Целта на всекидневната хигиена е да се запази нормалното физиологично състояние на кожата. На повърхността се отделят постоянно клетки от епидермиса, пот и мазнини. По нея полепват прах, сажди, микроорганизми, които запушват порите и нарушават нормалната й дейност. Най-обикновеното средство за поддържане чистотата на кожата е миенето на цялото тяло. Подходяща е температура на водата 37-38° С, а самото къпане да трае 10-20 минути. По-продължителното къпане действа изтощаващо. При необходимост и при наличие на вана може да се прилага и лечебно къпане. 20-30 грама билки се слагат в торбичка от платно и се потапят в горещата вода. При лечебно къпане може да се използва лайка, която има противовъзпалителен и успокояващ ефект. Дъбовата кора има съдосвиващо действие. Противовъзпалително въздействие има и добавката на малко количество калиев перманганат (до леко розово оцветяване на водата). При мазна кожа се препоръчва вана, като към водата сегдобавя един кг английска сол (сапун не се използва). След банята неразтворените кристали сол се отстраняват от кожата с помощта на гъба. При суха, лющеща се кожа се прави ванна баня с нишесте или пшеничени трици.
Причините за лющенето на кожата са удебеленият горен слой, дехидратацията и увеличеното делене на клетките. С проблема може да се справите и в домашни условия. Предлагаме ви няколко начина.
ПИЛИНГ ЗА ТЯЛО – Смесете 1 супена лъжица грис или едро смляно оризово брашно с 1 с.л. зехтин и 1 ч.л. пресен лимонов сок. Веднага след приготвянето масажирайте влажната кожа. След изплакване непременно нанесете хидратиращ лосион или масло за тяло. Правете пилинга всеки пети ден, но след третия път разредете процедурите до 1-2 пъти месечно.
ХИДРАТИРАЩО МАСЛО – 2 части бебешко масло, 1 част студено пресован зехтин, 2 части бадемово масло и 1 ч.л. глицерин се сипват в тъмно стъклено шише. Съхранява се на хладно. Сместа се втрива след душ задължително на влажна кожа, за да се получи хидратираща емулсия. Нашият съвет е
винаги след душ да оставяте кожата леко влажна.
БАНЯТА НА КЛЕОПАТРА – Ако искате кожата да е мека като кадифе, ето още една древна рецепта, за която може би сте чували, но има някои малки подробности, които трябва да спазите преди и след чудото за разкрасяване. Сложете 1 литър прясно неварено мляко във вана, напълнена с хладка вода. Ако нямате вана, разредете чаша мляко с 3-4 литра хладка вода и облейте кожата си. Разковничето е после да не изплаквате. Има и още една подробност от времето на Клеопатра. Царицата не е използвала сапун, а са я масажирали с масла преди банята с мляко, а след нея и втривали лечебни благоухания.
При силно лющеща се кожа много ефективно е натуралното масло от кедрови ядки. Прилага се и при себорея. За суха и нормална кожа на лицето се препоръчва веднъж дневно да се почиства с масло от кедрови ядки с цел да се предотвратят бръчките. При много суха и обветрена кожа се препоръчва да се почиства лицето с натурално кедрово масло. То подпомага омекотяването на кожата, а също и подхранването й. За по-добро лечение можете да приложите и компреси, те са отлично козметично средство при уморени, повехнали, лошо кръвоснабдени и сухи кожи. Действат превъзходно и на мазните, мръсни и широкопорести кожи. Горещите компреси размекват роговия слой, почистват порите и подобряват кръвообращението и лимфооттичането. Студените компреси освежават, тонизират и успокояват възпалената кожа. Прибавянето на билки увеличава възможностите на компреса за почистване и освежаване на кожата, за свиване на порите и разширяване на кръвоносните съдове. Те са твърде полезно, лесно, достъпно и евтино средство за домашната козметика. Билките имат епителотонично, противовъзпалително, антисептично, противосърбежно и дезинфекционно действие. Подходящи билки за лечение на лющеща се кожа са:
1/ невен – действа успокояващо, протововъзпалително, противосеборейно и дезинфекционно.
2/ копър -действа изглаждащо при суха, грапава и лющеща се кожа;
3/ магданоз – действа противовъзпалително, успокояващо и подобряващо кръвообращението.
4/ маточина – действа освежаващо при вяла, застаряваща и лющеща се кожа;
5/ хвощ – стяга и свива порите, прилага се при комедони (черни точки), лишеи и екземи. Маслата притежават изключителни лечебни свойства и при този проблем са полезни следните масла: