Както Йога е нещо много по-различно от физкултура, така и Аюрведа е нещо много повече от поредните лечебни системи за тялото.
Аюрведа е ведическа наука за изцелението на тялото и ума.
Тя е тясно свързана с Йога и през хилядолетията тези две ведически науки са се развивали паралелно и винаги са били прилагани заедно. Още в древните източници се твърди, че съвместното им прилагане осигурява на а от физическо здраве и благополучие до разгръщане на интелектуалния му потенциал и висше съзнание. Всеки, който проявява интерес или практикува Йога неминуемо достига и до Аюрверда.
Малко история на аюрведа.
В буквален превод „аюрведа“ означава „знание или наука за здравето“. Наименованието й се обуславя от двете съставки „аюр“ – живот и „веда“ – знание и наука. Ведическата наука за човешкото здраве е основана на разбирането за неразривната връзка между човека и природата и е родена много преди тази връзка да стане толкова очевидна, както в наши дни. Мнозинството изследователи в областта на медицината причисляват Аюрведа към най-старите и ефективни системи за природна медицина в света. Счита се, че нейното начало е поставено преди повече от 3 000 и дори 5 000 години.
Основната цел
на тази индийска наука и практика за изцеление и самоизцеление е да помогне на човека да постигне съвършено здраве и да развие максимално своя потенциал на всички нива. Познанието на Аюрведа добавя ново и различно измерение към представата ни за живота и самите нас.
Как и какво се случва в аюрведа?
Аюрведа, както и повечето източни учения и практики, разглежда човека като неразривно и взаимозависимо цяло, което се състои от тяло, ум и душа. Според Аюрведа различните болести са само външни симптоми и проявления, които показват, че равновесието и балансът в организма са нарушени.
Поради това, тя не поставя акцента върху „борбата със симптомите на болестта“, а се старае да изчисти и засили целия организъм и да го „настрои“ към живот в хармония и равновесие с природните цикли и закони. На практика това означава, че да се живее в баланс и хармония е все едно уверено да се върви към дълъг живот без болести.
В методологията си за постигане на съвършено здраве и изцеление Аюрведа предлага по-различни подходи и приоми от добре познатите ни лекарствени средства и значително по-различни съвети за хранене, диетично хранене, физически упражнения, билкови рецепти и други лечебни процедури.
В основата на тази практика неизменно стои концепцията за индивидуалния подход и определянето на дошите, т.е. конституционния тип на дадения индивид.
Дошите в аюрведа
са още едно понятие, ненужно обвеяно с мистика и чудодейства. Всъщност става дума за психофизическата уникалност на всеки човек, според която хората се разделят на близки по различни признаци групи. Казано най-обобщено и приблизително – определяне на типа тяло. Трите доши, съставляващи аюрведическия тип тяло, са Вата, Пита и Кафа. Всяка от тях има специфична основа и определени основни функции:
- Вата-дошата се свързва с вятъра и управлява всяко движение в тялото – от трептенето на гласните струни при говор до циркулацията на кръвта през сърцето. Когато Вата-дошата е в равновесие, тя поддържа енергията и контролира добре движението и дишането. Но когато е разбалансирана, Вата води до обезводняване, изстудяване и емоционална нестабилност.
- Пита-дошата се асоциира с огъня и управлява метаболизма и храносмилането. Когато лошата е в баланс, тя регулира правилно глада и жаждата, телесната температура, остротата на мисълта и концентрацията. Влошената, разбалансирана Пита причинява гняв, чувство за безпомощност, прекомерен апетит и ненормален глад.
- Кафа-дошата се определя и разглежда като „произлизаща“ от водата и земята. Тя „управлява“ структурата на тялото до ниво клетки.
Кафа поддържа силата и влияе върху физическата форма чрез костите, мускулите и сухожилията. Когато е в дисбаланс, Кафа може да причини болести, свързани с повишена температура, като грип и настинка. Според Аюрведа липсата на баланс в тази доша е причина за наднормено тегло.
В зависимост от степента на влияние на всяка доша се определя и принадлежност към дадения тип тяло. В действителност много малко хора са „чисти“ Вата, Пита или Кафа -по-често се срещат смесените типове, където една или две от дошите са доминиращи, но съществуват и хора с еднакво съотношение и на трите доши.