Чудо! Богородица ме доведе! Откъде да знам, че Божията майка ще бъде тук, че да дойда. Господи, жив си! Със сълзи на очи се кръстеше и повтаряше тези думи 69-годишната баба Милка в храма. “Света Богородица” миналата вечер. Под купола на катедралата беше изложена за поклонение чудотворната икона на Пресвета Богородица Одигитрия от църквата в село Горни Воден. Тя е известна и като „Златна ябълка”. А баба Милка не може да повярва, че срещата й с Богородица е истинска, а не видение.
Много са чудесата, извършени от Богородица пред нейната чудотворна икона от 17 век насам, откакто е построен храмът в Горни Воден. Някои от тях са описани и се пазят в поименници в музея в Асеновград, а за други историците съдят по дарените на иконата украшения. Живи са и преданията, които се носят от уста на уста до ден днешен. Едно от тях разказват миряните в Горни Воден.- То се свързва с царското семейство. Княгиня Евдокия, сестра на цар Борс III,.преспива под купола на храма през 1934 г. и оздравява от дълго мъчила я болест. За благодарност царят дарява на храма мрамор, с който облицоват пода и едно златно енголпие – специален медальон, който носят само висшите духовници.
Всяка година по средата на Великденския пост в църквата на Горни Воден се стичат жени от цялата страна за празника „Златната ябълка”. Хората вярват, че жени, които имат проблем със забременяването, след като им се прочете молитва за рожба пред чудотворната икона и изядат благословена ябълка с дръжката и семената, скоро зачеват. Празникът е посветен на Света Богородица като пазителка на майчинството. Затова бъдещите родилки носят хлебни питки, които след оогослужението раздават на миряните в храма, а иконата украсяват с цветя и ябълки.
Празникът „Златната ябълка” се чества от 1765 г. и се свързва и с друго чудо, извършено от Богородица чрез нейната икона. Това събитие е описано в синаксар за златната ябълка от Ананий Клинис, който тогава е бил игумен на манастира „Св. св. Кирил и Юлита”. Отецът разказва, че когато православните отдавали „акатисна похвала на Пречистата Владичица Дева Мария в свещения стар храм в село Воден, чрез чудотворна икона Пресветата Майка дарява безбройни, благодатни изцеления на телесни и душевни недъзи. Неплодна жена дълго пътувала и затова закъсняла за службата. Като дошла, не могла да получи благословен хляб, защото бил свършил. В това тя видяла лош знак и се разплакала. Йереят като чул риданията й, се натъжил, но не можел да намери нито троха от благословения хляб. За да утеши жената, той и дал единствената ябълка, оставена в дар пред чудотворната икона „Благодатна Богородица Дева”. Взе я и я даде на жената – неплодната, като благословение, а тя като прие ябълката с гореща вяра се успокои. И не след дълго време жената се оказа трудна. Като се роди рожбата й, от вяра и благодарност към Божията майка, тя употреби много средства и богато украси светата икона, като даде да изковат една златна ябълка и я дари за спомен на Великата благодат”. Това четем днес в сборника от житията на светците.
Ритуалът за рожба включва и изплитане на специален колан от три бели конеца. Той бил даден от Пресвета Богородица на бездетна жена, нощувала в храма през 1919 г. Божията майка й се явила в съня и й заръчала при изгрев-слънце да излезе на храмовата порта, където ще я чака жена с три бели макари. С конците да обиколи храма и да изплете коланче, което да носи на кръста си, докато роди рожбата си. Тази повеля на Богородица се изпълнява в храма и до днес.
Света Богородица бди над нас и присъствието й е благодатно и необходимо за всички нас. Тези дни, когато православната църква се подготвяше за един от четирите големи Богородични празници -15 август – в прослава на Успението на Божията майка, чудотворният й образ обиколи пловдивските храмове. Иконата носеше митрополит Николай като вестител и проповедник на Божията благодат. Той отслужи специален молебен, наричан параклис – утешение, всяка вечер в различни църкви. И призовава миряните, у които бушуват греховете, да се смирят, да дойдат в храма, да се поклонят на Богородица и да потопят душите във великото тайнство.
ИСТОРИЯ
Иконата на Света Богородица Одигитрия е рисувана с темпера върху дърво от неизвестен автор през 16 век. Образите са изписани върху дърво, а иконата е покрита със сребърен обков, който тежи 2 кг. Заради характерните колан и три златни ябълки, изписани В изображението, светинята е популярна и като „Златната ябълка”.
“Марица”