза се нормализира. Това лечение няма неприятни последици, тъй като само замества липсващите хормони.
КОГАТО ЩИТОВИДНАТА ЖЛЕЗА ИМА ПОВИШЕНА СЕКРЕЦИЯ
При отделяне на твърде много хормони от щитовидната жлеза, организмът изпада в състояние на хиперактивност. Тя има много последствия: отслабване, независимо от нарасналия апетит, ускоряване на сърдечния ритъм, тревога, нервност, разстройство, треперене, топли вълни и прекомерно потене. Увеличението на обема на щитовидната жлеза може да доведе до по-голяма гуша.
Възможните причини
Най-често се касае за имунно смущение. Организмът произвежда антитела, които стимулират щитовидната жлеза и в резултат тя произвежда повече хормони.
Тази болест, известна още като Базедова, се появява най-често при младите жени, за разлика от понижената секреция на хормони, характерна с напредване на възрастта. Причините за нея обикновено са големият стрес, физическото и психическото натоварване или бременност.
Друга причина за хиперактивност на щитовидната жлеза е приемането на йод в по-големи количества. Причина за това е пиенето на медикаменти, богати на този елемент. Понякога в щитовидната жлеза се образуват един или повече доброкачествени тумори, наричани възли, те самите водят до повишена секреция на хормони.
Лечението
То е необходимо, защото сърцето се уморява да работи при такъв ускорен ритъм.Предписват се медикаменти, които намаляват производството на хормони. Лечението продължава 18 месеца. Средно толкова време е необходимо, за да се преборим с Базедовата болест, тъй като производството на антитела спира. Ако се наложи, отстранява се част от щитовидната жлеза. Това става оперативно или пък с лечение на базата на радиоактивен йод. Вторият начин е малко по-рискован. Съществува опасност години наред жлезата да не произвежда достатъчно хормони.
• Ако причината за заболяването са съдържащите йод медикаменти и те няма как да бъдат спрени, лечението за намаляване активността на жлезата може да продължи много дълго време.
• Повишената дейност на щитовидната жлеза, която се дължи на възпаление на жлезата, може да регресира след няколко седмици, ако се предприеме антивъзпалително лечение.
• Ако гушата е малка, лечението, което забавя дейността на жлезата, е достатъчно.
• Ако обаче гушата е голяма или пък причинява дихателни смущения, може да се наложи частично отстраняване на щитовидната жлеза.
• Ако пък има възли, задължително трябва да се отстранят по хирургически път.