Гладуването може да ви докара жлъчнокаменна болест
Жлъчнокаменна болест развиват не само хора на възраст, но и подрастващи. От нея не е застрахован никой, но по принцип се среща по-често при жените. Това е свързано с определени хормонални процеси.
Забелязано е още, че от жлъчнокаменна болест рискуват да се разболеят най-вече хората, които се хранят с белтъчна храна. Тя съдържа повече холестерол. Вегетарианците почти не страдат от камъни в жлъчката. Затова първопричина за образуване на жлъчни камъни е употребата на продукти с голямо количество наситени и тежки мазнини. Друг фактор за възникване на тази болест е употребата на питейна вода, наситена с неорганични минерали, кристали и отровни вещества. Следва небалансираното хранене с изкуствени продукти. А и самият режим на хранене може съществено да повлияе за образуването на жлъчни камъни.
Известно е, че някои продукти имат свойството да разтварят холестерола. Но има и такива, които провокират пристъп на жлъчна колика. Затова правилно подбраната диета помага да се защитите от образуването на камъни. Препоръчва се употребата на по-голямо количество зеленчуци (но трябва да ограничите доматите), орехи, бобови продукти, портокали. Тези продукти съдържат растителни белтъчини, които понижават концентрацията на холестерол в жлъчката.
Алкохолът в малки количества също може да възпрепятства образуването на камъни в жлъчката. Половин чаша вино или бира на ден (но не повече) понижава с 40 процента образуването на камъни. Но трябва да бъдете много внимателни с алкохола, защото, да си признаем, този, който обича бирата, не може да изпие само половин чаша, слабо казано. Затова преценете кое е по-притеснително за самия вас – рискът да се разболеете от жлъчнокаменна болест или от алкохолизъм?
ВНИМАНИЕ!
Нека погледнем и към факторите, които помагат за образуването на камъни в жлъчката и жлъчните пътища. Един от основните от тях е гладуването; много големите промеждутъци между два приема на храна или отказът от закуска.
Най-много рискуват да си “заработят” камъни тези, които не са яли повече от 14 часа, като са пропуснали и закуската.
Промеждутък, по-малък от 8 часа, понижава риска от образуване на камъни. Без храна храносмилателната система не изработва достатъчно жлъчна киселина. А точно тя е способна да разтвори холестерола и да не позволи той да се натрупа като утайка и след това – в камъни.