Не е рядкост лекарства да бъдат извличани от субстанции, които в друг контекст са опасни за здравето. В тази категория влизат например много медикаменти за борба с рака. Често се случва и лекарства, лицензирани за определено състояние, да бъдат използвани за лечение на други проблеми, неупоменати в листовките и етикетите. Ботулиновият токсин (по-известен като ботокс) е една от най-мощните нервни отрови, но в последните десетилетия бележи възход в ролята на лекарство. Той обаче не е така изумителен, както изглежда на пръв поглед.
Всички лекарства, дори и най-леките, имат нежелани странични ефекти. И тъй като използването на ботулиновия токсин и хората, които прибягват до него, се увеличават все повече, не е изненадващо, че расте и броят на съобщенията за нежелани ефекти от него.
Токсинът е изключително смъртоносен, когато попадне в храносмилателната система. Под формата на мускулна инжекция той има много фенове. Хиляди мъже и жени по цял свят го използват като козметично средство за смекчаване на видимите следи от остаряването. Ефектно, макар и временно.
Чудо или заплаха?
Ботулиновият токсин се получава от бактерията Сlotridium botulinum. Тя се развива в отсъствие на въздух и има смъртоносната репутация на хранителна отрова, появяваща се най-вече в неправилно консервирани и опаковани храни. Токсинът отслабва мускулите и може да предизвика парализа, включително и застрашаващи живота дихателни проблеми. Ботоксът действа върху периферните нервни окончания, като пречи на освобождаването на нервотрансмитера, който препраща сигнали към мускулите.
Когато се инжектира в малки количества в мускул, той може да облекчи спазмите в него и да помогне за отпускането му. Ефектът трае месеци. За първи път токсинът се използва като лекарство през 70-те години на XX век за лечение на кривогледство.
След това ботулиновият токсин доказа, че може да бъде много ефективен при лечението на всякакви проблеми, предизвикани от хиперактивни мускули, като спазми във врата и крайниците, треперене, изкривени части от тялото, свръхпотене и болка, резултат от различни разстройства, включително мигрена. Едно от най-скорошните му приложения (извън описаното в листовките) е при лечение на хиперактивния пикочен мехур, когато не се влияе от друга терапия. Д-р Джийн Карутерс, офталмолог в университета на Британска Колумбия, е първата лекарка, която откри козметичния потенциал на ботокса през 1987 г.
Тя го оприличи на пеницилина както заради широкото му приложение, така и поради факта, че е дериват на обикновена бактерия. Д-р Карутерс и съпругът и Артър, дерматолог, забелязали, че пациентите, които тя лекува с ботокс, за да облекчи еластичните очни мускули, често отбелязват смекчаване на бръчките между веждите си.
Въпреки че има 7 вида ботулинов токсин, всеки със специфичен начин на действие, само два от тях – А и В, в момента се използват в козметичната индустрия в САЩ. Формулата за козметични нужди използва много по-малки дози от тези, необходими за лечение на големи мускулни спазми.
Американската агенция за контрол върху храните и лекарствата, която непрекъснато тества сигурността на подобни продукти, обяви, че има съобщения за негативни ефекти, свързани с използването на ботулиновия токсин предимно в медицината. Леченията обикновено изискват доста по-големи дози и много от пациентите имат и други здравни проблеми, което увеличава рисковете. Реакциите, сред които сериозни и понякога смъртоносни ефекти като са били в резултат на широк спектър от дози и приложения, като много от тях не са били сред показанията за лечение с ботокс.
Тъй като контролът върху сигурността на дадено лекарство зависи от доброволните съобщения от медицински източници и пациенти, често не е възможно да се каже точно какво или кой е виновен за нежеланите ефекти -лоша техника, грешна доза, съпътстващ медицински проблем или самото лекарство.
Рublic Сitizen, организация на потребителите от Вашингтон, е проучила съобщения за неблагоприятни последици от ботокса и е открила 180 случая със сериозни вреди върху здравето: пневмония, трудно преглъщане и дишане, както и 16 смъртни случая.
През септември 2005 г. Центърът за контрол и превенция на заболяванията е проучил 1437 случая на неблагоприятни последствия от ботокса: 496 след медицинско приложение (от тях 217 със сериозни последици) и 1031 след козметична употреба (36 от тях сериозни).
Въпреки че отдавна се знае, че инжектирането на ботокс може да предизвика странични ефекти при свързаните мускули – например инжекции, чиято цел е да изгладят бръчките около очите, могат да предизвикат временно увисване на клепачите -последните притеснения са свързани с т.нар, системни реакции, или ефектът върху отдалечените мускули. Дерматолозите, които използват ботокса срещу бръчките, казват, че в опитни ръце, подходящо разреден и поставен, ботоксът е изключително.
Най-лошите неща се случват, когато неквалифицирани хора поставят токсина.
Контролиращата агенция е наредила на лекарите, които използват токсина, да дават на пациентите и близките им пълна информация за знаците и симптомите на страничните ефекти. И да ги предупреждават за нуждата да търсят незабавна медицинска помощ, ако преглъщането или говорът им се затруднят, имат проблеми с дишането или слабост в мускулите. Агенцията също така отбелязва, че страничните ефекти не винаги се появяват веднага, а понякога и седмици след лечението.