Въпреки застудяването за момента все още няма много болни деца.
„Страшният“ грип също не се очаква скоро, ако изобщо дойде. По предварителни прогнози ще бъде към януари.
Положителна роля за сравнително малкото болни изигра и стачката на учителите. Децата не се събираха на големи групи и не си предаваха вируси. Със започване на учебните занятия се очаква рязко повишение на
заболеваемостта
Най-характерни за седмицата са заболяванията на горните дихателни пътища, придружени с хрема, кашлица, болки в гърлото, температура. Родителите също не правят изключение, защото тези болести са много заразни. Въпреки това за епидемия е още рано да се говори. Броят на заболелите е нормален за сезона и изненади в близките дни
не се очакват
През последните дни царицата на детските болести е хремата. Тя няма да абдикира цяла зима, защото най-после си намери верни съратници. Студът и променливото време намаляват локалната защита на лигавицата на дихателната система и тя става добра почва за развитие на вируси и бактерии. Верен помощник на хремата са и детските колективи, многото деца в детските градини и училища лесно си прехвърлят заразата едно на друго. Достатъчно е да има едно болно дете и поетапно всички ще започнат да подсмърчат. Децата не се закаляват, навличат се с много дрехи, изпотяват се и лесно настиват. Стаите не се проветряват редовно, за да са чисти от вируси, малките спят на много топло, а сухият въздух запушва още повече нослетата, уврежда нежната детска лигавица и в нея лесно се размножават вирусите.
Хремата е типично вирусно заболяване и е заразна. Затова не се успокоявайте, че сте настинали, и стойте далече от детето, особено ако то е
много малко
Най-тежко хремата протича при кърмачетата. Те не могат да дишат от запушеното носле, спят лошо, стават капризни, не се хранят. Поради анатомични особености (къса и широка евстахиева тръба) инфекцията лесно прониква към ушите, което означава безсънни нощи и силен плач от болка. Два-три дни след началото на хремата при малките може да настъпи и друго усложнение, наречено бронхиолит. Инфекцията обхваща най-фините разклонения на бронхите, детето започва да кашля и гърдите му „свирят“. Затова хремата трябва да се лекува, за да не г настъпят усложнения и да се облекчи състоянието на детето. Първо въздухът трябва да е чист и влажен. Проветрявайте често и поддържайте температура на стаята около 20 градуса, през нощта може и малко по-ниска. Ако нищо не помага за отпушване на носа, направете инхалация. Пуснете горещия душ
в банята
докато вътре стане мъгла. Ако детето подиша 10 минути от парата, секретите ще започнат да изтичат, нослето ще се отпуши. С капките за нос не трябва да се злоупотребява, те могат да увредят нежната носна лигавица на детето. Най-безвредна е промивката с физиологичен разтвор (вода с 0, 9% сол), особено удобен е под формата на спрей (морска вода, низита, тонимер и др. ). Низита гел помага и като се намаже нослето отвътре и детето диша цяла нощ спокойно.
Мед в носа
На изстрадалите родители е известно, че хремата се лекува много трудно и затова прибягват до нетрадиционни методи.
Акупресурата (натиск върху определени точки) доста облекчава детето и отпушва носа. Въпросната точка се намира по средата на мислената линия свързваща веждите, точно над корена на носа. С палеца или показалеца се натиска 30 секунди, прави се почивка пак толкова и се повтаря. Натискът е умерено силен, така че да не го боли детето. На всеки 1-2 часа се смуче по една таблетка до настъпването на ефекта.
Народната медицина също има свои средства. Захаросан мед колкото грахово зърно се поставя в ноздрата, от топлината той се разтапя и облива цялата лигавица.
Пчелното млечице също помага, като действа общоукрепващо. Продава се по аптеките в таблетки за смучене с приятен вкус.
Някои поставят в носа сок от лук или чесън, но при деца не се препоръчва, методът е изключително болезнен.
Ефикасна е и следната рецепта: 1 ч. л. мед се смесва с 2 ч. л. сок от цвекло и се на-капва по 3-4 капки няколко пъти дневно.
Усложнения
Уж безобидна, хремата може да създаде сериозни проблеми. Ако не премине за седмица и продължи дълго, тя се превръща в хронична.
При малките деца носът може видимо да е здрав, но при тях има т. нар. задна хрема. Секретите се стичат назад и детето кашля като легне и сутрин при ставане. Най-тежкото усложнение е възпалението на ушите при малките и синузитът при децата над 4 г. (малките деца нямат развити синуси и не боледуват от синузит), при всички останали инфекцията може да слезе към белите дробове.
Когато детето дълго време е със хрема, потърсете съвета на добър специалист УНГ, най-добре детски. Хроничната хрема е основен признак на трета сливица. Детето не спи добре, хърка, скърца със зъби, стои с отворена уста и си променя физиономията. Възпалената трета сливица се лекува с подходящи лекарства и ако няма ефект или настъпват усложнения, се оперира. Алергичната хрема също много тормози децата. Обикновено изтича бистър секрет, но той става често гноен, има сърбежи на носа, често в съчетание със зачервени и сълзящи очи.
При малките деца не се правят тестове за алергия, защото показват недействителни резултати, но добрият специалист се ориентира по вида на лигавицата на носа. Алергията се лекува успешно със специални капки и спрейове и лекарства през устата.
много полезно 🙂