Детето може да приеме стреса по два начина – здравословен и нездравословен. Крайният вариант зависи по-скоро от намесата на родителите. Те учат детето да разпознава и изразява емоциите си. Ако тези умения липсват то задържа отрицателните емоции и остава потиснато и недоволно от себе си и от околните.
КАКВИ СА СИМПТОМИТЕ ЗА ПРОМЯНА ПРИ ДЕЦАТА?
Невинаги е лесно да разберете навреме, че детето ви е под напрежение. Може да се ориентирате по неочакваните промени в поведението му:
•промяна в настроението му;
•смущение в съня;
•непослушание;
•безразборно тъпчене с храна.
При някои деца стресът има физически прояви – главоболие и болки в стомаха. При други е затруднена способността им за концентрация и учене. Възможно е то да бъде изолирано от околните. По-малките деца дават знак за стресовото си състояние с връщане към стари и вече преодолени навици – смучене на палец, дърпане на косата, скубане на веждите. По-големите може да започнат да лъжат, да оспорват авторитета на родителите си или да проявяват агресия. Стресираното дете преувеличава съвсем дребни проблеми и има забавени резултати в развитието си.
КАК СЕ ОТРАЗЯВА НАПРЕЖЕНИЕТО НА ДЕЦАТА В РАЗЛИЧНА ВЪЗРАСТ?
Стресираните деца, които са на възраст от 6 месеца до една година и половина, са прекалено възбудени и нервни, режимът им за сън рязко се променя, губят апетит. В тази възраст детето не може да обясни какво става с него. Децата на възраст от 2 до 7 години започват отново да се напикават, измъчват се от различни страхове, проявяват изблици на гняв или истерия, започват да заекват в клонична, тонична или смесена форма, започват да си гризат ноктите, да си скубят косата и страдат от безсъние. За да може детето да се освободи от натрупалите се в него емоции и страхове, е добре да тича повече с приятели, да лудува на воля. Добро средство за преодоляване на стреса е рисуването.