Прекалените грижи на родителите често водят до повече проблеми с децата
Грипът се поразходи из страна, като в някои области трайно се застоя и там бе обявена епидемия.
Изненадващо в София броят на заболелите през изминалата седмица бе сравнително нисък въпреки струпването на много хора на едно място.
Болни деца имаше, както всяка година през този сезон, но преобладаваха другите вируси със засягане на горните дихателни пътища, както и тези с повръщане и болки в корема. Не липсваха и болни с типичните признаци на грип – внезапно начало с
много висока температура
втрисане, болки по цялото тяло и главоболие. Колкото и драматично да протича болестта, тя отминава за няколко дни със или без лечение. По-неприятни са усложненията, които могат да настъпят като последица от тежката вирусна инфекция и отслабване на организма. Което не означава, че те непременно ще настъпят.
Напротив, повечето деца се справят без проблем с инфекцията, особено когато са закалени, хранени с витаминозна храна и отглеждани правилно.
Причините
някои да нямат този късмет и да развият след грип пневмония или друго усложнение са няколко. Знае се, че грипът е най-тежката и най-заразната вирусна инфекция и натоварва изключително много имунната система, която при децата, така или иначе, е неукрепнала. Но не само грипът е виновен, детският организъм в доста случаи е изтощен и от множеството други инфекции през зимния период. Особено в неблагоприятна ситуация са поставени децата, които са „новаци“ в детските ясли.
Докато се адаптират към вечното присъствие на бацили в колектива, изкарват десетки заболявания, на практика някои са постоянно болни първите месеци при постъпване в ясла или градина. Така, попаднал върху благодатна почва, вирусът на грипа нанася своите поражения. Колкото и странно да звучи, отношението на родителите (което се предава и на децата) също има значение за
тежестта на протичането
на грипа. Колкото повече родителите се страхуват, толкова повече бъркат – претоплят децата от страх да не настинат (изнежват ги и те наистина се разболяват), държат ги постоянно вкъщи (топлият въздух е сух и мръсен и уврежда лигавиците на дихателната система) и забравят за разходките и игрите на открито. Ако все пак имате болно дете вкъщи, трябва да знаете какви са признаците на усложнения, за да потърсите незабавно лекарска помощ.
ОТИТ (възпаление на ушите)
Много често последствие след грип, особено при по-малките деца.
Освен тежестта на инфекцията, голяма роля играят и анатомичните особености на носоглътката при децата. Малките деца имат къса и широка евстахиева тръба (връзката между носа и ушите), което благоприятства лесното разпространение на инфекцията. Алергиите, хроничната хрема и третата сливица също благоприятстват този процес. Серозното възпаление на ушите (без гной) представлява събиране на бистра течност в средното ухо, съпроводено с временно намаление на слуха. Най-често боледуват децата между две и пет години, обикновено без температура.
СИМПТОМИ:
Понякога родителите трудно разбират за проблема в ушите, особено ако липсва болка, но прави впечатление, че детето е разсеяно, говори прекалено високо, усилва звука на телевизора, защото не чува добре. Гнойният отит е по-сериозна инфекция и не може да остане незабелязана. Започва няколко дни след грип или друга инфекция, но може и да се появи внезапно. Състоянието на детето е значително увредено, то има висока температура, повръщане, неспокоен сън и характерната силна, пронизваща болка в ухото. Най-малките, които не могат да си кажат какво им е, пищят и държат болното ухо с ръчичка, неспокойни са, проплакват по време на сън.
ЛЕЧЕНИЕ:
Серозният отит обикновено не изисква лечение с антибиотик, но се налага лечение с капки за нос и за отбъбване на лигавиците на носоглътката, както и някои манипулации от УНГ специалист. При съмнения за гноен отит преди да заведете детето на лекар, облекчете състоянието му. Дайте на малкото парацетамол, а върху ухото поставете топла кърпа или грейка. Гнойното възпаление на ухото се лекува с антибиотик.
СИНУЗИТ
Много сериозно усложнение на грипа при по-големите деца.
Малките нямат развити синуси и е нелепо да се говори за синузит при тях. Двата максиларни синуса (от двете страни на носа) се развиват след четвъртата година, а фронталните (на челото) към деветата.
ПРИЗНАЦИ:
Постоянно запушен нос или хрема с гнойни секрети, придружени от главоболие, температура, отпадналост, кашлица от стичащите се секрети и липса на кондиция. Често децата се оплакват, че като си наведат главата, усещат как течността в синусите се движи (сякаш имам боза в главата). Ако хронифицира, синузитът остава проблем за цял живот. Затова при всяко съмнение за синузит е редно да се вземат мерки.
РЕНТГЕН:
Диагнозата се доказва основно с рентгенова снимка на синусите, на която ясно личи дали те са възпалени.
ЛЕЧЕНИЕ:
Лечението е с мощен антибиотик, капки за нос, лекарства за дренирине (извеждане) на гнойта от синусите, физиотерапия.
ПНЕВМОНИЯ
Тя е най-тежкото усложнение след грип. Пневмония означава възпаление на белодробната тъкан, което изисква адекватно лечение, тъй като защитните сили на детето силно са отслабени от грипната инфекция.
СИМПТОМИ:
Дразнещата кашлица и високата температура, която не спада след третия ден от началото на грипа.
При децата, особено при по-малките болестта може да протече и без наличието на тези симптоми, така че бъдете внимателни.
ОБЕЗПОКОИТЕЛНИ ПРИЗНАЦИ:
Силната отпадналост на иначе жизненото дете, обилното изпотяване, учестено дишане, стененето, пъшкането. Наблюдателната майка бързо се усеща, че става нещо нередно и инстинктът й подсказва, че болестта се усложнява. Посещението при лекаря е задължително. Някои вирусни пневмонии не се чуват на слушалка, но опитният педиатър лесно се ориентира и назначава рентгенова снимка и кръвни изследвания, които доказват диагнозата.
ЛЕЧЕНИЕ:
Повечето пневмонии се лекуват успешно в домашни условия без последствия. Изключения правят само масивните пневмонии, тези с плеврален излив, както и случаите с дихателна недостатъчност, при които детето посинява, диша учестено и тежко, както и децата със съпътстващи хронични болести, които се обострят от грипа. Кърмачетата също тежко изкарват пневмониите и при тях се налага спешно лечение от специалист. Във всички тези случаи се налага болнично лечение, при което освен медикаменти се прилагат инхалации, кислород и т.н.