Немски учени смятат, че хората, които страдат от определени болести, включително от сърдечна и бъбречна недостатъчност, не е добре да употребяват много течности
Нито един лекарски съвет не е намерил толкова поддръжници, колкото препоръката да се пият повече течности. За това свидетелства огромният брой бутилки, които млади и стари носят със себе си, където и да се намират: на улицата, в парка, на купони, във фитнеса.
Несъмнено водата е жизненоважна за организма. Но и тук има подводни камъни. В много случаи хоспитализацията на пациента може да се избегне, ако той не си е втълпил, че през деня трябва да пие много течности. Това се отнася особено за страдащите от сърдечна недостатъчност, които според статистиката са голяма част от пациентите, постъпващи в терапевтичните отделения.
Повод за хоспитализиране в резултат на прекаленото пиене на течности обикновено е затрудненото дишане. При пациентите, страдащи от сърдечна недостатъчност, заради слабостта на сърцето се намалява кръвоснабдяването на бъбреците, което води до намаляване на количеството на естествено изхвърляните от организма течности. Така те започват да се натрупват в тялото. Според лекарите, ако водата се натрупва в областта на белите дробове, това може да доведе до тежък оток, което е животозастрашаващо.
Понякога в терапевтичното отделение попадат пациенти с бъбречна недостатъчност. Именно на тези пациенти лекарите препоръчват да увеличат количеството на приеманите всекидневно течности. Наскоро обаче хамбургските лекари разгледаха критично въпроса и стигнаха до извода, че в бъдеще на тези пациенти не трябва да се препоръчва пиенето на много течности освен за утоляване на жаждата.
Немският институт по хранене в Бон препоръчва всекидневно да изпиваме по 1,5 л вода. Всеки ден тялото ни губи с потта, урината и дишането около 2,5 л вода. Тези загуби трябва да се попълват. Малко количество вода организмът произвежда сам (примерно 300 мл). Почти 1 л получаваме с храната: голяма част от плодовете и зеленчуците съдържат до 90 процента вода. Дори такива “сухи” продукти като хляба съдържат 40 процента вода.
В немския институт по хранене са пресметнали, че възрастният човек трябва да приема по 35 мл вода на килограм тегло, а старите хора – 30 мл. Имайки предвид, че с възрастта усещането за жажда се притъпява, трябва внимателно да се следи количеството приемани течности. Това се отнася най вече за старите хора, които страдат от някакво заболяване.
На практика има големи отклонения от тази норма, които в повечето случаи са свързани с неправилни или неправилно разбрани препоръки. Някои хора смятат, че трябва да пият по 3-4 литра на ден.
За здравите хора не е вредно да поемат дори такова голямо количество течности, тъй като техните бъбреци са невероятно издръжливи.
Пиенето на повече от 1,5 л течности е необходимо при по-големи физически натоварвания. Повече течности трябва да пият болните от стомашночревни разстройства, за да попълнят повишената им загуба.
ЧЕСТО ЗАДАВАН ВЪПРОС Е КАКВИ ТЕЧНОСТИ Е ДОБРЕ ДА СЕ ПИЯТ
Някои предполагат, че кафето, чаят, млякото, плодовите сокове, кока-колата, бирата и виното не трябва да се смятат при изчисляване на дневната доза течности. Учените изясняват въпроса: тези напитки също внасят течности в организма, затова да се съобразяваме с тях и да ги включваме към общото количество. Макар че те действат по друг начин, тъй като съдържат кофеин, теобромин, захар, калории или спирт.
Във всички случаи най-безобидната и евтина напитка си остава водата.