Лицето на врага
Вредители в козметиката са преди всичко консервантите, които позволяват продължителното съхранение на мазилата. Степента на тяхната вредност зависи от дозата им в конкретното козметично средство.
Най-вредните консерванти са толуенът и формалдехидът. Тяхната допустима норма в състава на козметичния продукт е 0,1%. Токсиколозите непрекъснато нападат формалдехида, затова много западни производители на козметика се стараят да не го използват.
Лак убиец
Чувствате се зле? Вие ви се свят и ви се гади? Това може да е от лака ви за нокти. В състава на много лакове влиза отровно вещество – толуен. Без него, уви, някои видове лак не могат да се задържат на ноктите.
Толуенът лесно и просто попада в организма през ноктите. Първо се натрупва под ноктите, след което попада в кръвта. Само 12-18 часа след нанасяне на лака толуенът, прониквайки през нокътната плочка, вече е в кръвта. Ето защо на бременните жени е крайно непрепоръчително да лакират ноктите си. Толуенът може да наруши нервната система, функцията на бъбреците и костния мозък на плода. Вглеждайте се в етикетите – понякога на тях е написано „Без толуен и формалдехид“.
Във всички случаи обаче е най-добре да минете без лак, защото той съдържа още едно вредно вещество, способно да въздейства дори на ДНК. Това е фталатът и производните му дибутилфталат, диетилфталат, диметилфталат. Той се добавя към лака за омекотяване. Новите научни изследвания показват, че фталатът може да доведе до гибел на новороденото /особено ако е момче/, защото още в утробата той блокира в него процесите на секреция на мъжки полови хормони.
Туш удушвач
Тушът често причинява алергии. Основните му съставки по принцип са пчелен восък, подхранващи масла, керамиди и витамини. Освен това – оцветяващи пигменти, съдържащи железен оксид, никел и хром. Последните са толкова вредни, че могат да предизвикат не само алергия, но и сериозни проблеми със зрението. Тушът не може без оцветяващите пигменти.
Те винаги са вредни, но производителят не вписва опасните им съставки железен оксид, никел и хром, явно надявайки се на осведомеността на купувачите.
Ако не можете без туш, поне не злоупотребявайте с него, а вечер задължително го изтривайте от миглите си. Внимавайте също за срока на годност. Знайте, че в цветните тушове – син, зелен и кафяв – пигментите оцветители са повече, затова ползвайте класически черен.
Ако видите на опаковката на туша думата „формалдехид“, захвърлете го далеч от себе си. Този компонент не може да бъде скрит – според санитарните норми в света формалдехидът задължително се вписва сред съставките на козметичния продукт.
Впрочем производителят и тук се е изучил да върти купувача на малкия си пръст. Сега той нарича формалдехида не формалдехид, а имидазолидинил, бронидокс, DMDM хидантоин, 2-бром-2-нитропон-1, 3- диол. Да, трудно е да се запомнят тези наименования, но можете да си ги запишете на лист хартия и когато купувате козметика, да си сверявате списъка със състава на продуктите за разкрасяване.
От какво още трябва да се страхувате?
От думата merkury. Това е благозвучна замяна на думата „живак“. А за вредата от него няма нужда да говорим. И изобщо очите са нашият най-крехък орган, а задачата на миглите е да ги пазят от всякакви мръсотии. Не забравяйте това!
Червило паразит
На вид скъпото червило почти не се различава от евтиното. Но това не е повод да предпочитаме евтинийките.
Как мислите – какво прави червилото скъпо или евтино? Стойността на съставките естествено. Ако производителят е похарчил за продукта много пари, закупил е за приготвянето му натурални суровини, той, разбира се, се е постарал да компенсира вложенията си. А ако просто е взел различни евтини нефтопродукти и химически мазнини от рода на минерално масло, парафин, микрокристален восък, петролатум /вазелин, получаван от нефтени отпадъци/, церезит, полиетилен, би могъл да продава мазилото евтино. За устните такова червило е истинско изтезание, защото моментално ги изсушава. Представяте ли си какви вещества попадат в организма ни, ако козметиката е евтина!
Крем канцероген
Медиците изследвали злокачествените тумори на млечната жлеза и открили в тях веществото парабен.
Това наименование може да се прочете върху кремове, шампоани, маски за лице и дезодоранти.
Често то се заменя с думите „метилпарабен“, „пропилпарабен“, „етилпарабен“ и „бутилпарабен“. Сега ясно ли ви е откъде се взема парабенът в организма ни? Прониква през кожата, предизвиквайки образуване на злокачествени тумори. Специалистите твърдят, че той е налице в 90% от козметиката! Разбира се, никой не твърди, че само парабенът е причината за развитие на рак на млечната жлеза.
Но има върху какво да се замислим. Дезодорантите се нанасят под мишниците, където има множество лимфни възли. По тях парабенът прониква в организма. Парабенът, категорични са много учени, може да предизвика развитие на рак, защото, попадайки в организма, той се държи като женските полови хормони – естрогени. Известно е, че наднорменото количество естрогени често задейства механизмите на развитие на рак на гърдата.