Микрофлората се смята за важна част от тялото и е от два до три килограма от общата маса
Преди 15-20 години в медицината се появи понятието “дисбактериоза”. Това означава нарушаване на биологичното равновесие в микрофлората на червата, а по-просто казано – дефицит на полезни и излишък на вредни бактерии в тях. А това се отразява на работата на всички системи в организма и провокира много сериозни заболявания.
Според някои специалисти микробиологичен дисбаланс се получава не само в червата, но и на кожата, лигавицата, в дихателните пътища. Те назовават този дисбаланс с наименованието “дисбиоза”. Мнението им е, че той е основна причина за заболяванията при съвременния човек.
Микрофлората се смята за важна част от тялото, която заема 2- 3 кг от общата маса. Този “орган” обезпечава имунитета, обмяната на веществата, устойчивостта на хормоналния баланс, неутрализирането на токсините.
Причини за микробиологичния дисбаланс Първата причина са стресовете. Последни изследвания показват, че при съвършено здрави хора в стресова ситуация (силно простудяване или прегряване, прекалено физическо натоварване, нервно напрежение) в кръвта се появяват стафилококи, патогенни щамове на чревния бацил и т.н. Те попадат в кръвта от червата.
Втората причина са лекарствата. Антибиотиците например влияят пагубно на чревния бацил, който, ако е в нормална неутрална среда, синтезира девет витамина и някои киселини. Чревният бацил “отговаря” за въглехидратната и енергийната обмяна, за синтеза на антителата, развитието на кръвоносната и имунната система. И други лекарства се отразяват зле на микрофлората – това са синтетичните хормони, цитостатиците, сулфаниламидите, кортикостероидите, имунодепресантите, аспиринът.
Третата причина е храненето с “мъртви” и рафинирани продукти. Така организмът изгубва способността си да се противопоставя на инфекциите. Намаляването на тази устойчивост се наблюдава не само в червата, но и в бъбреците, синусите, дихателните пътища, дванадесетопръстника и т.н.
Кандидозната микоза е следствие от дисбаланса Всичко, което е свързано с някакво възпаление, свидетелства за нарушение на микробиологичния баланс в организма. Гинекологичните заболявания, болестите на черния дроб, бъбреците, кръвоносните съдове, честите простуди, тонзилитът, конюнктивитът, различните възпаления на кожата – всичко това са различни проявления на процеса на дисбиоза.
Оттук следва, че виновник за нашите нарушения не е някакъв долетял от някъде микроб, а “собствените” токсини. Например едно от проявленията на устойчива дисбактериоза е кандидозната микоза. Възбудител е безобидна гъбичка, обикновено заседнала в най-отдалечените краища на червата. Но при благоприятни условия тя е способна да лиши човек от работоспособността му. Микозата винаги се съпътства с много заболявания – херпес, хламидоза, трихомониаза, уреаплазмоза, микоплазмоза. Или вагинити, които сега са разпространени едва ли не до мащабите на епидемия. Това в никакъв случай не е инфекция, предадена по полов път, това е нарушена микрофлора на влагалището. В микрофлората на влагалището има повече от 40 вида бактерии, основно млечнокисели, които в нормална среда потис. Практикатакат растежа на вредните микроорганизми по-добре от всякакви антибиотици.
Но при наличие на дисбаланс вместо полезните лактобактерии се появяват други, които не са способни да се противопоставят на инфекцията.