Зимата е критичният сезан, правете изследвания навреме
По мнението на ендокринолозите през есента и зимата даже у някои напълно здрави хора се забавя изработването на хормоните на щитовидната жлеза. Това е една от съществените причини за сезонното снижаване на имунитета и за нарушенията в обмяната ма веществата. Как навреме да разпознаем проблемите с щитовидната жлеза и да й помогнем?
Най-чувствителна към нарушенията на дейността на щитовидната жлеза е централната нервна система. Първите симптоми на заболяването са лесна възбудимост, раздразнителност за дреболии, бърза умора дори при незначителни натоварвания. След това идват безсънието и
депресивните състояния
Не случайно добрите психотерапевти първо пращат такива пациенти при ендокринолог. Заболяванията на щитовидната са много опасни за бременни, кърмачки и малки деца.
Една от основните причини за проблемите с тази жлеза е дефицитът на йод в организма, който води до хипотиреоза – състояние, свързано с недостатъчното изработване на хормони на щитовидната жлеза. Самата тя може да започне да се увеличава (хипертрофия) или да се увеличава количеството на клетките й, което я прави по-плътна (хиперплазия). След време на шия-та се образува възел или иначе казано – гуша.
От дифузия на гушата страдат преди всичко жени между 20 и 50 г. Много изследвания обаче показ-ват, че недостигът на хормони на щитовидната при децата може да доведе до изоставане в ръста, забавено формиране на половите жлези, нарушения във формирането на вестибуларния апарат. Сиптомите при малките са общата подпухналост, бавните реакции, безпричинният плач, прекъсваният сън,
лошият апетит
Ако навреме не се обърне внимание на проблема, по-късно може да се Стигне до понижен интелект, поява на чести болки в главата, намаляване на нивото на хемоглобина в кръвта, чести простуди и инфекции, хронически отоци около очите, у жените – до нарушаване на менструалните функции, а у мъжете – до намалена потентност.
Естествените източници на йод са: морската риба и морските продукти. Сега много от продуктите специално се йодират. За да се сдобием с еднодневната доза йод, може да се използва йодирана сол (с нея се солят вече готови блюда, защото при варене йодът се разпада) или да се изяждат 250 г йодиран хляб.
[red]ВАЖНО![/red]
Какви изследвания трябва да се правят за профилактика:
Преглед при ендокринолог веднъж годишно.
Тест за равнището на щитовидните хормони (специален анализ на кръвта).
Ултразвуково изследване на щитовидната жлеза.
Радионуклеидно сканиране (показва равнището на наситеност с йод на тъканите на жлезата).