ДИЕТА ЗА КРЪВОНОСНИТЕ СЪДОВЕ

Обърнете внимание на енергийната ценност на храната. Ако сте заети предимно с умствен труд, денонощната енергийна потребност не трябва да превишава 2500 ккал за мъжете и 2000 ккал за жените.

Храненето трябва да бъде разнообразно, балансирано, в менюто трябва да влизат белтъчини, мазнини, въглехидрати, витамини и минерали.

На белтъчини са богати обезмаслената извара и някои видове полутвърд кашкавал и сирене. Любителите на месо трябва да отдадат предпочитание на нетлъстите видове месо – птиче, риба, да консумират достатъчно количество яйца, орехи, соя. Желателно е да избягват колбасите, които са богати на наситени мазнини.

От мазнините съдовете “обичат” лецитин и полиненаситени мастни киселини. Продуктите, богати на тези вещества, са: рибата, особено морската), соята, яйцата, растителното масло (полезно е да се редува слънчогледово, царевично, ленено и зехтин). Не трябва да забравяте и за въглехидратите. Хранителните влакна на плодовете, зеленчуците, бобовите и зърната осигуряват добро здраве на съдовете.

Приготвяйте зеленчукови салати, плодови десерти, асорти, варете за закуска овесени ядки, за обяд си направете супа от леща или фасул.

Специално внимание заслужават витамините – закъде сме без тях! По значимост за съдовете първо място с голяма преднина заема витамин С (аскорбинова киселина) и Р (рутин). Те са отговорни за еластичността на стените на съдовете. Ще ги намерите в шипките, в плода киви, в черната боровинка, във френското грозде, в рябината, в цитрусовите плодове, в червения пипер, хряна, магданоза, зеления лук, копъра, картофите, зелето, горските ягоди, доматите, зелето, гроздето.

На второ място – знаменитите антиоксиданти: витамините А (аксерофтол) и Е (токоферол), които защитават съдовете от различни увреждания. Източник на витамин А са черният дроб, тлъстата морска риба, яйчният жълтък, маслото, кашкавалът, а витамин Е се съдържа в растителното масло, пшеничните кълнове, орехите. Третото почетно място е за витамин В6 – пиридоксин. Справедливостта изисква да се каже, че това е много важен за мозъка витамин, а като добавка той “следи” за нормалната работа на съдовете. Източници – зърнените кълнове, орехите, фъстъците, грахът, рибата, спанакът, картофите, цветното зеле, морковите, марулите, зелето, доматите, ягодите, черешите, портокалите, лимоните.

Задължително трябва да обърнем внимание и на витамин В9 (фолиева киселина), който защитава съдовете от атеросклероза. Този витамин се съдържа в зърната, в хляба от едро смляно брашно, в магданоза, в спанака, в марулята, в зеления лук, в зелето, зеления грах, пресните гъби, изварата, кашкавала, рибата, говеждото месо, хлебната мая.

Накрая трябва да споменем и за витамин РР (ниацин). Той участва в насищането на клетките с кислород, подобрява устойчивостта към стреса (при който, разбира се, под удара попадат съдовете на главния мозък), подобрява съня. Ниацинът се съдържа в достатъчно количество в хляба с трици, в месото, птиците, бобовите (особено в соята), в картофите.

От минералите най-важни за съдовете са магнезият (зърна, грах, орехи, листни зеленчуци, къпини, малини, ягоди) и калцият (мляко и млечни продукти, зеле, чесън, сьомга, магданоз, ягоди, боровинки, френско грозде, череши).

За Чудеса.НЕТ

Георги Календеров е редактор в сайта Чудеса.Нет от 2006 година, когато е самото създаване на сайта.

Прочети още

Съхранение на кърма

Съхраняване на кърма. Колко време трябва да продължи кърменето?

Как се извършва правилно съхранение на кърма (във фризера)? Колко дълго време трябва да се …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *