Мнозина забелязват, че се чувстват по-спокойни в гората, други са привлечени от просторите на равнините, трети са щастливи при вида на морските далнини, а други пък – обратно – се страхуват от водата.
За всеки обаче е много важно навреме да се озове „на нужното място, в нужното време“:
само тогава отпуската ще бъде полезна и под въздействието на енергетиката на различни местности организмът ще получи заряд от сили за година напред…
ВОДНИ ПРОЦЕДУРИ
Условно водните ландшафти могат да се разделят на две главни категории:
„голяма вода“ (океан, море) и „малка вода“ (езеро, река). Водата въобще е свързана с целостта и чистотата, тя отмива мръсотията от душата и тялото, лекува раните. Но в енергетиката на тези две водни стихии има съществени различия.
„Голямата вода“ рядко е в състояние на покой.
Тези места са близки на хората, за които вечното е по-важно от моментното.
Като цяло ландшафтът на морските крайбрежия, съчетанието на море и вятър дава сила, освобождаване от преградите, от наносите, които скриват съкровените дълбини на нашата личност.
Той дава сила за вземането на съдбоносни решения, както и воля за приемането на собствената съдба…
Разговора за „малката вода“ ще започнем с реките. А реките са като хората – имат своя душа и характер. Но всички те носят в себе си енергията на промените и не случайно в езика се е установило словосъчетанието „реката на времето“.
Реката е напомняне за това, че не може да се влезе два пъти в една и съща вода, че не може да се промени вече направеният избор, но той трябва да се следва. Освен енергията на промените, текучеството и умението да се приема и приспособява (в добрия смисъл) към обстоятелствата, реката дава на човек и енергията на щедростта и самоотдаването.
Езерото е огледало, в което се отразява светът. Затова то помага на човека да се съсредоточи върху себе си, върху вътрешните си потребности и проблеми. При това колкото по-дълбоко и по-малко по размер е езерото, толкова по-дълбоко е и нашето потапяне в самите себе си.
Колкото по-светло и голяма е езерото, толкова по-леко, успокояващо и радостно въздейства външният му вид. Големите и светли езера носят душевен покой, който способства за уреждането на семейните и партньорските отношения.
ДАЛЕЧЕ В ГОРАТА…
Горите преди всичко носят енергията на силата, мъдростта, предпазването и затова личностите, на които са свойствени тези качества, обичат горските гъсталаци и се чувстват в тях като у дома си. За нашето подсъзнание гората е защита, преграда на пътя на несгодите и негативните енергии.
Тъмната и гъста гора е глуха стена, изолиране от света, оттегляне във вътрешното пространство, а светлата широколистна гора е защита от негативните енергии: тя ги „пресява“ и пропуска само позитивните. Следователно смесената гора, която съдържа в себе си различни по своята природа дървета, въздейства върху хората различно и влиянието й е конкретно за всеки отделен човек.
РАВНИНИТЕ
Равнинните пейзажи са свързани с тишина, яснота на съзнанието, откритост към света.
Затворените хора обикновено избягват полетата, които пораждат у тях чувство за незащитеност.
Енергетиката на полето в по-голяма степен зависи от времето на годината. Най-ярко тя се разкрива през пролетта и лятото, цъфтящите поля даряват радост, усещане за пълнота на битието, изпълват с щастие и безметежност. Откритите, проветриви равнини дават енергията на вятъра, проникването, свободата и независимостта.
Пустините са полезни за тези, които практикуват астрални пътешествия, медитация, езотерични практики. Самото название говори за себе си: пустинята носи енергията на Великата пустота, в която са скрити образите на всичко съществуващо. Нейната енергетика е пряко свързана с вечността: не случайно много мистици са получили своите най-ярки прозрения в пустинята.
Блатата в известна степен са врата към друг свят, отворена за отвъдни проявления. Те предизвикват погранични състояния на психиката, с които неподготвеният човек трудно би се справил. От блатата се страхуват хора, които се плашат от всичко, намиращо се извън рамките на реалността и привичното възприятие.
СЛЪНЦЕ НАД ПЛАНИНИТЕ
Планинските пейзажи са свързани с изкачването, целеустремеността, умението да се поставят и решават задачите.
Но енергетиката на високите и ниските планини има съществени различия.
Така високите планини със заснежени върхове, скрити в облаците, са свързани с духовното развитие, прозренията и постиженията.
Ниските планини, както и покритите с гори хълмове, дават сила за постигане на конкретни цели, професионален растеж.
ПАРКОВЕ И ГРАДИНИ
Всяка градина или парк са преди всичко култивирана, „очовечена“ природа. Тя сякаш е адаптирана за възприятията на тези, които са свикнали да живеят в градовете и далече от дивите пейзажи. Тези ландшафти също могат да дадат на човека доста мощна енергия, носеща покой и стабилност…