Откакто човечеството записва преживяванията си, съществуват истории за прераждане. В повечето източни култури идеята за прераждането е широко приета. На запад все повече хора говорят и пишат за преживявания от предишен живот…
Понятието съществува от хиляди години и е по-старо от писаната история. Мумиите на Древен Египет трябвало да запазят душата 3000 години, за да живее отново в същото тяло. Будистките и хиндуистки традиции утвърждават цикъл на прераждане като хора, животни, демони, призраци и богове. Но, както обяснява д-р Бърнард Хейш, идеята за прераждането е предизвикателство към западняците. В западната цивилизация прераждането не се смята за възможно и е почти табу.
Децата, които си спомнят предишни животи, започват да говорят за тях почти от момента, в който проговорят, и престават на възраст между пет и седем години. При 85% от случаите, при които са набавени медицински досиета, е
потвърдена връзка
между рана от минал
живот и дефект
по рождение.
Белег по рождение имал върху гърдите си индиански младеж, който си спомнял живота на човек, наречен Махарам, убит с пушка отблизо. Тази посмъртна скица показва огнестрелни рани в гърдите на мъж, наречен Махарам.
Деформирано ухо на турско момче.
Момчето си припомня минал живот, когато е било застреляно в главата от упор. Болничните досиета потвърждават, че човекът, когото си спомня, е починал от огнестрелна рана вдясно на черепа си. Вродената деформация на дясната ръка на индианско дете, което си спомня живота на друго дете, изгубило пръстите си в месомелачка, осакатеният крак на момиче от Бирма, което си спомня живота на жена, изгубила крака си при прегазване от влак – всичко това доказва, че прераждането е не само възможно, но е факт.
Според психиатъра от Маями, д-р Брайън Уайз – водещ регресивен терапевт и автор на “Много животи, много господари” регресията към минал живот е връщане назад във времето чрез хипноза или някаква форма на релаксация и фокусиране на концентрацията за търсене на спомени, които хората изглежда са в състояние да достигнат от минали животи. Кариерата на д-р Уайз приела драматичен обрат, когато негова пациентка под хипноза се завърнал до 1863 г.
“Върнах се неколкостотин години назад и бях циганка.
Цял живот съм имала непонятен страх от дим, докато не се подложих на тази регресия. По време на регресията циганската ми пола се запали и излязох от регресията, усещайки миризмата на дима. Това ми помогна да си обясня страха си от дима и със сигурност започнах да вярвам в регресията…”
Хора с екзотични вярвания в прераждането и в извънземните смятат, че това е възможно. Техните мозъци електрически са доста по-различни – те са по-чувствителни, по-лабилни, по-предразположени са към творчество и лекота да запомнят, за разлика от средностатистическия човек. Направена в САЩ анкета показва, че 20% от анкетираните смятат, че може да са живели и преди.
Малко научни доказателства подкрепят вярата в прераждането. Обществото е изключително подозрително към твърдения за предишен живот. Но за всички, които вярват в интензивността на преживяванията си, науката не винаги осигурява окончателен отговор.
Източник: „Психо”