Известни ли са причините за депресията?
Лили Енева – София
Познати са някои биологични причини:
-нарушение в метаболизма на определени невротрансмитери или на някои от хормоните;
– има заболявания, които биха могли да доведат до депресия – ендокринни патологии, множествена склероза, туберкулоза и др. , както и някои медикаменти
– кортикостероиди, анаболни препарати и др.
НАСЛЕДСТВЕНО ЛИ Е ЗАБОЛЯВАНЕТО?
Т. Петрова – Ихтиман
Съществува известна фамилност при някои форми (биполарната, например) на депресията.
КАКВО Е МЕЛАНХОЛИЯ?
Ганчо Попов – Асеновград
В миналото този термин често се е употребявал като синоним на депресията.
КАКВО СЕ РАЗБИРА ПОД ИНВОЛУТИВНА ДЕПРЕСИЯ?
Станойка Динева – Първомай
В миналото така са означавали една форма на депресията, типична за напреднала възраст. Днес не се разграничава от депресивните нарушения.
КАК СЕ ЛЕКУВАТ ДЕПРЕСИВНИТЕ СЪСТОЯНИЯ?
Венетка Найденова – Свищов
Предпочитаната терапия е свързана с назначаването на подходящи препарати, наречени антидепресанти, които задължително се предписват от специалист.
В 90 процента от случаите се наблюдава бързо обратно развитие на симптомите (за около 20 дни). Когато болният е рисков за самоубийство, е по-разумно лечението да се извършва в болнично заведение. В миналото за лечението на пациент с депресия
се използвал електрошок. Днес този метод се използва само при липса на отговор към всякакъв друг вид лечение.
АНТИДЕПРЕСАНТИТЕ ИМАТ ЛИ СЕРИОЗНИ СТРАНИЧНИ
ЕФЕКТИ?
Диди Манолова – Пловдив
Съвременните препарати за лечение на депресията са с отлична поносимост
и нямат почти никакви странични ефекти. Към тях не може да се привикне.
КРАТКИ ВЪПРОСИ – КРАТКИ ОТГОВОРИ
-Толкова много тревоги през последните две години ни изправяха на нокти! Терористичните актове в САЩ, Русия, Испания, делата на медиците ни в Либия и пр. , и пр. караха хиляди българи да преживяват тези трагични събития и да страдат. Възможно ли е от съпреживяване на скръбта на толкова много хора човек да изпадне
в депресия? Имам предвид най-вече себе си. Аз плаках, когато медиците ни се завърнаха в България, и оттогава нещо в мен се счупи. Не знам, не мога да кажа какво е, но личният лекар ми каза, че страдам от депресия. Възможно ли е това?
Гергана Монинска – Вакарел
Възможно е! Чуждата трагедия невинаги може да се наблюдава равнодушно. При някои от страничните наблюдатели болката утихва сама, а на други се налага да търсят помощ от лекаря. Въпросът тук е как да различим болестната от здравата реакция на нервната система при подобен стрес.
КАКЪВ Е ПУСКОВИЯТ
МЕХАНИЗЪМ?
Пусков механизъм на депресивното състояние могат да станат най-различни ситуации:
-когато човек загуби близък човек;
-останал е без любимата работа;
-преживял е някакъв стрес.
В тези случаи може да възникне психогенна или реактивна депресия. Става въпрос за сериозно психично разстройство, което има определени симптоми и налага лечение. Не бива да се бърза с поставянето на диагнозата – това е работа на лекарите. Но и съвсем не значи, че трябва да скривате проблема. Напротив – говорете за него, потърсете лекарска помощ. В това няма нищо лошо. Лекарите са категорични – ако тъгата и мъката ви продължават повече от 2-3 седмици, няма да намерите успокоение нито на работното си място, нито в семейството, нито в любовното увлечение. Повече от сигурно е, че става въпрос за началото на депресия. Това е най-болезненото състояние, на което са подложени 15 на сто от жените и 10 на сто от мъжете.
Депресията е състояние, при което се нарушава приспособителното поведение, и да се излезе от него самостоятелно, е много трудно. Налага се лечение. Понякога то е продължително, но въпреки това болният вече трябва сериозно да се лекува.