Прекрачвайки поредната възрастова граница – за всеки тя е различна, мнозина със съжаление забелязват, че паметта им постепенно се влошава, концентрирането става все по-трудно, а решаването на обикновена кръстословица ни отнема все повече сили. Не можем да спрем този процес, но не трябва да се отчайваме – напълно е възможно за забавим стареенето на мозъка и да укрепим паметта с помощта на правилна диета.
Какви вещества са необходими за мозъка ни, за да запазим дълго работоспособността си?
ВИТАМИНИТЕ ОТ ГРУПА В
Те са необходими за подхранване на мозъчните клетки. Тези витамини се съдържат най-много в зърната. Затова не пренебрегвайте кашите! Можете да ги ядете по всяко време на деня, но най-голяма полза ще ви донесе сутрешната порция овесени ядки, булгур или ориз. Тези зърна са богати на полезни въглехидрати, които помагат на мозъка да се събуди, като при това не вредят много на фигурата. Тези, които се отказват от закуска, си правят мечешка услуга – сутрешният прием на храна е необходим за по-добра концентрация и запомняне на информацията.
Ненапразно хората, които закусват сутрин, по-рядко попадат в автомобилни аварии.
НЕНАСИТЕНИТЕ МАСТНИ КИСЕЛИНИ
Ако те не достигат, клетките на мозъка не се насищат достатъчно с кислород, паметта се влошава, намалява вниманието. Основните доставчици на ненаситени мазнини са растителните масла и рибата. Но трябва да се има предвид, че при нагряване мастните киселини се разрушават, затова пържената и варената риба, както и плуващият в растително масло пържен картоф не може да претендира за званието “умна храна”. Най-добре отдайте предпочитание на салатите, подправени с растително масло, и на обикновената сельодка (херинга) – тя се приготвя без термична обработка, а рибеното масло в нея е достатъчно много. Но любителите на сельодката трябва да помнят, че трябва да избират слабо солени видове – излишъкът от сол е вреден за здравето.
ЦИНК
Експерименти на британски специалисти показват пряката зависимост между способността за усвояване на информацията и потребността от цинк. По данни на учените, хората, които изпитват дефицит на цинк, имат влошаване на паметта с 50%. Затова по – често трябва да се включва в менюто телешки черен дроб и морски дарове – тези продукти снабдяват организма с достатъчно количество цинк.
ЖЕЛЯЗО
Помага за транспортиране на кислорода в кръвта, т.е. пази мозъка от кислороден глад. Не е трудно да запасим организма си с желязо – трябва само да ядем повече сушени кайсии, бобови храни, хляб и телешко месо.
ВИТАМИН С
Не само защитава организма от вируси и бактерии, но и пази мозъка от преждевременно остаряване. Яжте повече цитрусови плодове и кисело зеле, пийте настойка от шипки и ще запазите паметта си до дълбока старост.