Стандартът на живот в тях е по-висок, отколкото в големите индустриални страни.
1 САН МАРИНО
Най-старата държава в Европа?
За това претендират местните жители, общо 30 000 души. Те обитават 61 КВ.КМ върху и около вулканичната планина Монте Титано, в близост до италианския курорт Римини. Според легендата в 305 г. набожният зидар Марино намерил убежище на Монте Титано от гоненията на християните в Римската империя и там създал изолирана община. В действителност обаче първият документ, споменаващ Сан Марино, е от 885 г. Векове наред кацналата на върха на планината държавица оцелява подобно на дете, което играе между краката на слон и постоянно внимава да не бъде стъпкано. Все пак кандидат — завоевателите за микроскопичната държавица не са били много. По време на своето управление Наполеон предложил да разшири територията на Сан Марино, но получил отказ. Днес Сан Марино се управлява от двама капитан — регенти, назначавани през шест месеца и печели добре от туризъм.
2 ВАТИКАНА
Най-проспериращата държава
Ватикана е най-малката държава в света – общо 440 кв.м с население от 600-700 души. Ватиканско гражданство се получава много трудно. Външни хора, които работят там, както и семействата им получават временно гражданство, докато трае трудовият им договор. Ватикана няма и официален език. За разлика от средновековната папска държава, разсякла по средата на две Италия, в която официален език е бил латинският, днес в официалните документи се ползва италианският. Обаче кардиналите, събрани от цяла Европа, говорят на френски, италиански, английски, испански и немски. През 2007 г. британската компания Jапе Information Group определи Ватикана като най-стабилната и просперираща държава в света – от 100 възможни точки тя получи 99. Причината – малко население, собствена банкова система и огромни приходи от туристи и поклонници.
3 АНДОРА
Duty free shop в Пиринеите
Безмитен магазин – така я наричат 12-те милиона туристи, които се тълпят всяка година в тази голяма 468 кв. км държавица, сгушена в Пиринеите на границата между Франция и Испания. Възникналото в началото на IX век княжество, което векове е имало един основен враг– отчайващата бедност, – днес е същински безмитен магазин и офшорна зона, където всичко – от алкохол до техника– е по-евтино от околните държави. Всеки уикенд в Андора се изсипват десетки хиляди европейци, за да пазаруват настървено всичко, за което се сетят. Затова през последните 50 години броят на туристите, които посещават планинската страна, се е увеличил 120 пъти. А оттам и приходите в държавния бюджет.
4 МОНАКО
Хазарт под височайша протекция
Династията Грималди, която днес управлява Монако, се установява на скалистото парче земя с размер 1, 92 кв.км през 1297 г. Тогава Франсоа Грималди, прокуден от Генуа аристократ, превзема Монако, като вкарва в крепостта хората си, преоблечени като монаси. Затова му лепват прякора Франсоа Лукавия. В следващите столетия историята на Монако представлява низ от заговори и убийства. Днешният си блясък и огромно богатство княжеството дължи на големия брой казина и на покойната принцеса Грейс Кели, която направи много за популяризирането по света на Монако. Мнозина съседи недоволстват от това, че хазартът винаги е бил под покровителството на принц Албер II.
5 ЛИХТЕНЩАЙН
Данъци ли? Вие пък сега…
Разположено в точката, където се срещат Швейцария, Германия и Австрия, княжество Лихтенщайн донякъде условно може да се нарече суверенна държава. Вярно, през 1699 г. родовете Шеленберг и Вадуц (оттам е и името на столицата) се обединяват в обща държавица, но тя става самостоятелна чак през 1866 г.
Тогава е отменена и военната служба. След Първата световна война Лихтенщайн скъсва последните си връзки със съсипаната Австрия и оттогава става практически част от богата Швейцария. Митничари и гранични бариери в княжеството няма. А и защо са, след като е отворена офшорна зона, в която данъци почти не се плащат.
6 МАЛТА
Островът на великаните
Ако за евреите Йерусалим е Пъпът на света, Малта спокойно може да се нарече Пъпът на народите. През нея са минали финикийци, картагенци, гърци, римляни, араби, кръстоносци. Всеки е оставял по нещо. През XVI век рицарите от Ордена на хоспиталиерите извършват нещо невиждано дотогава – с шепа хора издържат обсадата на огромна турска армия. В чест на великия магистър на ордена Жан Парисо дьо ла Валет, ръководил отбраната, днес столицата на Малта носи името Ла Валета. Последни в Малта се задържаха англичаните, който превърнаха средиземноморския остров с 316 кв.км площ в бастион, контролиращ заедно с Гибралтар, Кипър и Суец пътя към Индия. Днес тук идват туристи от цяла Европа. И то в изобилие. Защото освен лазурно море, островът предлага и огромни каменни структури отпреди 6-7000 години, с каквито по това време цяла Европа от Англия през Испания до България е била обсипана. И за които местните предания нашепват, че са строени от изчезнала раса великани.