Ексцентричният археолог Захи Хавас, известен с шапката си в стил „Индиана Джоунс“, която той постоянно носи, смята, че е открил мястото, където е погребана египетската царица Клеопатра.
60-годишният Хавас оглавява държавното ведомство на Египет – Висш съвет по старините. Археологът, заедно с 12 свои колеги, които му помагат в начинанието, и 70 работници започнал търсенето на входа към гробницата.
След като установил местонахождението й, той решил да открие и любовника на Клеопатра – римския военачалник Марк Антоний. Предполага се, че двамата са били погребани заедно на територията на храма на Озирис, известен под названието Taposiris Magna, на около 42 км западно от Александрия.
Хавас открил под храма тунел с дължина 120 м, където се пазят указания за това, че египетската царица може би почива именно там. „Открихме тунели със статуи на Клеопатра и много монети, на които е изсечен портретът й – в типичен храм не могат да се видят такива неща“, пояснява ученият.
Наскоро експедицията на Хавас открила и бюста на Марк Антоний – римския генерал, който станал любовник на Клеопатра и живял с нея, докато стремежът да създаде империя с център в Египет не довело до конфликта му с Рим. Марк Антоний и Клеопатра сложили край на живота си – той се възползвал от собствения си меч, а тя според легендата била ухапана от отровна змия, след като Октавиан разгромил войската им в битката при Акциум през 31 г. пр. н. е.
„Ние изхождаме от хипотезата, че тук са погребани и Клеопатра, и Марк Антоний“, казал Хавас. Този археолог, които е познат главно като човека, който иска да върне Розетския камък от Британския музей, смята, че този храм, поради разположението си, е бил идеално убежище за Клеопатра, криеща се от войските на Октавиан.
В момента разкопките са преустановено поради настъпването на летните горещини. Когато през ноември се подновят, Хавас ще използва радар за търсенето на потайните подземни камери.
Животът и смъртта на египетската царица са запечатани за вековете в пиесата на Шекспир „Антоний и Клеопатра“ и в холивудския филм „Клеопатра“ с Елизабет Тейлър и Ричард Бъртън (които именно на снимките се влюбват), но местонахождението на гробницата й остава загадка. Ако Хавас е прав, той може би ще успее да направи най-великото археологическо откритие на територията на Египет, откакто през 1922 година британският археолог Ховард Картър откри гробницата на Тутанкамон.
Но другите специалисти оценяват случващото се предпазливо. Джон Бейнс – професор по египтология от Оксфордския университет, предупреждава, че търсенето на царските гробници често се оказва „безнадеждно“ начинание. Той изразил също така съмнение, че Антоний е погребан редом с неговата любима.
„Едва ли Марк Антоний е имал гроб, който може да бъде открит, тъй като по това време той вече е бил враг“, пояснил Бейнс.
Хавас обаче настоява на своето: „Такава е нашата теория. Възможно е другите да не са съгласни с нея, но ние правим разкопките, за да проверим дали ще можем да я докажем“.