От древни времена сауната е мястото, където финландците са се раждали и са къпали за последно своите мъртви. Тя пречиствала според тях не само тялото, но и душата – вярвали са, че горещата пара прогонва лошите духове, които могат да се вселят в човека. Свързана яко с началото и края на живота, тя се приема като универсално лекарство и допинг за човека приживе – затова финландците казват: „Ако не ти помагат сауна, катран или пиячка, значи си мъртъв“.
МАЛКО ИСТОРИЯ
Сауната винаги е била важна за финландците. Има дълга история, която датира отпреди хиляда, а може би и повече години. Отначало била предвидена за къпане, но като единственото чисто място с достатъчно вода, я използвали и за раждания, и за лекуване на болни. Има над 2 милиона сауни във Финландия, като повече от половината са в частни апартаменти, а останалите в летни вили, хотели и обществени басейни. Доста голяма бройка за население от 5 милиона. Освен финландците и други народи и култури имат принос в исторически план за развитието на „банята за потене“ – инпи (колибата за потене на индианците), руската баня и турския хамам, например.
ПЪРВИТЕ САУНИ
Номадите, които кръстосвали земите на бъдещата Финландия, правели примитивни сауни от затоплени ями, като им слагали покривала, за да ги поддържат топли за къпане. Сигурно е имало огън в дупката, който изчаквали да загасне, преди да влязат в сауната. Индианската колиба била много подобна на този тип сауна, но по-скоро приличала на землянка.
Горещото помещение после еволюирало и се превърнало в парна баня – най-типичната форма при модерните сауни. Древната парна сауна имала камина без комин. Огънят нагрявал директно камъните, а парата и дима се отвеждали през малка дупка точно под покрива. Огнището се правело от натрупани камъни, най-често без употреба на хоросан, и загрявало малката стая за няколко часа. Парната сауна била създадена в близък до съвременния вид чак в края на 20-те години на миналия век. След това почти излязла от употреба, тъй като се появили нови отоплителни уреди за баня, а здравословните процедури още не били на мода. Завръща се триумфално в съвременния бит преди десетилетие-две и се настанява все по-масово вкъщи.
КАК ДА ПОЛЗВАМЕ САУНА
Няма единствен правилен начин. Най-важна е добрата компания, така че да се чувствате спокойни. Обикновено се влиза гол в сауната, но можете да носите бански или хавлия, ако се чувствате по-комфортно така. Пробвайте първо тези стъпки, после ви променете според вкуса си: – Почнете с вземането на душ. Помага за поддържането на сауната чиста.– Влезте и седнете на горната пейка, може върху кърпа.– Отпуснете се и оставете топлината да проникне в тялото и да отвори порите ви.– Можете да регулирате влажността на въздуха, като хвърляте вода върху камъните на печката. Парата много бързо затопля помещението.– Когато ви стане горещо, излезте в съблекалнята, за да се разхладите, можете да вземете хладен или студен душ.– Можете да влизате в сауната няколко пъти и да редувате с душа.– Накрая се изкъпете, за да премахнете следите от пот и отделените телесни нечистотии.– Оставете си време да се изсушите и да се поохладите, преди да се облечете.– За пълен ефект след сауната си починете и пийнете нещо освежаващо (безалкохолно!).
Температурата в сауната варира от 60 до 100° С. Не бива въздухът да е сух, тъй като може да навреди на дихателната система, така че поддържайте влажността.
КЪС ОТ ПРИРОДАТА
Планирайте прозорците и вратата на сауната така, че да пропускат светлината на слънцето, луната и звездите. Това ще подобри настроението в сауната. Киуъс, печката или огнището, е сърцето на сауната. Добрият киуъс отделя равномерно топлина из цялото помещение. Ако камъните са достатъчно нагорещени, водата съска и отделя лоулу (пара), за да се постигне необходимата влажност.
КАМЪНИ
Всяко загряване на камъните В сауната се равнява за тях на хиляди години естествена ерозия. Само най-здравите могат да издържат постоянното бързо нагряване и охлаждане. Когато се напукат, те губят способността си да задържат горещината и с времето се разпадат и задръстват киуъса. Трябва да се подменят. Най-добрите камъни за сауна са тези, които не са били изложени на изветряване и атмосферни влияния -от каменоломна са най-подходящи. От най-добрите камъни е перидотитът, финландски вулканичен камък, който се изнася в цял свят. Някои северноамерикански камъни също вършат работа. Експлодиращите камъни са опасни – изпробвайте камъните за вашата сауна, за да гарантирате сигурността си. Когато се загреят добре, пуснете един-два в кофа със студена вода и проверете за пукнатини после. Може да ги ударите с чук или с друг камък за по-сигурно. Ако се пукнат или разрушат, изхвърляте и търсите други. Ако оцелеят, камъните ви са добри. Най-добрият размер за камък е колкото голям картоф. Необходими са около 25-35 кг камъни, които се подменят от време — навреме. По-голямо количество се нагряват трудно, а по-малко изстиват лесно. Трябва да се поставят не много разпръснати или прекалено нагъсто. Камъните се нагряват до 500 – 800 градуса. Ако водата изсъсква, когато ги залеете, значи са достатъчно горещи.
ЩЕ ВИ ТРЯБВАТ:
– Около час за пълна релаксация
– Голяма кърпа за подсушаване
– По-малка кърпа за сядане и още една за увиване на главата (за изолация)
– Овлажняващ лосион за след сауната
– Хавлия за подсушаване преди обличане.
НАЙ-ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ ЗА ПОЛЗВАНЕТО НА САУНА
Колко време мога да стоя там?
Трябва винаги да слушате тялото си и да стоите, докато се чувствате добре.
Колко пъти в седмицата да ползвам сауна?
Ако сте здрави, можете да я ползвате, когато ви се прииска без притеснения. Също като при душа, ползването на сауна може да изсуши кожата ви, затова използвайте овлажняващ лосион след сауна.
100 градуса не са ли смъртоносни?
Стига да ползвате сауната по разумен начин (без да се пробвате колко ще издържите при максимална температура), тя е абсолютно безопасна. Ако се притеснявате за здравето си, консултирайте се с лекар. В случай, че не се чувствате комфортно в сауна, можете да минете и без нея.