Българският евреин и ирландски гражданин Леон Москона разкри тайната на Апокалипсиса и бъдещето на човечеството. За тази си заслуга той е номиниран за престижната международна награда „Темпълтън“, чиято парична стойност е 1 млн. долара. Отличието се присъжда за изключителни постижения в търсенето на нови духовни реалности.
Уникалният принос на д-р Леон Москона в съвременната духовна култура са изследванията му върху Апокалипсиса като ключ за решаване на основните проблеми в съвременния свят. Първата носителка на „Темпълтън“ е покойната Майка Тереза. Сред носителите й е и Александър Солженицин.
През последните десетина години ученият прекарва в България всяка година по няколко месеца, а в началото на юли със свои студенти от мистичната школа разпъва палатки за своя ле-тен семестър на Седемте рилски езера. Там неговите възпитаници играят паневритмия и посрещат изгрева на слънцето с последователите на Петър Дънов. Впрочем именно
увлечението му по учението на Дънов
и теософията правят нетърпимо пребиваването на българския учен у нас и го принуждават да емигрира от страната преди двадесет години.
През 1973 г., по време на пребиваването си в бившия Съветски съюз с риск да бъде арестуван той пренася нотирана паневритмият на Петър Дънов, негови музикални произведения и книги с беседите му и създава в Москва първия кръг от последователи на
българския Учител
Сега те наброяват само в руската столица над 10 000 души.
Впоследствие в България той кани у дома си руски последователи, прави нелегални салони за четене на Дънов и на няколко пъти едва не бива арестуван за пропагандиране на религиозна дейност, както тогава Шести отдел е наричал всяка дейност, свързана с духовното усъвършенстване на човешката личност.
Въпреки че е поставен под наблюдение на тайни ченгета, в периода 1983-1985 г. той успява да изпрати доста от трудовете на Петър Дънов зад Желязната завеса – в Швейцария, Ирландия, Франция и Англия, и да привлече тамошни негови последователи. След установяването си на Запад през 1986 г. Лео Москона разпространява паневритмията във Великобритания, Ирландия, Швейцария, САЩ, Франция и Германия.
Като един от безспорните му успехи еколозите и мистиците отчитат въвеждането от него на паневритмията във всекидневния живот на обитателите на шотландския остров финдхорн, известен като едно от
живите духовни
и култови средища от древността до днес, подобно по значение на Стоунхедж.
По свидетелства на очевидци в аналите на Острова са записани необичайно високи добиви на пшеница, зеленчуци и плодове след въвеждането на окултната гимнастика на Дънов там въпреки суровия северен климат.
Леон Москона е роден през 1941 година в София. Завършва руската гимназия „А. С. Пушкин“, а след това, от 1964 до 1973 г., висше музикално образование и аспирантура в Москва. В продължение на тринадесет години работи в Института по музикознание на БАН.
Повече от 30 години посвещава на разработките си. В крайна сметка очертава цялостна картина на Творението с три свята – Земен, Небесен и Божествен. Миналото е представено чрез богатствата на религиите, настоящето – чрез осмисляне на събитията в Края на Времето, Съдния ден и Второто пришествие.
„А бъдещето ще дойде като резултат от Богосътворческа работа за изграждане на Новото небе и Новата земя“, твърди ученият в своите трудове.