Развитието екотуризма и културния туризъм са сред основните приоритети на общинските власти в Разлог.
Природата и историята са дали необятни възможности за това с красивите гледки на Рила и Пирин, средновековните църкви и мемориали, с които изобилства околността.
Почитателите на пешеходния туризъм не трябва да пропускат трите екопътеки, които водят към изворите на един от най-живописните притоци на Места. Той се намира точно в алпийската част на Рила и Пирин, където минава и европейският туристически маршрут Е-4. Пиринската пътека
„Към царството на еделвайса“
отвежда туристите до зимното и лятно леговище на пиринската мечка и до гнездото на скалния орел. Рилските екопътеки „Самодивската“, тръгваща от Бачево, и „Хайдушката“, тръгваща от село Годлево, отвеждат до приказни местности като Русалиите и Радонов гроб, които пазят легенди и спомени за отминали времена. Самобитната местна култура е истинска атракция за туристите. Тя пази традиции, облекло, предмети и автентичен фолклор, в които древни, предхристиянски обреди се преплитат с ритуали на православното християнство. По предварителна заявка в селата Бачево, Годлево и Добърско самодейни състави за автентичен фолклор пресъздават най-колоритните празници, сватбени и други обреди. Особено интересна е групата на Добърските баби, печелила много награди с изпълненията на характерни песни, танци и ритуали. Именно в Добърско е средновековната църква, в която
Исус е изобразен в ракета
В селцето могат да ви подслонят, както и да ви поднесат прословутото домашно кисело мляко. Демонстрации на занаяти и кулинарни дегустации се правят в с. Горно Драглище – в къща „Дешка“ гостите могат сами да си изработят сувенир или да участват в приготвянето на традиционни местни ястия.
В това отношение екотуризмът в Разложко е неразривно свързан с културните маршрути. В самото начало на екопътеката „Към царството на еделвайса“ могат да се разгледат останките от три средновековни църкви. Възстановяването на тези църкви и включването им в културния маршрут на региона са предмет на проект, разработен съвместно с Търговската камара в Драма, наречен
„По пътя на ранното християнство“
Дейностите по проекта са свързани с изследване и разкопки на трите археологически паметника; реставрация, консервация и охрана на един от тях – „Писаната църква“, подобряване на достъпа до църквата, развитие на съпътстващата инфраструктура. Средновековните църкви (X-XTV век) -„Писаната“, „Бялата“ и „Св. Никола“ са археологически паметници, регистрирани през 1973 г., но не са проучени напълно.
Една от целите на проекта е да се подобри достъпът до „Писаната църква“ и да се изгради съпътстваща инфраструктура. За това е нужно да се създаде пешеходна алея, свързваща паметниците на културата, ще бъдат изградени места за отдих.
„Писаната църква“
ще бъде естествено ядро на композицията. Около нея ще бъде създадено пространство, съчетаващо експозиционни и рекреационни функции с места за почивка и много зелени площи. Между църквата и пътя ще се изгради паркинг за посетители с две паркоместа за автобуси и пет автомобила. До тях ще се разположи помещение за охрана и поддържане на обектите, тоалетна, място за продажба на сувенири и рекламни материали. Ще се изработят информационни и указателни табели, които ще се поставят на възлови места по международния път Е 78, свързващ района с Гърция.