Съотношението между мъжки и женски лични имена винаги е било непропорционално на броя мъже и жени. Разнообразието на мъжки имена в европейските народи най-често превишава няколко пъти женските имена. Това е напълно обяснимо: в продължение на хилядолетия за жената била отредена ролята на пазител на на домашното огнище, така че не е имало социална необходимост от по-голям брой женски имена.
Мъжът пък е бил глава на семейството и негов представител пред общината, сключвал е търговски и други сделки, участвал е във военните походи.
През последните сто години положението на жените в обществото се е променило. Жените стават космонавти, учени, министри, ръководители на големи компании и т.н. Особено забележимо е еднообразието на имената в големите колективи. Сега вече не е необходимо да убеждаваш никого, че жените се нуждаят от много повече имена, отколкото могат да предложат съвременните печатни издания.
Основен източник за попълване на колекцията от женски имена е възможността те да бъдат образувани от мъжките имена: Александра, Анастасия, Антонина, Благойка, Дорофея (Доротея), Евгения, Евсевия, Ефросиния, Исайка, Илария, Исидора, Кира, Кирила, Клавдия, Крискентия, Лукина, Мавра, Павла, Руфина, Санда, Серафима, Соломония, Трифена, Фавста (Тавста), Феоктиста (Теоктиста), Феофания (Теофана), Феофила (Теофила), Адриана, Аполония, Аркадия, Валерия, Виктория, Виталия, Виталина, Хермина, Зенона, Ива, Ираклия, Леонида, Леонтия и Леонтина, Нила, Павлина, Руслана, Северина.
От всички категории новообразувани имена тези са ни най-близки и се възприемат като обичайни и отдавна познати. Съответните им мъжки имена се използват не един век и са влезли органично в езика ни. Може да се очаква появата на поредната доза женски имена, образувани от мъжки: Анатолия, Антония, Арсения, Артемия, Благойка, Благоя, Викентия, Вечеслава, Гордия, Дионисия, Драгийка, Илийка, Исайка, Игнатия, Изяслава, Илиона, Ипатия, Ириния, Киприана, Илиодора и Лиодора, Инокентия, Йоила, Клима и Климентия, Киприана и Куприяна, Койка, Кириана, Левкия, Санда, Устиния, Юстиния други.
Но в този случай трябва да се има предвид, че женските имена, които са произлезли от мъжки, програмират у момичетата сложен характер. Те са настойчиви и упорити при постигане на целите си, но често са лишени от чисто женската проницателност и интуиция. Излишната им принципност, липсата на гъвкавост им пречат и в личния живот, и при издигането в кариерата. Може да се проследи интересна закономерност, доказана убедително от самия живот: ако мъжът на име Евгений е ласкав, спокоен, отстъпчив, то неговата адашка Евгения се отличава с инат и малко свадлив нрав.
Мъжки имена дават често в семействата, които са очаквали момче, а се е родило момиче. Ами че защо да отива нахалост „измисленото“ с толкова труд име мислят си родителите. Така възникват многобройните Витални, Бронислави. „Мъжкият“ характер с всичките му плюсове и минуси задължително ще се прояви у Александра, Виктория, Хенриета. Не по-добро решение за мъжете е името, което е традиционно присъщо за представителките на слабия пол: Анастас, Людмил, Ина. Изобщо въпросът за половата принадлежност на имената е много сложен. Струва ми се, че е нежелателно на момичетата да се дават мъжки имена: та нали има толкова красиви женски имена, носещи в себе си гигантски заряд от женственост, който впоследствие ще помогне на притежателките си да решават своите проблеми с чисто женски средства: с ласка и нежност. Нали не напразно се казва, че силата на жените е в тяхната слабост.
Вторият начин за увеличаване на масива от женски имена е съхраняването на старинните имена, които се срещат сред населението, но не са попаднали в различните справочници. Така например в списъците липсват доста разпространените и досега имена Акулина (Акилина), Белуна, Благуна, Благия, Евдокия, Джута, Драгия, Афанасия (Атанасия), Евстолия, Ефимия (Евтимия), Маруша, Павла, Параскева, Пенда, Радил а, Федора (Тодора).
Третият път за попълване на списъка от женски имена е привличането на имена от други народи. Много чужди имена се вливат доста добре в нашият език, съчетават се добре с презимената и фамилиите. Най-подходящи за интегриране са имената с привични за нашия слух ударения и окончания на „а“ и „ия“, с обичайната последователност на гласни и съгласни, като например:
– Ани, Кети, Лили, Нели, Фани, Стефани, Хриси, Жанет, Ивет, Ингеборг, Мадлен, Алиа, Алиса, Алма, Алфна, Амалия, Амида, Берта, Бригита, Галия, Халда, Херта, Гертруда, Дамира, Данара, Дарима, Даяна, Дилара, Залима, Замира, Зарема, Зарина, Земфира, Изета, Изолда, Йована, Илона, Илгиза, Ирма, Кара, Карима, Каролина, Касима, Керта, Лаура, Лейла, Линда, Луиза, Лудвига, Людгарта, Мадина, Мариама, Матил-да, Мина, Розалия, Сабира, Саида, Сания, Сардана, Саяна, Селима, Тагира, Таира, Тамила, Тереза, Устиния, Урания, Фарида, Фатима, Хелма, Хилия, Елина, Елвира, Елза, Емилия, Ема, Ержена, Ерна, Ядвига.
Ако някои от тези имена се възприемат като малко необичайни, следва да напомним, че съвсем неотдавна Жана, Инеса, Клара, Яна, Анжела бяха също толкова редки, както днес някой стари български имена като Зепка (от Зепа), Буша (от Ламбуша) и Мика. Мисля, че читателите вече не се учудват твърде, когато се запознаят с момиче на име Августина, Алберта, Божена, Бронислава, Банда, Бацлава, Вилхелмина, Владислава, Габриела, Даглара или Доминика. Много от тях „пуснаха корени“ и станаха любими и популярни в нашата страна.
Един от най-богатите потенциални източници за създаване на нови имена е народното творчество в най-широкия смисъл на тази дума: Адреана – от Андрей и Адриана, Добрилия – от Добра и Емилия или Лилия, Иглида – от Иглика и Аглида, Златолина – от Злата и Лина, Теомира от Тео и Мира, Златислава и др.
Популярно също така в България е практиката за съвместяването на две или повече имена на роднини и близки: Цветозара – от баба Цветелина и дядо Зарко или Лазар, Владислава – от Владимир (Владо) и Станислав (Слави).
Общоизвестно е, че в периода след Октомврийската революция в Русия, се е появил огромен брой имена, свързани с новите реалии в живота. Днес много от тези имена са станали анахронизъм, но до известно време модата на „революционните имена“ е довела до появата на многобройни Владленовци и Аврори. Ето някои от тези имена, станали своебразни паметници на това време: Агита, Вилора (Владимир, Илич, Ленин, Октомврийска революция), Воля, Героида, Интерна, Искра, Лениана, Ленина, Нинел („Ленин“, прочетено обратно), Ноябрина (в превод Ноемврина бел. пр.), Ревмира („революция“ и „мир“). Впрочем, новите имена не са непременно свързани с политическите убеждения на родителите това може да бъде и отговор на най-разнообразни събития, явления, сериали: Изаура, Астрела, Аелита, Хелия, Касандра, Каралайн, Корасон, Кама, Карина, Лима. Между другото, когато се занимаваш с творчество от подобен род, би трябвало да бъдеш поне елементарно грамотен човек, в противен случай е напълно възможно за име на детето, което няма никаква вина за нищо, да бъдат използвани такива явно неподходящи думи, като Грамофонка, Телефонка, Салфетка, Идея, Алтернатива, Руина, Интеграла или пък нескопосани производни от нарицателни имена (Антена, Ради-олина, Енергина). Доста често се появяват имена, които съвпадат с общоприетите умалителни: Аля, Ася, Геля, Зоя, Иля, Лена, Лиля, Люся, Мила, Ната, Рита, Света, Таня. Според мен тези имена не могат да се препоръчват в качеството на пълни женски имена по вече изказаните съображения.
Откриването, обработването и утвърждаването на новообразуваните имена е четвъртият начин за обогатяване на женския, както и на мъжкия именник. Можем да се надяваме, че в близко бъдеще някое печатно издание ще публикува всяка година списъци на новите имена, утвърдени от специална комисия.
Остава да споменем още един източник за попълване на списъка с женски имена това са имената на героите от гръцката и римската митология.
Част от имената, създадени от фантазията на древните, са достигнали до нас през X век заедно с християнската религия: Ариадна, Астерия, Хермиона, Ефросиния, Елена, Илия, Клеопатра, Конкордия, Лариса, Муза, Ника, Поликсена, Фелицата. В постоянна употреба са влезли и някои други имена от митологията: Аглая, Арета, Виктория, Диана, Инга, Ирена, Рема. Срещат се също имената Хера, Афродита, Венера, Деянира, Евридика, Изида, Камила, Лаодика, Ливия, Луцина, Медея, Мира, Флора, Юнона, Електра.
Но това далеч не са всички древногръцки и римски имена, които могат да се използват като прекрасни имена за любимите дъщери. Ето някои от тях, които по звучене са близки славянските езици: Амата, Антея, Астрея, Венилия, Виргилия, Хела, Гея, Даная, Диона, Идалия, Йола, Иполита, Ирирда, Камена, Кирена, Клипия, Климена, Лавиния, Либера, Макария, Палада, Прима, Селена, Егина, Елада, Енеида, Ерегия.
Сполучливото съчетаване на такова име с презимето и фамилията съвсем няма да прави странно впечатление, а в определени случаи ще звучи по-естествено, отколкото много други разпространени у нас превзети, „изкилиферчени“ чужди имена.