Всеки от нас е изпитвал ужасните невралгични болки и знае на каква цена се понасят те. Освен с тях заболяването на периферните нерви е съпровождано и от вегетативни прояви:
* конвулсии;
* измръзване на кожата;
* прекалено изпотяване;
* постоянно отделяне на сълзи;
* повишено слюноотделяне.
Пристъпите могат да продължат от няколко минути до дълги часове, усилвайки се при отичане, вълнение, страх и пр.
ОТКЪДЕ ТРЪГВА БОЛКАТА?
Невралгията на шийния нерв се проявява със силни болки в областта на шията и зад тила, като постепенно се разпространява от задтилието към бузите и очите. Болката се усилва при обръщане на главата, при допир на шията, при кихане и кашляне. При по-силни пристъпи може да се стигне до гадене и повръщане.
Междуребрената невралгия е съпроводена от опасващи гръдния кош невралгични болки, които атакуват едно и много по-рядко две или три междуребрия. Болките обикновено са тъпи, но се усилват при вървене, дълбоко дишане или завъртане на туловището и допир до ребрата и междуребрените пространства. Междуребрената невралгия може леко да се сбърка с болките, които възникват при проблеми със сърцето, белия дроб и плеврите.
Невралгията на троичния нерв се характеризира с пристъпи на силни болки, които възникват обикновено при разговор или по време на хранене. Болката може да се предизвика и от случайното докосване до точката на изхода на нерва. Троичният нерв условно може да се представи под формата на “дърво” с три клона:
* първият се изтегля към челото;
* вторият към бузите; лигавичната обвивка на носа и зъбите на горната челюст;
* третият към долната челюст.
Пристъпът отначало се движи по разклоненията на нерва, но много скоро болката се разпространява по цялото лице.
Най-често срещано е съчетанието на невралгията по първо и второ разклонение, но понякога тя обхваща и трите едновременно. Всъщност това е най-тежкият вариант на заболяването, който може да завърши с шок от болките, дори и със загубата на съзнание.
КАКВИ СА ПРИЧИНИТЕ ЗА ВЪЗНИКВАНЕТО НА БОЛКИТЕ?
Причина за невралгията могат да бъдат травми, инфекции, преохлаждане, по-рядко – силно прегряване на организма.
Невралгията на троичн и я нерв започва от усложнения след пулпит, периодонтит, синузит, особено ако възпалителният процес е причина за свиване на костните отверстия, през които минават разклоненията на нерва.
Шийната и междуребрената невралгия може да бъде предизвикана от заболяване на гръбначния стълб, вътрешните органи, от тумори – както доброкачествени, така и злокачествени.
БЕЗСИЛНА ЛИ Е МЕДИЦИНАТА?
Невралгиите са голямо изпитание за невролога, тъй като трудно се поддават на лечение.
На болните се назначават седативни препарати, ацетилсалицилова киселина, амидопирин и др. Препоръчва се сухо затопляне на мястото на болката, ултразвук или електрофореза с новокаин. При тежко протичане на заболяването е възможно хирургично отстраняване на нерва.
Лечението на невралгията на троичния нерв, усложнена от синузит или кариес, се обезсмисля, ако не се лекуват синусите и зъбите. От невралгия на троичния нерв преди всичко страдат жените, които са навършили 50 години. Заболяването обикновено атакува дясната страна на тялото.
ПЕТ МИНУТИ СЛЕД МАСАЖИРАНЕТО БОЛКАТА СТИХВА
Понякога при междуребрената невралгия може да се окаже, че болката е съсредоточена в една точка. В този случай помагат неголеми, с размерите на петстотинкова монета късчета пластир, залепени върху мястото на болката. Тя стихва и при едно професионално размачкване на мястото на невралгията. Леко се попритиска кожата, за да се разбере откъде идва болката. Няколко пъти “епицентърът” с палеца, с много леки движения по посока на часовниковата стрелка, сякаш се завива винт. Усещанията са много болезнени, но пет минути след масажирането болката отстъпва.
СПОРЕД СТАТИСТИКАТА НАЙ-МНОГО РАЗПРОСТРАНЕНИ СА
* невралгията на троичния нерв;
* невралгията на шийния нерв;
междуребрената невралгия.